Kłopoty z wypróżnianiem potrafią skutecznie obniżyć samopoczucie. Powodowany przez nie dyskomfort można złagodzić wprowadzając zmiany w swojej diecie. Kluczowym składnikiem codziennego jadłospisu w przypadku osób uskarżających się na zaparcia jest błonnik. Sprawdźcie, co należy jeść w przypadku problemów z wypróżnianiem. 

Dieta bogatoresztkowa na zaparcia 

Gdy zaparcia stają się dokuczliwe, należy rozwiązać ten problem stosując odpowiednią dietę. Szczególnie polecana jest dieta bogatoresztkowa - inaczej wysokobłonnikowa.

Jej głównym założeniem jest spożywanie wysokich ilości błonnika i innych składników, które nie są trawione przez człowieka. Chodzi o polisacharydy roślinne, czyli ligninę, hemicelulozę czy właśnie błonnik.

Zobacz także:

W takiej diecie należy spożywać tych produktów więcej, niż jest to zalecane w innych sposobach żywienia. Przyjmuje się, że człowiek powinien spożywać od 30 do 40 gramów polisacharydów dziennie, podczas gdy w diecie bogatoresztkowej ilość tych składników powinna wynosić od 50 do 70 gramów na dzień. 

Zasady diety bogatoresztkowej

W tej diecie nie ma limitu kalorii czy wyznaczonego jadłospisu. Należy kierować się ogólnymi wskazówkami w komponowaniu codziennych posiłków. W diecie wysokobłonnikowej powinny znaleźć się te produkty, które zawierają dużo błonnika, czyli:

  • kasze

  • brązowy ryż

  • ciemne pieczywo

  • suszone owoce

  • rośliny strączkowe (groch, fasola)

  • otręby

  • płatki owsiane

Należy także pamiętać o odpowiednim przygotowywaniu potraw. Takie produkty jak warzywa, makaron czy kasza powinny być gotowane al dente, czyli na półtwardo, by zachować jak najwięcej cennego błonnika. 

Jak radzić sobie z zaparciami?

By wspomóc organizm w walce z zaparciami, poza wprowadzeniem diety bogatej w błonnik należy zastosować kilka zasad, które pomogą poradzić sobie z tym uporczywym problemem. Konieczne jest usunięcie z jadłospisu potraw smażonych na głębokim tłuszczu czy pieczonych z dodatkiem tego składnika.

Najlepiej całkowicie ograniczyć produkty zawierające duże ilości tłuszczu i jeść ich mniej, np. w postaci plastra sera do kanapki. Zaleca się też odstawienie jajek. 

Źródło: kobieta.gazeta.pl