Ta najbardziej uzalezniająca substancja na świecie jest legalna i macie ją  w domu. Jak stosować żeby nie przedawkować?
Adobe Stock
Newsy

Najbardziej uzależniająca substancja na świecie jest legalna. Jak ją stosować, żeby nie przedawkować?

Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia związane z ograniczeniem spożycia tej substancji, a rząd Polski wprowadził w styczniu 2021 specjalny podatek, który miał wpłynąć na nasze zdrowsze wybory żywieniowe. Czy to coś da?

Nie wszystkie produkty szkodliwe dla zdrowia są wpisywane na listę zakazanych substancji, a handlowanie nimi staje się nielegalne. Tak jest w przypadku używek, choć tu pojawiają się pewne ograniczenia w dostępności, w postaci minimalnego wieku osób, które mogą je kupować. Dlaczego tak nie dzieje się jeśli chodzi o substancję, która uzależnia bardziej niż jakakolwiek inna, a mimo to sprzedawana jest w każdym sklepie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy cukier faktycznie krzepi?

„Cukier krzepi” to najsłynniejsze hasło reklamowe okresu międzywojennego. Wymyślił je pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz. Hasło było tak popularne i tak mocno rozpropagowane, że dziennikarz „Kuriera Lwowskiego” opisał obserwacje pewnego Francuza, podróżującego pociągiem po Polsce:

- Polska widziana z okna wagonu to kraj bardzo malowniczy. Budynki stacji kolejowych bardzo schludne i ładne, otoczone kwiatami i krzewami. Tylko jedna rzecz mnie zastanowiła. Prawie wszystkie te stacje noszą tę samą, bardzo trudną do wymówienia nazwę: „Cukier krzepi”. Przynajmniej 80% miejscowości w Polsce tak się nazywa…

Przed II wojną światową w Polsce trwała wielka kampania cukrowa finansowana przez rząd. Dziś rządy podejmują  całkowicie przeciwne działania. W 2021 roku w Polsce został wprowadzony podatek cukrowy,  czyli danina, która ma wspierać zdrowotne wybory konsumentów, a jednocześnie skłonić producentów do zmniejszenia zawartości cukru w produktach. 

Jednak to nie sam cukier jest szkodliwy, ale jego ilości, jakie zjadamy każdego dnia. Cukier dodawany jest do niemal wszystkich gotowych produktów, jakie kupujemy w sklepach. Jest w pieczywie, makaronach, sosach, sokach owocowych, napojach. Trudno znaleźć cokolwiek, do czego producent nie dodałby cukru.

W rezultacie zjadamy go bardzo dużo, oraz uzależniamy się od słodkich potraw: cukier został uznany za najbardziej uzależniającą substancję na świecie.

Zobacz także
Cola zmienia swój skład, mniej cukru

Cola zmieni swój smak? Przez podatek cukrowy firmy zmieniają receptury napojów

Dla diabetyków i osób zagrożonych cukrzycą. Jedzcie garść dziennie, a obniżą cukier we krwi

Jedzcie garść dziennie, a obniżą cukier we krwi. Pozycja obowiązkowa dla diabetyków

Ile można jeść cukru dziennie i jak jeść, żeby nie przedawkować?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała raport dotyczący spożycia cukru oraz rekomendacje wskazujące bezpieczne ilości cukru w diecie:

- Zaleca się, aby wolne cukry nie dostarczały więcej niż 10% energii w diecie osób dorosłych oraz dzieci. Jednocześnie eksperci wskazują, że dalsze ograniczenia spożycia wolnych cukrów do ilości poniżej 5% energii w diecie mogą przynosić kolejne dodatkowe korzyści zdrowotne.

Cukier dostarcza organizmowi niemal wyłącznie energii. W 100 g znajduje się ok. 400 kalorii. Osoba spożywająca 1800 kalorii dziennie, nie powinna zjadać go więcej niż 30-40 g. Tymczasem nawet w kilku niewinnych kromkach chleba potrafi być go tyle, ile wynosi dzienna, zalecana dawka.

Oto jak zmniejszyć ilość jedzonego cukru: 

  • Unikać kupowania produktów przetworzonych zawierających duże ilości cukru, białe pieczywo, fast foody
  • Nie kupować gotowej żywności takiej jak zupy, pizza, sosy do makaronu
  • Odstawić gotowe wędliny, zastąpić je pastami warzywnymi, ew. samodzielnie pieczonymi mięsami
  • Nie słodzić kawy i herbaty
  • Zastąpić gotowe napoje owocowe, wyciskanymi sokami owocowymi i nie dosładzać ich
  • Wybierać naturalne jogurty zamiast owocowych
  • Przenieść deser jedzony po obiedzie na podwieczorek. W ten sposób, zamiast zapełniać się ponad miarę, przekształcicie deser w zwykły posiłek
  • Odstawiać słodycze stopniowo, jednak od czasu do czasu pozwolić sobie na ciastko lub batonik

Źródło: DDTVN, wielkahistoria.pl

niezdrowa żywność
Flickr
Newsy
Zaskakujące, ale te produkty są mega niezdrowe, choć wszyscy myśleliśmy inaczej
Jecie te produkty ponieważ myślicie, że są zdrowe? Zdziwicie się, jak bardzo możecie być w błędzie!

