Powszechnie uważany za chwast chaber bławatek jest nie tylko ozdobą polskich łąk, ale też rośliną o szerokim zastosowaniu w medycynie naturalnej. Napar z kwiatów pomoże m.in. na dolegliwości związane z układem moczowym. Dowiedzcie się, jak go przygotować. 

Na co pomaga herbata z chabrów?

Prozdrowotne właściwości chabra bławatka są doceniane w medycynie naturalnej od wieków. Często wykorzystuje się go do przygotowania smacznej herbatki, która ma działanie:

  • moczopędne

  • przeciwbakteryjne

  • przeciwzapalne

  • przeciwgrzybicze

Dzięki tym właściwościom, napar z chabra pomaga na problemy z nerkami oraz pęcherzem. Sprawdźcie poniżej, jak można go przygotować.

Zobacz także:

Jak zrobić chabrową herbatkę?

Do przygotowania herbatki z chabra bławatka potrzebna wam będzie garść ususzonych płatków tych kwiatów. Wystarczy, że zalejecie je gorącą wodą i będziecie zaparzać pod przykryciem przez około 10 minut. Płatki możecie też dodać do ulubionej herbaty sypanej i stworzyć zdrową mieszankę. 

Miłośnicy mocniejszych trunków mogą wykorzystać chaber do przygotowania leczniczej nalewki. Do naczynia należy wsypać kilka łyżek suszonych kwiatów tej rośliny i zalać je dwiema szklankami wódki. Następnie naczynie (na przykład słoik) trzeba dokładnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce. Po około 10 dniach zawartość należy odcedzić i przelać do butelki. 

Właściwości chabra bławatka

Chaber bławatek jest rośliną, która rośnie dziko na łąkach i jest uznawana za chwast. Ma długie, cienkie łodygi zwieńczone kwiatami o soczyście niebieskim, wpadającym czasami w fiolet kolorze. Kolor niebieski rzadko występuje w naturze, co czyni tę roślinę wyjątkową. Z kwiatów chabra bławatka uzyskuje się na przykład barwnik, całkowicie naturalny. 

Chaber, ze względu na swoje właściwości, znajduje zastosowanie w leczeniu chorób układu moczowego, oczu, wątroby, nerek, a także skóry. Można pozyskiwać z niego miód, który odznacza się bardzo wysoką zawartością lizozymu, substancji, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. W miodzie chabrowym znajduje się więcej lizozymu, niż np. w miodzie spadziowym oraz gryczanym, uznawanych za jedne z najzdrowszych rodzajów miodu.

Źródło: poradnikzdrowie.pl