Kupujecie ostatnio pyszne jabłka od sadowników i smutno wam na myśl, że już niedługo się skończą? Nic straconego - możecie kupić te owoce na zapas i cieszyć się nimi całą zimę. Wystarczy, że będziecie je odpowiednio przechowywać. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Gdzie przechowywać jabłka na zimę?

Żeby wiedzieć, jak przechowywać jabłka, by szybko nie zgniły, warto poznać podstawowe zasady dotyczące tych owoców. Jabłka potrzebują odpowiedniej temperatury, poziomu wilgotności oraz wentylacji w pomieszczeniu, w którym się znajdują. 

  • temperatura - powinna wynosić od 3 do 5 stopni Celsjusza. Ostrożnie z trzymaniem jabłek w lodówce! Mogą w niej zmarznąć, przez co stracą smak.

  • wilgotność - jabłka najlepiej czują się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, wynoszącej nawet 90%

  • wentylacja - jabłka uwalniają etylen, dlatego w miejscu ich przechowywania musi być zapewniona dobra cyrkulacja powietrza

Najlepiej w tym celu sprawdza się chłodna i ciemna piwnica. W tym miejscu zwykle panuje dość wysoka wilgotność, dlatego jest doskonałe do przechowywania jabłek. Koniecznie trzeba zadbać o przepływ powietrza ze względu na etylen uwalniany przez jabłka. Wystarczy, że jeszcze jesienią zostawicie w piwnicy lekko uchylone okno.

Zobacz także:

Jeżeli wasza piwnica nie nadaje się na spiżarnię ze względu na zbyt wysoką temperaturę lub suche powietrze (co jest częste w blokach wyposażonych we wspólną suszarnię, gdzie kaloryfery grzeją przez całą zimę), możecie trzymać jabłka na przykład na balkonie - oczywiście tak długo, jak pogoda na to pozwala. Gdy pojawią się pierwsze przymrozki, jabłka trzeba koniecznie zabrać od razu do mieszkania.

Dobrym i wciąż praktykowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest przechowywanie jabłek i innych produktów, jak np. ziemniaki, w chłodnej sieni. 

Jak przechowywać jabłka?

Jabłka powinny być trzymane w przewiewnych skrzynkach, wyłożonych na dnie gazetami. Owoce muszą „oddychać”, dlatego też nie należy wrzucać zbyt wielu jabłek do jednej skrzyni - w przeciwnym razie mogą zacząć gnić.

A jeżeli w wybranym przez was na spiżarnię pomieszczeniu wilgotność jest zbyt niska, możecie postawić w nim elektryczny nawilżacz powietrza. Pozostaje też stara i praktycznie darmowa metoda w postaci wiaderek z wodą ustawionych w pomieszczeniu. 

Źródło: poradnikogrodniczy.pl