Trendy zmieniają się cały czas – również w kwestii żywienia! Stale przeprowadza się badania nad żywnością, dzięki czemu naukowcy wciąż dokonują nowych odkryć. Jeszcze przed wojną wierzono, że cukier jest bardzo zdrowy i powinny go jeść w dużych ilościach zwłaszcza dzieci. Być może niektórzy z was pamiętają hasło reklamowe z tamtych lat, które brzmiało „Cukier krzepi”! A jeszcze kilkanaście lat temu dietetycy przekonywali, że niezdrowe są… jajka i osoby cierpiące na problemy z wysokim poziomem cholesterolu powinny jeść maksymalnie dwa jajka w tygodniu, a najlepiej nie spożywać ich w ogóle. Jednak niedawno przeprowadzone badania dowiodły, że jajka wręcz obniżają cholesterol i powinno się ich jeść jak najwięcej. Poznajcie mity, którymi owiane są popularne produkty uważane powszechnie za zdrowe – wcale nie są takie dobre, jak się wszystkim wydawało! Zdrowe, czy nie? Moda na różne produkty pojawia się i znika, ale wiedza o ich rzekomym dobrym wpływie na zdrowie na długo zakotwicza się w świadomości wielu osób. Czasami dopiero po latach ze zdziwieniem pewnie odkryliście, że niektóre produkty są niezbyt zdrowe, a jedliście je w przekonaniu, że dobrze postępujecie. Poniżej przygotowaliśmy dla was spis produktów, które wcale nie są dobre dla waszego zdrowia! Syrop z agawy – to w ostatnim czasie bardzo popularny słodzik, zalecany jako zamiennik cukru. Okazuje się jednak, że wcale nie jest od niego zdrowszy. Co więcej, skład syropu jest gorszy od cukru! Choć jest nieco mniej przetworzony niż cukier, nie czyni go to zdrowszym. Pełnoziarniste produkty – pewnie wielu z was w trosce o zdrowie kupuje pełnoziarnisty makaron lub pieczywo. Niestety, producenci tych produktów nie są do końca szczerzy wobec swoich klientów! Produkty...

Polacy zrezygnują ze schabowego dla ratowania klimatu? Wyniki badania zaskakują
Adobe Stock
Newsy
Polacy zrezygnują ze schabowego z tego zaskakującego powodu? Wyniki badania zaskakują
Przeprowadzono badania dotyczące opinii Polaków w sprawie pogarszania się klimatu na ziemi. Czy bylibyście w stanie ograniczyć spożywanie mięsa w imię ekologii?

Dyskusja o globalnym ociepleniu i nadciągającej katastrofie klimatycznej ma się w Polsce coraz lepiej. Częściej mówi się między innymi o jak najpilniejszym zamykaniu kopalni węgla, zero emisyjności i po prostu o ekologii. „Zielona” kampania trwa więc w najlepsze. Jednym z punktów walki o lepszą przyszłość dla planety stała się dla niektórych potrzeba ograniczenia spożycia mięsa. Nie tylko ze względu na los zwierząt hodowlanych, ale także z powodu innych czynników. Czy działanie człowieka ma wpływ na globalne ocieplenie? Wśród nich znajduje się między innymi to, że światowa hodowla bydła ma znacząco przyczyniać się do emisji CO2 do atmosfery – według niektórych badań nawet bardziej, niż szkody czynione przez samochody i ich spaliny. Drugim powodem przywoływanym przez ekologów jako argument za ograniczeniem  jedzenia mięsa jest koszt produkcji szynki, wędliny i innych podobnych smakołyków. Wiąże się to nie tylko z cierpieniem zwierząt, ale także z wykorzystaniem dużej ilości energii, wody i pasz. Mięsożercy na razie twardo stoją na swoich stanowiskach. Zwolennicy tradycyjnego odżywiania uważają, że to nie człowiek winny jest pogarszającemu się klimatowi i postępującej degradacji środowiska. Przyczyn w tym stanie rzeczy upatrują w czynnikach zewnętrznych, niezależnych od ludzi. Czy Polacy są gotowi odstawić schabowego dla natury? Odrzućmy na razie te bardziej ideologiczne niż naukowe spory i przyjrzyjmy się faktom i liczbom. Tak zwane cyferki zawarte w badaniu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego mówią co nieco o tym, jakie jest podejście Polaków do ekologicznych przewartościowań i transformacji. Raport pt. „Polacy o globalnym ociepleniu” może niektórych zaskoczyć. Okazało się, że niemal 40%...

