Ta najbardziej uzalezniająca substancja na świecie jest legalna i macie ją  w domu. Jak stosować żeby nie przedawkować?
Adobe Stock
Newsy

Najbardziej uzależniająca substancja na świecie jest legalna. Jak ją stosować, żeby nie przedawkować?

Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia związane z ograniczeniem spożycia tej substancji, a rząd Polski wprowadził w styczniu 2021 specjalny podatek, który miał wpłynąć na nasze zdrowsze wybory żywieniowe. Czy to coś da?

Nie wszystkie produkty szkodliwe dla zdrowia są wpisywane na listę zakazanych substancji, a handlowanie nimi staje się nielegalne. Tak jest w przypadku używek, choć tu pojawiają się pewne ograniczenia w dostępności, w postaci minimalnego wieku osób, które mogą je kupować. Dlaczego tak nie dzieje się jeśli chodzi o substancję, która uzależnia bardziej niż jakakolwiek inna, a mimo to sprzedawana jest w każdym sklepie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy cukier faktycznie krzepi?

„Cukier krzepi” to najsłynniejsze hasło reklamowe okresu międzywojennego. Wymyślił je pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz. Hasło było tak popularne i tak mocno rozpropagowane, że dziennikarz „Kuriera Lwowskiego” opisał obserwacje pewnego Francuza, podróżującego pociągiem po Polsce:

- Polska widziana z okna wagonu to kraj bardzo malowniczy. Budynki stacji kolejowych bardzo schludne i ładne, otoczone kwiatami i krzewami. Tylko jedna rzecz mnie zastanowiła. Prawie wszystkie te stacje noszą tę samą, bardzo trudną do wymówienia nazwę: „Cukier krzepi”. Przynajmniej 80% miejscowości w Polsce tak się nazywa…

Przed II wojną światową w Polsce trwała wielka kampania cukrowa finansowana przez rząd. Dziś rządy podejmują  całkowicie przeciwne działania. W 2021 roku w Polsce został wprowadzony podatek cukrowy,  czyli danina, która ma wspierać zdrowotne wybory konsumentów, a jednocześnie skłonić producentów do zmniejszenia zawartości cukru w produktach. 

Jednak to nie sam cukier jest szkodliwy, ale jego ilości, jakie zjadamy każdego dnia. Cukier dodawany jest do niemal wszystkich gotowych produktów, jakie kupujemy w sklepach. Jest w pieczywie, makaronach, sosach, sokach owocowych, napojach. Trudno znaleźć cokolwiek, do czego producent nie dodałby cukru.

W rezultacie zjadamy go bardzo dużo, oraz uzależniamy się od słodkich potraw: cukier został uznany za najbardziej uzależniającą substancję na świecie.

Zobacz także
Cola zmienia swój skład, mniej cukru

Cola zmieni swój smak? Przez podatek cukrowy firmy zmieniają receptury napojów

Dla diabetyków i osób zagrożonych cukrzycą. Jedzcie garść dziennie, a obniżą cukier we krwi

Jedzcie garść dziennie, a obniżą cukier we krwi. Pozycja obowiązkowa dla diabetyków

Ile można jeść cukru dziennie i jak jeść, żeby nie przedawkować?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała raport dotyczący spożycia cukru oraz rekomendacje wskazujące bezpieczne ilości cukru w diecie:

- Zaleca się, aby wolne cukry nie dostarczały więcej niż 10% energii w diecie osób dorosłych oraz dzieci. Jednocześnie eksperci wskazują, że dalsze ograniczenia spożycia wolnych cukrów do ilości poniżej 5% energii w diecie mogą przynosić kolejne dodatkowe korzyści zdrowotne.

Cukier dostarcza organizmowi niemal wyłącznie energii. W 100 g znajduje się ok. 400 kalorii. Osoba spożywająca 1800 kalorii dziennie, nie powinna zjadać go więcej niż 30-40 g. Tymczasem nawet w kilku niewinnych kromkach chleba potrafi być go tyle, ile wynosi dzienna, zalecana dawka.

Oto jak zmniejszyć ilość jedzonego cukru: 

  • Unikać kupowania produktów przetworzonych zawierających duże ilości cukru, białe pieczywo, fast foody
  • Nie kupować gotowej żywności takiej jak zupy, pizza, sosy do makaronu
  • Odstawić gotowe wędliny, zastąpić je pastami warzywnymi, ew. samodzielnie pieczonymi mięsami
  • Nie słodzić kawy i herbaty
  • Zastąpić gotowe napoje owocowe, wyciskanymi sokami owocowymi i nie dosładzać ich
  • Wybierać naturalne jogurty zamiast owocowych
  • Przenieść deser jedzony po obiedzie na podwieczorek. W ten sposób, zamiast zapełniać się ponad miarę, przekształcicie deser w zwykły posiłek
  • Odstawiać słodycze stopniowo, jednak od czasu do czasu pozwolić sobie na ciastko lub batonik

Źródło: DDTVN, wielkahistoria.pl

Te produkty z pozoru nie zawierają̨ cukru, ale to nieprawda. Nawet nie wiecie, jak bardzo mogą tuczyć
Flickr
Newsy
Te produkty tylko z pozoru nie zawierają̨ cukru. Nawet nie wiecie, jak bardzo mogą tuczyć
Nawet wydawałoby się zdrowe produkty zawierają mnóstwo cukru. Dowiedzcie się, na co trzeba uważać.

