Są takie napoje, a znajdziecie je w każdym sklepie, które poprawiają pamięć i wydłużają zdolność zapamiętywania nawet do późnego wieku. Pijcie je codziennie. Można je pić pomiędzy posiłkami, nawadniając jednocześnie organizm, lub włączyć do posiłków. W tradycyjnej kuchni polskiej znane są przepisy,  w których te napoje są ważnymi składnikami. Domyślacie się, o czym mowa?

Fermentowana produkty mleczne

Chodzi oczywiście o fermentowane produkty mleczne. To przetwory, które w naszym kraju są pite i jadane na co dzień. Powstają dzięki działaniu bakterii, pod których wpływem mleko zmienia swoją strukturę i właściwości. Staje się lżej strawne i zyskuje wiele nowych wartość. Są nimi:

  • Jogurt. Fermentacja następuje pod wpływem specjalnych szczepów bakterii jogurtowych. Proces trwa 4-5 godzin i odbywa się w temperaturze 40-50 st. Celsjusza. Podczas fermentacji następuje częściowy rozkład laktozy, wzrasta strawność białka mleka, a także przyswajalność wapnia, żelaza. W jogurcie znajduje się o 20% więcej witaminy B niż w mleku i pięciokrotnie więcej kwasu foliowego. Wybierajcie jogurty naturalne, unikajcie kupnych owocowych. Jeśli lubicie jogurty owocowe, zróbcie je sami: dodajcie owoce, nie dodawajcie dodatkowego cukru.
  • Kefir. Bakterie kefirowe zwane „grzybkami kefirowymi” przekształcają mleko na drodze fermentacji mlekowo-alkoholowej. Ten proces trwa 24 do 36 godzin i odbywa się w temperaturze ok. 20 st. Celsjusza. W wyniku fermentacji powstaje m.in. kwas mlekowy. Kefiru najczęściej używamy do picia. Jest składnikiem chłodnika, wychodzą z nich smaczne koktajle owocowe, można go używać do pieczenia ciast i ciastek.
  • Maślanka. To produkt uboczny powstały podczas wytwarzania masła. W jej skład wchodzą kwas mlekowy i lecytyna, podobnie jak w skład mózgu i tkanki nerwowej. Maślanka jest najmniej kaloryczna i zawiera tylko 1,5 % tłuszczu. Maślankę także można wykorzystać do pieczenia. Wychodzą na niej smaczne chleby, ale najlepiej pic surową zachowując wszystkie wartości odżywcze.

Jak fermentowane przetwory nabiałowe działają na pamięć?

W magazynie „Nutritional Neuroscience” opublikowano wyniki badania przeprowadzonego na grupie dorosłych w wieku 25 do 45 lat. Zadaniem uczestników było regularne picie sfermentowanych napojów na bazie mleka. Naukowcy odkryli dwie zmiany, jakie nastąpiły w organizmach pacjentów:

  • Zwiększyła się obecność określonych mikroorganizmów w jelitach
  • Poprawiła się pamięć relacyjna uczestników

To, jaki związek ma flora bakteryjna z mózgiem wyjaśniła Paulina Lee, dietetyk funkcjonalny:

Zobacz także:

- Nic dziwnego, że badanie wykazało, że spożywanie sfermentowanych napojów mlecznych miało pozytywny wpływ na funkcje mózgu, takie jak pamięć. Nasz mózg i jelita komunikują się ze sobą w ten sposób, a zmiany w mikrobiomie jelitowym mogą wpływać na modulację osi jelita – mózg, co może skutkować zmianami behawioralnymi i poznawczymi.

Ekspertka wyjaśniła też, że brak równowagi w mikrobiomie jelitowym może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie i sprawność funkcjonowania mózgu, ale też na samopoczucie.

Wystarczy wypijać szklankę kefiru dziennie, żeby uzyskać efekty poprawy pracy jelit i mózgu. Osoby nietolerujące mleka i unikające laktozy, mogą kefir czy jogurt zastąpić inną fermentowaną żywnością, która podobnie działa na jelita. Mowa o zdrowych kiszonkach: kapuście i ogórkach kiszonych, kimchi, czy kiszonych burakach.

Źródło: wprost.pl, maczfit.pl