Wraz ze wzrostem popularności kuchenek indukcyjnych, gazowe coraz rzadziej pojawiają się w nowych domach i mieszkaniach. Powód to nie tylko rosnące ceny gazu. Część osób rezygnuje z zakupu kuchenki gazowej ze względu na fakt, że urządzenie to bardzo mocno się brudzi, a jego dokładne wyczyszczenie graniczy z cudem.

Jeżeli jednak posiadacie kuchenkę gazową i nie macie już pomysłu na to, jak ją umyć, przeczytajcie nasz artykuł - znamy sprawdzony sposób na to, jak uporać się z tłuszczem i osadem na kuchence. 

Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej?

Tym, co bardzo mocno się brudzi się na kuchence i jest trudne wyczyszczenia są palniki. Często pełne ciemnego, tłustego osadu wydają się być całkowicie odporne na szorowanie. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Zobacz także:

Pomocny okaże się ocet, niezastąpiony w kuchni - zarówno do gotowania, jak i sprzątania. Wystarczy, że przygotujecie specjalny roztwór z octu i wody. Należy go sporządzić w proporcji 3:1, czyli na jedną część wody przypadają trzy części octu. Do wody wlejcie ocet, wymieszajcie i zagotujcie. Po zagotowaniu zdejmijcie garnek z ognia i zanurzcie w nim palniki. Zostawcie, aż woda całkiem ostygnie. 

Działanie gorącej wody oraz kwasu sprawi, że trudne zabrudzenia na koronach palników będą znacznie łatwiejsze do usunięcia. Po odmoczeniu weźcie twardą szczotkę lub szczoteczkę do zębów, płyn do mycia naczyń i wyszorujcie.  

Sposoby na wyczyszczenie kuchenki gazowej

Jak jeszcze można umyć kuchenkę stosując domowe sposoby? Przydadzą się wam poniższe patenty:

  • przypalone plamy - z takimi zabrudzeniami dobrze radzi sobie soda oczyszczona. Połączcie sodę z octem i tak powstałą papkę nałóżcie na przypalone plamy na kuchence. Po kilku minutach zmyjcie ciepłą wodą.

  • tłuszcz na kuchence - w tym przypadku również pomocny będzie ocet. Zróbcie roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 i tak powstałym płynem przemyjcie tłuste zabrudzenia.

  • lekkie zabrudzenia - do codziennego mycia kuchenki przyda wam się sok z cytryny. Wystarczy, że przekroicie cytrynę na pół i przemyjecie nią powierzchnię kuchenki. 

Źródło: ovenclean.com, gazeta.pl