Ta najbardziej uzalezniająca substancja na świecie jest legalna i macie ją  w domu. Jak stosować żeby nie przedawkować?
Adobe Stock
Newsy

Najbardziej uzależniająca substancja na świecie jest legalna. Jak ją stosować, żeby nie przedawkować?

Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia związane z ograniczeniem spożycia tej substancji, a rząd Polski wprowadził w styczniu 2021 specjalny podatek, który miał wpłynąć na nasze zdrowsze wybory żywieniowe. Czy to coś da?

Nie wszystkie produkty szkodliwe dla zdrowia są wpisywane na listę zakazanych substancji, a handlowanie nimi staje się nielegalne. Tak jest w przypadku używek, choć tu pojawiają się pewne ograniczenia w dostępności, w postaci minimalnego wieku osób, które mogą je kupować. Dlaczego tak nie dzieje się jeśli chodzi o substancję, która uzależnia bardziej niż jakakolwiek inna, a mimo to sprzedawana jest w każdym sklepie?

Czy cukier faktycznie krzepi?

„Cukier krzepi” to najsłynniejsze hasło reklamowe okresu międzywojennego. Wymyślił je pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz. Hasło było tak popularne i tak mocno rozpropagowane, że dziennikarz „Kuriera Lwowskiego” opisał obserwacje pewnego Francuza, podróżującego pociągiem po Polsce:

- Polska widziana z okna wagonu to kraj bardzo malowniczy. Budynki stacji kolejowych bardzo schludne i ładne, otoczone kwiatami i krzewami. Tylko jedna rzecz mnie zastanowiła. Prawie wszystkie te stacje noszą tę samą, bardzo trudną do wymówienia nazwę: „Cukier krzepi”. Przynajmniej 80% miejscowości w Polsce tak się nazywa…

Przed II wojną światową w Polsce trwała wielka kampania cukrowa finansowana przez rząd. Dziś rządy podejmują  całkowicie przeciwne działania. W 2021 roku w Polsce został wprowadzony podatek cukrowy,  czyli danina, która ma wspierać zdrowotne wybory konsumentów, a jednocześnie skłonić producentów do zmniejszenia zawartości cukru w produktach. 

Jednak to nie sam cukier jest szkodliwy, ale jego ilości, jakie zjadamy każdego dnia. Cukier dodawany jest do niemal wszystkich gotowych produktów, jakie kupujemy w sklepach. Jest w pieczywie, makaronach, sosach, sokach owocowych, napojach. Trudno znaleźć cokolwiek, do czego producent nie dodałby cukru.

W rezultacie zjadamy go bardzo dużo, oraz uzależniamy się od słodkich potraw: cukier został uznany za najbardziej uzależniającą substancję na świecie.

Zobacz także
Cola zmienia swój skład, mniej cukru

Cola zmieni swój smak? Przez podatek cukrowy firmy zmieniają receptury napojów

Dla diabetyków i osób zagrożonych cukrzycą. Jedzcie garść dziennie, a obniżą cukier we krwi

Jedzcie garść dziennie, a obniżą cukier we krwi. Pozycja obowiązkowa dla diabetyków

Ile można jeść cukru dziennie i jak jeść, żeby nie przedawkować?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała raport dotyczący spożycia cukru oraz rekomendacje wskazujące bezpieczne ilości cukru w diecie:

- Zaleca się, aby wolne cukry nie dostarczały więcej niż 10% energii w diecie osób dorosłych oraz dzieci. Jednocześnie eksperci wskazują, że dalsze ograniczenia spożycia wolnych cukrów do ilości poniżej 5% energii w diecie mogą przynosić kolejne dodatkowe korzyści zdrowotne.

Cukier dostarcza organizmowi niemal wyłącznie energii. W 100 g znajduje się ok. 400 kalorii. Osoba spożywająca 1800 kalorii dziennie, nie powinna zjadać go więcej niż 30-40 g. Tymczasem nawet w kilku niewinnych kromkach chleba potrafi być go tyle, ile wynosi dzienna, zalecana dawka.

Oto jak zmniejszyć ilość jedzonego cukru: 

  • Unikać kupowania produktów przetworzonych zawierających duże ilości cukru, białe pieczywo, fast foody
  • Nie kupować gotowej żywności takiej jak zupy, pizza, sosy do makaronu
  • Odstawić gotowe wędliny, zastąpić je pastami warzywnymi, ew. samodzielnie pieczonymi mięsami
  • Nie słodzić kawy i herbaty
  • Zastąpić gotowe napoje owocowe, wyciskanymi sokami owocowymi i nie dosładzać ich
  • Wybierać naturalne jogurty zamiast owocowych
  • Przenieść deser jedzony po obiedzie na podwieczorek. W ten sposób, zamiast zapełniać się ponad miarę, przekształcicie deser w zwykły posiłek
  • Odstawiać słodycze stopniowo, jednak od czasu do czasu pozwolić sobie na ciastko lub batonik

Źródło: DDTVN, wielkahistoria.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA