Czy sięgając po chipsy można w ogóle mówić o jakichś zdrowszych wersjach tych niezdrowych przekąsek? W sklepach jest ogromny wybór chrupiących chipsów. Które najlepiej wybrać i jak je przechowywać, żeby nie stały się miękkie i niesmaczne?

Jakie chipsy wybierać  w sklepie?

Na rynku znajduje się bardzo duży asortyment przekąsek typu chipsy. To cienkie plastry, najczęściej ziemniaków, ale też innych warzyw. W podstawowej wersji zawierają tłuszcz i sól, jednak dużą popularnością cieszą się także chipsy smakowe. Smak bekonu czy zielonej cebulki uzyskiwany jest dzięki przyprawom i dodatkom smakowym, a nie naturalnym składnikom. Niestety chipsy nie są zdrową przekąską.

Składniki wywołujące obawy związane ze zdrowiem to duże ilości soli, akrylamid powstały podczas smażenia, glutaminian sody czy maltrodekstryna stosowane jako wzmacniacze smaku. Chipsy z prostym składem, pozbawionym wymienionych wyżej związków, są dziś rzadkością na rynku.

Możecie je jednak znaleźć na półkach ze zdrową żywnością, w grupie chipsów wyprodukowanych z różnych warzyw. Jeśli wybieracie chipsy buraczane, z marchwi czy z jarmużu, także zwracajcie uwagę na skład i omijajcie te produkty, które zawierają dodatki i polepszacze.

Zobacz także:

Najbezpieczniej chrupiące chipsy jest zrobić samemu w domu. To nie jest trudne. Wystarczy pokroić warzywa w bardzo cienkie plastry, posypać przyprawami, zwilżyć oliwą i piec 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza. Po tym czasie wyłączcie grzanie i suszcie warzywa w ciepłym piekarniku aż utracą większość wody i staną się chrupiące jak te ze sklepów.

Przechowywanie otwartych chipsów

Sprytny sposób przechowywania chipsów tak, aby nie straciły chrupkości, możecie wykorzystać zarówno do gotowych chipsów, które kupiliście w sklepie i nie zjedliście całej paczki na raz, jak i tych, które sami przyrządziliście w domu.

Sposób przechowywania chrupiących chipsów:

  1. Przełóżcie chipsy z oryginalnego opakowania do hermetycznego opakowania. To może być dokładnie wymyte pudełko po kawie, szklane opakowanie do przechowywania żywności, a nawet plastikowa torebka ze szczelnym suwakiem. Chipsy przygotowane samodzielnie w domu włóżcie do opakowania dopiero gdy całkowicie wystygną.
  2. Włóżcie opakowanie do lodówki na środkową półkę o średniej temperaturze - przechowywanie w lodówce wyraźnie wydłuży ich świeżość!
  3. Gotowe!

Źródło: msn.pl, wikipedia.pl