Słynne przedwojenne hasło „cukier krzepi” już dawno odeszło do lamusa. Dziś wszyscy wiedzą, że nadmiar cukru szkodzi i prowadzi do próchnicy, cukrzycy i otyłości. Do tego jest silnie uzależniający i łasuchom bardzo trudno jest odstawić słodycze. Jednak samo zrezygnowanie ze słodkości nie gwarantuje, że wasza dieta będzie pozbawiona cukru! Wiecie, w ilu produktach spożywczych się czai? Sprawdźcie sami! W których produktach jest dużo cukru? Producenci żywności kuszą w reklamach obietnicami, jakoby ich wyroby były zdrowe i każdy dbający o siebie człowiek powinien je kupować. Ale czy wiecie, ile cukru się dodaje do tych pozornie zdrowych produktów? Złapiecie się za głowę! Batoniki owsiane – polecane osobom odchudzającym się i sportowcom. Płatki owsiane rzeczywiście dają niezły zastrzyk energii, ale zawierające je batoniki nie są ani trochę zdrowe! Dodaje się tam cukier, syropy i inne dodatki, które mają sprawić, że batonik będzie smaczniejszy. Tak naprawdę niczym nie różni się on od czekoladowych batoników w kwestii wpływu na zdrowie. Jogurty owocowe – kolejny „zdrowy” produkt. Jogurt naturalny zawiera niecałe 4 g cukru na 100 g, podczas gdy w jogurcie owocowym jest to nawet 14 g! To oznacza, że praktycznie wsypano do niego dwie łyżeczki cukru. O wiele lepiej i zdrowiej jest dodać do naturalnego jogurtu kilka owoców, niż kupować gotowy jogurt owocowy. Suszone owoce – te sprzedawane w marketach zawierają ogromne ilości cukru, dlatego to kiepski pomysł na przekąskę na diecie! Niechlubną rekordzistką w tej kategorii jest suszona żurawina. W opakowaniu tego produktu nierzadko tylko 50% składu to owoce, a 50% cukier... Płatki śniadaniowe – reklamowane są jako bardzo zdrowy produkt, który powinno się spożywać codziennie rano na śniadanie i najlepiej podawać go dzieciom. Jedzenie popularnych...

Czy brązowy cukier jest zdrowszy od białego? Odpowiedź was zaskoczy
AdobeStock
Newsy
Czy brązowy cukier jest zdrowszy od białego? Odpowiedź was zaskoczy
Który cukier kupujecie - biały, czy może brązowy? Sprawdźcie, czy w tym przypadku wybór ma znaczenie.

Przed wojną każdy dobrze znał hasło „cukier krzepi”, które jednak niezbyt dobrze się zestarzało. Dziś już wiemy, że jest wręcz przeciwnie i biały cukier należy zdecydowanie ograniczać w swojej diecie. Popularny stał się za to cukier brązowy, który ma być rzekomo zdrowszy od białego. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźcie, na czym polega różnica między cukrem białym a brązowym i który z nich jest lepszy dla zdrowia.  Czy cukier brązowy jest zdrowy? Brązowa barwa cukru wynika ze sposobu produkcji. Taki cukier produkuje się z trzciny cukrowej, w której znajduje się naturalna melasa. Z kolei najpopularniejszy w naszym kraju cukier biały wytwarza się z buraków cukrowych. Okazuje się jednak, że poza sposobem produkcji, różnice między cukrem białym a brązowym są naprawdę niewielkie. Biały zawiera minimalnie więcej kalorii (16 kcal w jednej łyżeczce, podczas gdy w jednej łyżeczce cukru brązowego jest 15 kcal). Cukier brązowy jest też droższy, co chętnie wykorzystują producenci. Niektórzy barwią zwykły, biały cukier i sprzedają jako brązowy po wyższej cenie. Dlatego koniecznie zwracajcie w sklepie uwagę na opakowania i jeśli chcecie kupić oryginalny brązowy cukier, to szukajcie takiego, na którym opakowaniu jest wyraźnie napisane „cukier trzcinowy” Jednak czy taki cukier jest rzeczywiście zdrowszy? Odpowiedź jest bardzo prosta i krótka: nie. Różnice między cukrem białym a brązowym są minimalne, a spożywanie jednego i drugiego w dużych ilościach tak samo szkodliwe.  Czym zastąpić cukier? Jeżeli nie wyobrażacie sobie życia bez słodkich przekąsek i ciast, nie musicie całkowicie z nich rezygnować. Warto oczywiście ograniczyć takie przysmaki, a w przypadku tych, które nie mogą się obyć bez słodzidła, wykorzystajcie zdrowsze zamienniki. Na przykład: ksylitol erytrytol...

