Wiosna oznacza długie i słoneczne dni, kwiaty, zazielenione drzewa oraz… rozpoczęcie sezonu na alergie. Gdy doskwiera wam katar sienny i inne nieprzyjemne objawy, warto wspomóc swój organizm naturalnymi, domowymi sposobami. Poznajcie wiosenny superfood, czyli syrop z pigwy!

Właściwości owoców pigwy

Pigwa, a dokładniej pigwowiec japoński, to roślina coraz popularniejsza w Polsce ze względu na jej owoce, które doskonale nadają się do tworzenia wszelkiego rodzaju przetworów, syropów, a także nalewek. Na surowo są bardzo twarde i niesmaczne, dlatego właśnie wykorzystuje się na różne sposoby. Syrop z pigwy zawiera wiele witamin i przeciwutleniaczy, w tym:

  • witaminy z grupy B
  • witaminę C
  • fenole
  • magnez
  • potas
  • miedź
  • żelazo

Syrop z pigwy na alergię i przeziębienie

Ze względu na bogactwo witamin, a zwłaszcza witaminy C, syrop z owoców pigwowca japońskiego doskonale przydaje się w sytuacji, gdy jesteście narażeni na spadek odporności - nie tylko zimą.

Także późną wiosną i latem nietrudno o przeziębienie, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje upał i wsiadacie do klimatyzowanego samochodu. Ponadto, syrop pomoże złagodzić dolegliwości związane ze zgagą, niestrawnością, a także przyśpieszy przemianę materii. Co ciekawe, wykazuje on także właściwości antyalergiczne. Obejrzyjcie materiał o tym, jak samodzielnie wykonać syrop z pigwy:

Zobacz także:

Jak stosować syrop z pigwy?

Przyjmuje się, że optymalna, dzienna dawka syropu to ok. 50 ml w przypadku osoby dorosłej oraz 25 ml u dzieci. Najlepiej wymieszać syrop z wodą lub dodać go od herbaty, ponieważ jest bardzo słodki. Właśnie ze względu na słodycz trzeba być ostrożnym i nie przekraczać tej dawki - nadmiar syropu może wywołać nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. 

Syrop z pigwy w kuchni

Owoce pigwowca w syropie można wykorzystać również do przygotowania różnych potraw. Syrop można dodać do ciasta, słodkiego kremu albo dodać go do chłodnej oranżady. Co ciekawe, nadaje się on także do sałatek jako zamiennik… octu! Niezależnie od tego, jak postanowicie wykorzystać syrop, warto dodać go do swojej diety, by skorzystać z zawartych w nim witamin. 

Źródło: gazeta.pl