Jak wybrać mięso
Christophe Fouquin/Adobe Stock
Newsy
Mięso króluje na naszych stołach. Jak wybrać najlepsze w sklepie? Podpowiadamy
Na śniadanie kanapki z szynką. Na obiad kotlety mielone albo schabowe. Na kolację maleńki plasterek boczku albo kawałek kiełbasy. Mięsa jemy dość dużo. Warto wybierać to najbardziej wartościowe.

Organizm człowieka został przystosowany w drodze ewolucji do spożywania mięsa, warzyw i roślin. Od czasów prehistorycznego łowcy-zbieracza upłynęło sporo lat, ale miłość do wieprzowiny, drobiu i innych gatunków mięs nie przeminęła. Człowiek-mięsożerca? Taki, a nie inny rodowód człowieka jest jednak dość mylący. Wbrew pozorom, tradycja diety tak obfitej w mięso nie jest zbyt długa. Nie wracajmy już do prapoczątków gatunku ludzkiego. Nawet nasi dziadowie jedli znikome ilości mięsa w porównaniu do nas. Przyczyną była oczywiście bieda. Na ucztę złożoną z pieczystego i innych mięs mogli sobie pozwolić przez długie lata tylko bogaci ludzie. Polskie społeczeństwo, które w swojej ogromnej masie wywodzi się z ubogiego chłopstwa, dopiero w ostatnich latach dostąpiło możliwości jedzenia mięsa niemalże w nieograniczonych ilościach. Echem tych dziejowych zawirowań jest historia kotleta schabowego. Cienko rozbity placek miał imitować sznycla wiedeńskiego. W ten sposób w PRL-u władze chciały dać ludowi namiastkę luksusu. Dzisiaj to już codzienność, a regularne jedzenie schabu przestało być już symbolem wysokiego statusu społecznego. Sytuacja zmieniła się nawet do tego stopnia, że coraz bardziej popularna staje się dieta bezmięsna, czyli wegetariańska, a nawet wegańska, czyli taka, w której w ogóle unika się spożywania produktów odzwierzęcych. Na to wszystko wpływ ma coraz większa troska człowieka o los zwierząt. Zmieńmy nasze przyzwyczajenia Nie dajmy pogrążyć się jednak w poczuciu winy – zamiast rezygnować z mięsa, zacznijmy kupować je po prostu z większą rozwagą. Zrównoważone spożycie mięsa pomoże nie tylko przyrodzie, ale także i naszym organizmom. Oto kilka praktycznych rad, jak kupować mięso. Dokładnie sprawdzajmy daty ważności na...

Przez 7 dni jadła wieczorem słodycze a waga i tak poleciała w dół. Jak ona tego dokonała?
AdobeStock
Newsy
Przez 7 dni jadła wieczorem słodycze, a waga i tak poleciała w dół. Jak ona tego dokonała?
Czy można jeść każdego wieczoru słodycze a i tak schudnąć? Okazuje się, że tak. Przekonała się o tym pewna młoda kobieta.

Redaktorka popularnego brytyjskiego portalu plotkarskiego popsugar.co.uk postanowiła przeprowadzić pewien nietypowy eksperyment. Kobieta co wieczór jadła słodycze, a mimo to jej waga poleciała w dół. Jak ona tego dokonała? Jadła codziennie wieczorem słodycze i schudła Christina Stiehl pracuje na co dzień w portalu plotkarskim popsugar.co.uk. Kobieta nigdy nie ukrywała, że lubi jeść, ale nie jest specjalną fanką słodyczy. Stiehl zdecydowała się na pewien eksperyment – zaczęła codziennie wieczorem jeść deser, aby sprawdzić czy przytyje. Mimo iż zjadała go w godzinach nocnych, udało jej się schudnąć. Jak ona tego dokonała? W menu dziennikarki codziennie znajdował się inny słodki smakołyk. Jednego dnia zjadła orzechy w czekoladzie, drugiego babeczki z masłem orzechowym i ciemną czekoladą. Za każdym razem wartość kaloryczna deseru nie przekraczała jednak 150 kalorii. Ile słodyczy można zjeść wieczorem? Nietypowy pomysł Christiny pojawił się w jej głowie, gdy przeczytała radę znanego trenera, Jima White'a, który twierdzi, że można zjeść wieczorem ulubione danie, ale nie powinno ono mieć więcej niż 150 kalorii. Należy też pamiętać, aby przez całą resztę dnia odżywiać się zdrowo. - Każdy potrzebuje przerwy od diety, a ja czuję, że 150 kalorii każdego dnia nie zrujnuje efektów, zwłaszcza jeśli jest ono przewidziane w planie dnia - Christina zacytowała słowa trenera osobistego. Po tygodniu takiej diety, Christina zamiast przytyć, schudła 2 kilogramy. Czy nasz organizm potrzebuje cukru? Cukier to węglowodan występujący naturalnie w wielu produktach spożywczych. Nasz organizm wykorzystuje węglowodany jako źródło energii. Całkowita rezygnacja z cukru nie jest dla nas dobra. Należy jednak pamiętać, aby spożywać go z umiarem. Spożywanie nadmiernych ilości...