Zabranie szklanki wody z kuchni, gdy idziecie spać, to bardzo powszechny nawyk. Wiele osób tak robi, bo po przebudzeniu odczuwa pragnienie i chce mieć wodę pod ręką. Czy wiesz, że nocne pragnienie można bardzo łatwo zaspokoić, niekoniecznie pijąc w nocy szklankę wody? Przy okazji unikniecie innych nieprzyjemnych wypadków, które mogą okazać się kosztowne.

Dlaczego szklanka wody przy łóżku może być niebezpieczna?

Jednym z powodów, dla których warto ograniczyć nocne popijanie wody podczas przebudzenia, jest to, że jeśli raz budzicie się i wstajecie do łazienki, a przy okazji dużo pijecie, po jakimś czasie obudzicie się z pełnym pęcherzem ponownie. Z kolei częste budzenie skraca ilość snu w ciągu nocy i grozi tym, że za którymś razem już tak łatwo nie zaśniecie. Oczywiście, jedna nieprzespana noc nie jest problemem, ale powtarzane bezsenne noce mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Są też powody, dla których szklankę z wodą postawioną przy łóżku, warto zastąpić butelką z wodą:

  • Woda w otwartej szklance brudzi się, osiada na niej kurz, a latem wpadają do niej owady
  • Przy łóżku zwykle trzymamy urządzenia elektroniczne, jak telefon czy tablet. Po ciemku łatwo potrącić szklankę i wylać wodę niszcząc sprzęt

Jak gasić pragnienie w ciągu dnia i w nocy?

Trzeba zacząć od tego, że nawadniać organizm należy równomiernie, w czasie całego dnia. Lekarze zalecają wypijać średnio dwa litry wody dziennie, a w przypadku pracy, fizycznej wysiłku fizycznego albo upałów, nawet więcej. Więcej powinniśmy też pić zimą, gdy całe dnie przebywamy w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach.

Zobacz także:

Tę ilość należy podzielić na porcje i wypijać już od samego rana. Aby uniknąć częstego wstawania w nocy, wieczorem można ograniczyć ilość spożywanych płynów. Jeśli piliście w ciągu dnia i wasz organizm jest odpowiednio nawodniony i nawilżony, w czasie przebudzenia w nocy, nie będziecie odczuwać dużego pragnienia. Możecie obudzić się z suchością w ustach, ale wtedy wystarczy, że przepłuczecie je wodą, bez potrzeby wypijania całej szklanki. To z kolei przyczyni się do kolejnych przebudzeń w ciągu nocy i kilkakrotnego wstawania. Lepiej tego unikać. 

Źródło: mamadu.pl