Kaszel jest naturalnym odruchem uwalniającym drogi oddechowe od zanieczyszczeń. Nie zawsze jest powodem do niepokoju. Zawsze jednak powinniście wiedzieć dlaczego kaszlecie i usuwać jego przyczynę.

Jak działają płuca, skąd się w nich biorą zanieczyszczenia i śluz?

Czy wiecie, że każdego dnia do naszego układu oddechowego trafia prawie ćwierć kilograma zanieczyszczeń? To nie tylko wirusy i bakterie, które możemy „złapać” w sklepie czy w autobusie. Listy nie wyczerpuje też kurz i roztocza, które w niewidoczny dla oka sposób mnożą nam się w domu i osiadają na kocu czy dywanie.

To także zanieczyszczenia powietrza jak smog, gazy, pył i spaliny, których jest coraz więcej w naszym otoczeniu. Osoby palące, czy przebywające w pobliżu palaczy są narażone się na wdychanie dymu papierosowego.

Z tymi wszystkimi zanieczyszczeniami zdrowe płuca radzą sobie. Wydalają je z powietrzem podczas oddychania czy ze śluzem podczas kaszlu i odpluwania. Problem staje się poważniejszy, gdy nasze płuca przestają prawidłowo działać, lub ilość zanieczyszczeń jest tak duża, że już sobie z nimi nie radzą.

Zobacz także:

Lepiej nie doprowadzać do przeciążenia płuc i ułatwiać im systematyczne oczyszczanie się. Podajemy jeden z pomysłów na pozbycie się toksyn i śluzu z płuc.

Przepis na prostą miksturę oczyszczającą płuca

Składniki:

  • 200 g pokrojonej w plastry cebuli,
  • 1 łyżka stołowa kurkumy,
  • 3 cm startego korzenia z imbiru.

Dodatkowo:

  • 500 ml wody,
  • odrobina miodu.

Przygotowanie:

  1. Wodę wlewamy do garnka, doprowadzamy do wrzenia, po czym wrzucamy plastry cebuli, imbir i kurkumę. Gotujemy wszystko na wolnym ogniu przez 15 minut. 
  2. Odstawiamy miksturę do ostygnięcia, po czym odcedzamy ją, dodajemy miód i mieszamy, aż się rozpuści.
  3. Syrop przechowujemy w lodówce.

Stosujcie go  2 razy dziennie, spożywając 2 łyżki rano, przed śniadaniem i wieczorem, przed spaniem. Ulgę można poczuć niemal natychmiast.

Właściwości składników zawartych w miksturze 

Składniki syropu zostały dobrane tak, żeby zawierały naturalne komponenty, ułatwiające pozbycie się wydzieliny i łagodzenie skutków jej zalegania. 

Cebula

Syropy przygotowane na bazie cebuli, wspomagają oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Mają właściwości wykrztuśne, rozrzedzają zalegającą wydzielinę w gardle i ułatwiają jej usunięcie. Działają  zarówno na suchy jak i mokry kaszel.

Imbir

Nazywany jest naturalnym antybiotykiem, łagodzi podrażnienia i bóle gardła, doskonale działa na kaszel mokry

Kurkuma

Zawarte w niej kurkumina i turmeron mają działanie przeciwzapalne, antywirusowe, antybakteryjne i przeciwbólowe.

Dodanie kurkumy do mikstury powoduje, że łagodzi ona ogólne skutki ogólne skutki złego samopoczucia z powodu podrażnienia i bólu gardła.

Źródło: O2, medonet.pl, poradnikzdrowie.pl