Spray na kleszcze, który zrobicie sami. Wystarczy 1 zioło, którego ciągle używacie w kuchni
Getty/iStock
Newsy

Spray na kleszcze, który zrobicie sami. Wystarczy 1 zioło, jakiego ciągle używacie w kuchni

Przed wyjściem na leśną wędrówkę należy wrzucić do plecaka to, co niezbędne - butelkę z wodą, krem przeciwsłoneczny i spray na owady. Jeśli zabrakło wam tego ostatniego, bez paniki. Możecie samodzielnie wykonać mgiełkę do ciała i ubrań, która zadziała odstraszająco na kleszcze.

Wraz ze wzrostem temperatur przyroda budzi się do życia. I to bez wyjątków - nadejście wiosny i lata oznacza też coroczną plagę komarów, kleszczy i innych owadów, które niestrudzenie uprzykrzają nam życie.

Niektóre z nich, jak komary, głównie irytują swoim bzyczeniem i bolesnymi ukąszeniami. Ale na przykład kleszcze mogą już być bardzo niebezpieczne z powodu chorób, jakie przenoszą.

Najbardziej znaną jest borelioza - choroba zakaźna którą wywołują bakterie przenoszone przez kleszcze. Nieleczona, prowadzi do groźnych powikłań, dlatego tak ważne jest, by chronić się przed kleszczami. Sprawdźcie, jak możecie to zrobić. 

Tani, domowy spray na kleszcze

W sklepach dostępne są specjalne płyny na kleszcze w areozolu. Ich zadaniem jest odstraszenie tych pajęczaków i ochrona przed ugryzieniami. Zdarza się jednak, że taki płyn skończy się akurat, gdy wybieracie się na wycieczkę albo po prostu zapomnieliście go kupić.

W takiej sytuacji możecie posłużyć się naturalnym zamiennikiem. Kleszcze bardzo nie lubią bowiem zapachu różnych pospolitych ziół, takich jak szałwia, rozmaryn, mięta pieprzowa, lawenda, tymianek czy kocimiętka. Posłużą wam one do sporządzenia naturalnej mgiełki zapachowej odstraszającej kleszcze.

Zobacz także
Wystarczy cieniutko posmarować skórę, a kleszcze będą omijać was szerokim łukiem. Macie to w kuchennej szafce

Wystarczy cieniutko posmarować skórę, a kleszcze będą omijać was szerokim łukiem. Macie to w kuchennej szafce

Skóra swędzi i piecze po ukąszeniu komara? Ratunek znajdziecie w kuchennej szafce

Skóra swędzi i piecze po ukąszeniu komara? Ratunek znajdziecie w kuchennej szafce

Jak zrobić spray na kleszcze?

Wystarczy, że zerwiecie świeże zioła, zalejecie wrzątkiem i zaparzycie. To może być mieszanka ziół lub tylko jedno z nich - na przykład mięta pieprzowa, którą wyhodujecie nawet na kuchennym parapecie. W razie potrzeb możecie także skorzystać z ziół suszonych. Po ostudzeniu przelejcie mocno naparzoną „herbatkę” do butelki z atomizerem. Teraz wystarczy spryskać skórę i odzież, by zniechęcić do siebie kleszcze. 

Mamy też dobrą wiadomość dla właścicieli psów i kotów. Naturalny spray z ziół jest bezpieczny dla zwierząt domowych i można nim spryskać ich sierść, by także im zapewnić ochronę przed kleszczami. W przypadku psów, ugryzienie kleszcza może spowodować rozwinięcie babeszjozy, bardzo groźnej choroby. Koty są mniej narażone na bakterie i zarazki, jakie przenoszą kleszcze, ale nie wolno lekceważyć zagrożenia. W końcu kleszcz może z łatwością przeskoczyć na was, gdy głaszczecie swojego pupila. 

Jak chronić się przed kleszczami?

Spray to tylko jeden ze sposobów ochrony przed ugryzieniem przez kleszcza. Zanim wybierzecie się na spacer lub wycieczkę na łonie natury, powinniście się odpowiednio zabezpieczyć:

  • Załóżcie długie spodnie i bluzkę z długim rękawem oraz wysokie buty.

  • Noście nakrycie głowy.

  • Wybierajcie jasną odzież, na której łatwiej jest zauważyć wędrujące kleszcze.

  • Po powrocie do domu, dokładnie obejrzyjcie całe ciało w poszukiwaniu kleszczy.