Tym zastąpicie cukier w napojach i daniach oraz poprawicie smak potraw. Trik, który oszukuje mózg i poprawia zdrowie
Adobe Stock
Newsy
Tym zastąpicie cukier w daniach i posłodzicie napoje. Trik, który oszukuje mózg i chroni zdrowie
Oto czym warto słodzić unikając białego cukru. Przeczytajcie artykuł i pomyślcie o tym, jak samemu można ograniczyć spożycie cukru.

Cukier jest dodawany nie tylko do deserów i ciast. Jeśli uważnie przeczytacie etykiety produktów spożywczych zobaczycie, że jest obecny nawet tam, gdzie się go kompletnie nie spodziewacie. To powoduje, że stołując się na mieście czy kupując żywność przetworzoną, zjadamy codziennie ogromne ilości cukru. Wyjaśniamy jak jeść go mniej. Dlaczego tak lubimy cukier, choć nie powinniśmy go tyle jeść? Naukowcy dowiedli, że zamiłowanie człowieka do słodkiego jest związane z naturalną cechą, która kiedyś pomagała mu przetrwać. Tak jak smak gorzki był ostrzeżeniem, żeby nie jeść trujących roślin, tak słodki wskazywał wysokokaloryczną żywność, pomagającą zaopatrzyć organizm w odpowiednią ilość energii. To, że jedzenie dań słodkich i dosładzanych sprawia nam przyjemność, ma więc podłoża naturalne. Smak słodki, który kiedyś był drogowskazem ułatwiającym przetrwanie, dziś, w świecie pełnym nadmiaru żywności, jest naszą zgubą. Przyczynia się do nadwagi i cukrzycy. Stąd czasem sięgamy po triki, żeby oszukać mózg i nadal czerpać przyjemność z jedzenia, jednak nie dostarczać organizmowi zbyt dużo cukru — substancji, które niekorzystnie wpływa na zdrowie. Więcej, uzależnienie od cukru zostało uznane za jeden z najbardziej niebezpiecznych i powszechnie występujących nałogów. Czym zastąpić biały cukier w potrawach i napojach? W sklepach jest dostępnych bardzo wiele zamienników zwykłego białego cukru. I choć większość z nich należy mimo wszystko ograniczać, to w przypadku napojów czy potraw, które wymagają dosłodzenia, warto sięgać właśnie to te zamienniki. Są nimi: Miód. To naturalny produkt, który dodatkowo zawiera wiele cennych dla zdrowia substancji. Ma tez działanie antybiotyczne. Dodawajcie go do niezbyt gorącej herbaty, deserów...

Zamieniacie 2 łyżeczki cukru w herbacie na 2 łyżeczki miodu? To błąd
Adobe Stock
Newsy
Zamieniacie 2 łyżeczki cukru w herbacie na 2 łyżeczki miodu? To błąd
Czy zamiana cukru na miód do dobry sposób dostarczenia sobie witamin, minerałów i uzystania słodkiego smaku? Wyjaśniamy.

Wiele osób chcąc poprawić walory odżywcze dodatków słodzących, zamiast cukru używa miodu. Też stosujecie go jako zamiennik białego cukru w herbacie lub kawie? A może także słodzicie nim ciasta i inne desery? Taka zamiana nie zawsze jest korzystna dla zdrowia i figury. Oto co warto wiedzieć o miodzie. Miód jest dwa razy cięższy od cukru. Może to mieć wpływ na sylwetkę Żeby zrozumieć, jakie znaczenie może mieć różnica wagi cukru i miodu, przyjrzyjcie się tym liczbom: 100 g cukru ma 380 kalorii, natomiast 100 g miodu ma 300 kalorii 1 łyżeczka cukru waży 5 g, natomiast 1 łyżeczka miodu waży  12 g To oznacza, że miód jest ponad dwa razy cięższy od cukru. Jeśli macie zwyczaj słodzić herbatę dwiema łyżeczkami cukru, to oznacza, że dodajecie do niej 38 kalorii. Jeśli natomiast zastąpicie cukier dwiema łyżeczkami miodu, w herbacie będą już 72 kalorie. Gdy chcecie zastąpić cukier miodem, który uważacie za bardziej wartościowy, musicie pamiętać, że wasz zamienny słodzik będzie też bardziej kaloryczny. Wartości zdrowotne miodu są pozorne Macie rację, że prawdziwy miód jest znacznie zdrowszy niż zwykły biały cukier, który dostarcza co prawda energii, ale jednocześnie zawiera puste kalorie zwiększające ryzyko nadwagi, zaburzeń metabolizmu, cukrzycy czy chorób serca. Z kolei w miodzie znajdziecie poza cukrem, antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki i hamują procesy starzenia się organizmu. Zawiera też potas, magnez, wapń, fosfor, kobalt żelazo i kwas foliowy i oczywiście jest pełen witamin, takich jak: A, B1, B2, B6, B12 oraz C. Nie można jednak zapominać, że te cenne wartości nie potrafią przetrwać wysokiej temperatury. Dlatego jeśli dodajecie miód do gorącej herbaty czy kawy, pod wpływem temperatury, stanie się on niemal...