Filmiki przedstawiające kuchenne triki bywają fascynujące. Pokazują, że ludzka pomysłowość nie zna granic. Dzięki nim trudne czy czasochłonne czynności stają się proste i szybkie. Jak ten sposób na pokrojenie pomidorków koktajlowych. Od tej pory przekrojenie na pół pomidorków nie będzie zabierać wam czasu i żeby to zrobić wcale nie musicie dotykać każdego pomidorka z osobna.

Sposób na krojenie pomidorków koktjalowych

Sposób na proste przekrojenie pomidorków koktajlowych:

  1. Przed krojeniem umyjcie pomidorki. Najłatwiej je umyć używając pojemnika, w którym są sprzedawane. Plastikowy pojemnik ma dziurki, którymi woda odpłynie jak z sitka. Innym sposobem szybkiego mycia jest użycie właśnie sitka.
  2. Po opłukaniu przenieście pomidorki na środek czystej ściereczki kuchennej i osuszcie, używając brzegów ściereczki. Umyte i osuszone pomidorki przenieście teraz na deskę do krojenia i przygotujcie ostry nóż z długim ostrzem.
  3. Przykryjcie porcję pomidorków pokrywką i przytrzymajcie od góry. Może to być przykrywka od pojemnika, w którym sprzedawane są warzywa, plastikowa przykrywka od pojemnika do przechowywania żywności, lub każda inne płaska powierzchnia.
  4. Ściśnijcie lekko pomidorki pokrywką, a jednocześnie przesuńcie nóż w połowie pomidorków krojąc je na pół.
@pierre.le.chef #lifehack #foodhack #learnontiktok ♬ Ultimate life hacks - Kelly - The Life Bath

 

Dlaczego warto jeść pomidory koktajlowe i do czego je dodawać? 

Ten rodzaj pomidorów cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem zimą. To dlatego, że każde inne pomidory szklarniowe nie mają niestety tyle smaku i aromatu co ich miniaturki. Są twarde, mało soczyste i często  w ogóle nie smakują pomidorami. W odróżnieniu od nich pomidorki koktajlowe są soczyste i aromatyczne przez cały rok.

Jak sama nazwa wskazuje, ten gatunek warzyw jest wykorzystywany najczęściej do sałatek i przekąsek. Świetnie też nadaje się na małe koktajlowe kanapeczki – tartinki.

Zobacz także:

Jednak nie wszyscy wiedzą, że te małe pomidorki nadają smaku potrawom także po usmażeniu czy upieczeniu. Sos z pomidorkami koktajlowymi świetnie komponuje się makaronem. Bez obaw dodawajcie je do zapiekanek i pizzy.

Z tego rodzaju warzyw nie zdejmuje się skórki. Usmażona czy upieczona skórka razem z miąższem dodaje potrawie wyrazu: smakuje jak z restauracji, a wygląda jak ze zdjęć reklamujących najlepsze dania. Spróbujcie miniaturki pomidorów użyć także do zwykłej jajecznicy. Możecie ją usmażyć z cebulką lub bez niej, z samymi tylko pomidorkami. W każdej wersji będzie świetnie smakować.

Źródło: Haps.pl, Tiktok/pierre.le.chef