Cały czas trwa sezon na pomidory, a to oznacza, że należy jeść ich jak najwięcej. Dlaczego? Warzywa te zawierają mnóstwo witamin i cennych dla zdrowia składników, a jak wiadomo najlepsze są świeże pomidory, rosnące na słońcu. Czyli te, które można kupić właśnie teraz (oczywiście od sprawdzonych dostawców).

Wspomogą organizm na wiele sposobów, a nawet mogą pomóc w profilaktyce przeciwstarzeniowej. W jaki sposób? Tego dowiecie się z naszego artykułu. 

Dlaczego warto jeść pomidory?

Czy pomidory są zdrowe? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista - tak! Znajduje się w nich bardzo dużo witaminy C. Już jeden spory pomidor pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tę witaminę w 60 procentach. Znajduje się w nich też witamina E, odpowiedzialna za kondycję naszych oczu, oraz:

Zobacz także:

  • witaminy z grupy B

  • potas

  • magnez

  • wapń

  • żelazo

  • beta-karoteny

Które pomidory są najzdrowsze?

Obecnie za jedną z najzdrowszych odmian pomidorów uważa się pomidory rzymskie, inaczej śliwkowe. Mają one charakterystyczny, lekko podłużny kształt, przypominający właśnie rzeczoną śliwkę. To, co czyni ich tak polecaną odmianą pomidorów jest zawartość likopenu. Znajduje się go aż o 30 procent więcej niż w innych pomidorach.

Likopen jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki. A te odpowiadają m.in. za procesy starzeniowe w organizmie, dlatego jeżeli chcecie nieco spowolnić oznaki upływu czasu na skórze i w całym ciele, dobrze jest włączyć do swojej diety produkty bogate w przeciwutleniacze - na przykład pomidory rzymskie. Ponadto likopen odpowiada za wspomaganie układu krążenia. 

Jak wykorzystać pomidory rzymskie (śliwkowe)?

Ta odmiana pomidorów poza doskonałym właściwościami zdrowotnymi odznacza się także zwartym miąższem, twardą skórką i wspaniałym smakiem. Dlatego warto wykorzystać pomidory rzymskie do przyrządzania domowych przecierów i ketchupów - nadają się do tego idealnie. 

Źródło: o2.pl, muratordom.pl