Własne
Newsy

Szklanki w szafce przyssały się do siebie? Pomoże trik sprzed ponad 100 lat

Z tym sposobem zakleszczone szklanki to nie problem - szybko sobie z nimi poradzicie.

Czasami spotykamy się w kuchni z trudnościami, jakie nawet nie przyszłyby nam do głowy. Poradzenie sobie z nimi nie wymaga wcale wiedzy na temat gotowania, a raczej umiejętności godnych złotej rączki!

Na przykład w przypadku zakleszczonych szklanek - zdarza się, że gdy włożycie szklankę do szklanki i zostawicie na długo, potrafią one przyssać się do siebie i bardzo trudno jest je rozdzielić. Jak to zrobić, żeby nie potłuc szklanek i nie pokaleczyć sobie rąk? Rozwiązanie jest banalne.

Jak rozdzielić zakleszczone szklanki?

Z tym problemem musieli sobie radzić już nasi przodkowie - trudno w to uwierzyć, ale porady na temat zakleszczonych szklanek można znaleźć w poradnikach domowych wydanych ponad sto lat temu! W pewien sposób jest to pocieszające, że problem ten był dawniej na tyle istotny, że w książkach pisano porady na ten temat...

W żadnym razie nie próbujcie rozdzielić szklanek siłą - w ten sposób tylko je zniszczycie, a do tego może nawet zranicie sobie dłonie. Oddzielenie zakleszczonych szklanek jest banalnie proste - wystarczy do tego wiedza z fizyki. 

Trik na rozdzielenie szklanek

Niektórzy polecają smarować szklanki olejem albo wodą z mydłem. Nie zawsze jednak te sposoby pomagają - co więcej, trzymanie w ręku naoliwionej szklanki nie jest najlepszym pomysłem. Może po prostu wypaść wam z rąk i się stłuc.

Wykorzystajcie lepiej najbardziej sprawdzony sposób, który można znaleźć w starych poradnikach. Do górnej szklanki wsypcie kostki lodu lub wlejcie zimną wodę. Następnie do miski wlejcie gorącą (nie wrzącą!) wodę i włóżcie do niej zakleszczone szklanki. Możecie też polewać po prostu dolną szklankę gorącą wodą z kranu.

Pod wpływem ciepła, dolna szklanka zacznie się delikatnie rozszerzać, natomiast górna, pod wpływem zimna - zwęży się. Wystarczy zaledwie kilka chwil i gotowe! Szklanki natychmiast się rozłączą. 

Jeżeli nie jesteście do końca pewni, jak to zrobić, obejrzyjcie poniższy filmik:

Źródło: Castorama Polska/YouTube, Howcast/YouTube

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA