Straciliście węch z powodu Covid-19? Rozpocznijcie trening, potrzebne będą: pomarańcza, róża, goździk i eukaliptus
Adobe Stock
Newsy

Z powodu COVID-19 utraciliście węch? Odzyskacie go poprzez trening. Potrzebne będą 4 produkty

Laryngolog radzi jak ćwiczyć węch: „Trzeba to robić regularnie i nie zniechęcać się, bo na efekt można czekać tygodniami”

Czy obecny wariant koronawirusa nadal powoduje powikłania w postaci utraty węchu i smaku? Zdania specjalistów są podzielone. Będzie to można stwierdzić dopiero po upływie dłuższego czasu. Jednak jeszcze dziś czas lekarze mają pacjentów, którzy nie odzyskali węchu po przechorowaniu poprzednich wariantów.

Wg. szwedzkich naukowców nawet połowa pacjentów cierpiących uprzednio na chorobę wywołaną COVID-19 skarży się na zaburzone odczuwanie zapachów, a 4% na całkowitą utratę tego zmysłu. Czy są sposobu na jego przywrócenie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak działa węch i dlaczego przechorowanie COVID-19  upośledza go?

Jedną z najczęstszych przyczyn anosmii, czyli utraty węchu są infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. O utracie węchu dużo się mówi od czasu pandemii COVID-19, jednak przypomnijcie sobie czy wcześniejsze infekcje, jakie przechodziliście, np. zwykła grupa, nie wywoływały utraty węchu i smaku? 

Wiele osób twierdzi, że doświadczyło już tego w przeszłości. Po ustaniu objawów chorobowych, w przypadku zwykłych przeziębień, poczucie węchu z reguły wraca do normy. Gdy mówimy o utracie węchu z powodu koronawirusa, okazuje się, że ta anomalia pozostaje na dłużej.

Laryngolog z uniwersytetu w Londynie Simon Gane i profesor chemii smaków Jane Parker zbadali, na czym polega różnica w utracie węchu przy przeziębieniu i przy koronawirusie. Najczęściej problemy z powonieniem są wynikiem zatkanego nosa, co uniemożliwia cząsteczkom aromatów dotarcie do receptorów węchowych.

Mechanizm związany z koronawirusem jest inny: stwierdzono, że wirus uszkadza komórki, co powoduje obrzęk i upośledzenie funkcjonowania neuronów węchowych. Właśnie to, a nie po prostu zatkany nos powoduje utratę węchu. Po ustąpieniu choroby komórki regenerują się, a pacjent odzyskuje węch. Czy jednak dzieje się tak za każdym razem?

Zobacz także
Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie? Wyniki najnowszych badań są niepokojące

Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie? Wyniki najnowszych badań są niepokojące

Schudła 40 kg w obawie przed koronawirusem. Zaczęła od wyrzucenia z jadłospisu tej 1 rzeczy

Schudła 40 kg w obawie przed koronawirusem. Zaczęła od wyrzucenia z jadłospisu tej 1 rzeczy

Regularne ćwiczenia mogą pomóc przywrócić węch

Katarzyna Resler z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zbadała, że problemy z powonieniem mogą utrzymywać się nawet pół roku po przebyciu choroby. Laryngolog radzi, jak samodzielnie trenować węch. Podkreśla jednak, że nie należy się zrażać brakiem postępów i trenować systematycznie i nie przerywać ćwiczeń:

- Jeśli brak węchu trwa dłużej niż dwa tygodnie, zalecamy trening węchowy, dostarczający silnych bodźców zapachowych i suplementację kwasów Omega 3.

- Trening polega na wąchaniu dwa razy dziennie czterech zapachów z różnych grup – pomarańcza, róża, goździk i eukaliptus – i jednoczesnym wyobrażaniu ich sobie. Trzeba to robić regularnie i nie zniechęcać się, bo na efekt można czekać tygodniami.

Źródło: wprost.pl, rz.pl, medonet.pl

Straciła węch przez COVID. Wypiła kieliszek tego produktu i go odzyskała
Instagram/rianne.meijer
Newsy
Straciła węch przez COVID. Wypiła kieliszek tego produktu i go odzyskała
Jeśli cierpicie na utratę węchu lub smaku przez koronawirusa, rozważcie zastosowanie tej metody!

Utrata węchu i smaku to jeden z bardziej charakterystycznych objawów COVID . Pandemia trwa już ponad rok, więc wiele osób przeszło już infekcję koronawirusem. Niestety utrata węchu i smaku utrzymuje się u niektórych nawet przez ponad 3 miesiące . Tak też było w przypadku tej niderlandzkiej influencerki. Znalazła ona jednak sposób na przywrócenie smaku i węchu. Całość zrelacjonowała w swoich Social Mediach. Jak przywrócić węch po infekcji COVID? Przywrócenie węchu i smaku po infekcji COVID nie jest takie proste. Trzeba zazwyczaj poczekać trochę na regenerację zakończeń nerwowych w zmysłach smaku i węchu. Okazuje się jednak, że internauci nie zawodzą. Kilka osób doniosło, że udało im się wspomóc przywrócenie smaku i węchu za pomocą szybkiej i prostej metody. Sprawdziła to i zrelacjonowała też jedna znana influencerka. Prosta metoda na przywrócenie smaku i węchu po koronawirusie Rianne Meijer to znana infulencerka pochodząca z Niderladnów. Na Instagramie śledzi ją ponad 1,4 miliona osób! Zazwyczaj na swoim profilu dzieli się ona urywkami z życia. Fani kochają ją za dystans, który ma do siebie i zdjęcia ukazujące jej ciało w nieidealnych pozycjach. Rianne ostatnio podzieliła się swoją historią utraty smaku i węchu przez infekcję COVID. Przeszła ona infekcję koronawirusem lekko i od dawna nie miała już żadnych objawów, oprócz utrzymującej się utraty smaku i węchu. Było to dla niej dość uciążliwe. Dziewczyna postanowiła przetestować znalezioną w Internecie metodę. Chodzi o wypicie kieliszka świeżo wyciśniętego soku z imbiru. Przełknięcie tego specyfiku nie jest łatwe, ale działa niemal momentalnie. Od razu po tym odzyskała ona zmysł zapachu. Przetestowała to na ręce, którą poperfumowała.    ...

Pokazał, jak wygląda utrata smaku i węchu przy koronawirusie. Ten filmik was zszokuje
TikTok/@rustardlikemustard
Newsy
Pokazał, jak wygląda utrata smaku i węchu przy koronawirusie. Ten filmik was zszokuje
Zastanawiacie się, jak dokładnie odczuwa się utratę węchu i smaku przy koronawirusie? Pokazał to ten mężczyzna…

Już ponad rok trwa pandemia koronawirusa. COVID-19 rozprzestrzenił się szybko na całym świecie. Już ponad 140 milionów ludzi zapadło na tę chorobę. Jednym z bardziej powszechnych i charakterystycznych objawów koronawirusa jest utrata węchu i smaku, która towarzyszy wielu chorym. To bardzo uciążliwy symptom choroby. Jeśli doświadczyliście utraty węchu i smaku przy COVID-19 wiecie, że wszystkie potrawy absolutnie tracą swój smak. Niektóre osoby nie czują absolutnie nic. Mężczyzna, który dobitnie pokazał utratę węchu i smaku Pewien 30-latek z USA o imieniu Russel, zachorował na koronawirusa i doświadczył charakterystycznych objawów. Gdy stracił smak i węch, był zszokowany. Nigdy wcześniej nie miał takiego odczucia. Utrata węchu i smaku to jedyne objawy, jakie towarzyszyły mu podczas infekcji. Poza tym, nie czuł się źle. Brak smaku i węchu, był jednak dla niego niezwykle dziwny. 30-latek postanowił podzielić się ze swoimi odbiorcami bardzo obrazowym eksperymentem. Pokazał dobitnie, co oznacza utrata węchu i smaku przy koronawirusie. Opublikował na swoim TikToku wideo, na którym zjada surową cebulę - dosłownie jak jabłko. Mężczyzna pokazał film, na którym obiera czerwoną cebulę i wbija w nią zęby. Odgryza kawałek i żuje, po czym połyka ją bez żadnego problemu. Pozostaje przy tym absolutnie niewzruszony. Mężczyźnie nie łzawią oczy, nie krzywi się, tylko spokojnie wszystko zjada. Russel opublikował na swoim kanale na TikToku cykl filmów, w których dzieli się odczuciami podczas przechodzenia infekcji wirusem. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak jego film obrazujący utratę węchu i smaku. Russel zjada na nim kolejno: czerwoną cebulę, po czym wypija kieliszek soku z cytryny, a następnie zjada łyżeczkę pasty czosnkowej. Jeśli nie wierzyliście w...

Domowa receptura od mamy pomogła mu odzyskać smak i węch po COVID-19. Teraz pomaga wielu innym!
AdobeStock/TikTok
Newsy
Domowa receptura od mamy pomogła mu odzyskać smak i węch po COVID-19. Teraz pomaga wielu innym!
Poznajcie tę ciekawą historię odzyskania smaku i węchu po koronawirusie. Może też wykorzystacie ten sposób?

Utrata węchu i smaku przy koronawirusie to bardzo charakterystyczny symptom. Wiele osób, gdy zapada na tę chorobę nie może uwierzyć, że odczuwa się to aż tak mocno. Pokazywaliśmy wam niedawno filmik z mężczyzną, który podzielił się swoimi wrażeniami z utraty smaku i węchu przy koronawirusie. Zjadł surową cebulę , popił ją sokiem z cytryny i nawet się przy tym nie skrzywił. Sposoby na utratę smaku i węchu przy koronawirusie Koronawirus to dalej stosunkowo nowa i niezbadana choroba. Chociaż na badania nad COVID-19 przeznacza się obecnie ogromne pieniądze, dalej nie wiadomo o nim za dużo. Utrata smaku i węchu zadziwia nawet naukowców. Nie wiadomo jak leczyć ten symptom tradycyjnymi lekami, czasem trwa to bardzo długo . Są pewne przesłanki mówiące o tym, że pomocne może się okazać jedzenie niektórych przypraw. Internauci nie zawodzą. Niektórzy ludzie znaleźli sposoby przywrócenia zmysłu węchu i smaku po infekcji COVID-19 i podzielili się nimi z użytkownikami sieci. Bardzo dobre rezultaty daje wypicie soku z imbiru . Okazuje się, że efekty przynosi też stara domowa receptura z Jamajki. Pomarańcza przywróciła smak i węch po COVID-19 23-letni Kemar Gary Lalor zmagał się wraz ze swoją mamą z infekcją COVID-19. Mamie chłopaka udało się odzyskać zmysł zapachu i węchu zaledwie kilka dni po infekcji. Zaciekawiony Kemar postanowił wypytać ją o metody, które stosowała. Kobieta podzieliła się przepisem, który pochodzi z Jamajki. Jako dziecko zawsze leczono ją w ten sposób z infekcji i przeziębień. Okazuje się, że ten sposób sprawdza się też przy infekcji koronawirusem. Trzeba opalić nad płomieniem pomarańczę do momentu, w którym zrobi się ona czarna. Spaloną pomarańczę trzeba obrać, zmiksować z łyżką brązowego cukru i zjeść. Chłopak postanowił...

Macie koronawirusa i straciliście smak i węch? Włączcie do diety 1 produkt. Polecają go lekarze
Adobe Stock
Newsy
Macie koronawirusa i straciliście smak i węch? Włączcie do diety 1 produkt. Polecają go lekarze
Dopadła was strata węchu i smaku? Możecie sobie pomóc jedząc te produkty!

Już prawie 2 300 000 osób w Polsce przeszło infekcję koronawirusem. Obecnie chorych jest prawie 400 tysięcy osób. Jednym z symptomów tej najpopularniejszej dziś choroby, jest utrata smaku i węchu. Sprawdźcie, jak możecie pomóc sobie lub bliskim, jeśli wasz też dotkną te symptomy. Utrata węchu i smaku przy koronawirusie Jednym z wyraźnych objawów infekcji koronawirusem jest utrata smaku i węchu. Chorzy skarżą się na to, że nie czują absolutnie żadnych zapachów, a jedzenie nie ma dla nich smaku. To bardzo specyficzny objaw. Utrata węchu i smaku przy infekcji koronawirusem jest związana ze zmianami w obrębie nerwów, które są odpowiedzialne za te zmysły.  Niektórzy ozdrowieńcy potwierdzają, że wciąż odczuwają skutki infekcji, nawet kilka miesięcy po jej zakończeniu. Skarżą się na osłabiony smak i węch, a nieliczni odczuwają dziwne zapachy tam, gdzie nie powinni. Czy wiedzieliście, że jedząc pewne produkty, można jednak symulować smak i węch? Poleca się włączenie do diety jednego z tych produktów.  Co jeść przy utracie smaku i węchu? Nawet jeśli straciliście w wyniku infekcji węch i smak, powinniście odżywiać się normalnie. Podczas infekcji musicie wzmacniać organizm, wasza dieta powinna być więc odżywcza. Jedzcie dużo warzyw i owoców. Uwzględnijcie w jadłospisie źródła białka, węglowodanów i zdrowe tłuszcze. Wspomożecie w ten sposób organizm w walce z infekcją. Produkty pomocne przy utracie smaku i węchu Niektórzy eksperci wyraźnie wypowiadają się na temat tego, co może pomóc w odzyskiwaniu smaku i węchu przy infekcji koronawirusem. Poleca się stosowanie mocno aromatycznych przypraw , które mogą symulować smak i węch. Włączcie do diety: Goździki Cynamon Kardamon Papryczkę chili Inne...