Gdy przychodzi wiosna, a wraz z nią ciepłe temperatury, do życia budzą się owady - także w naszych domach. Jednym ze szczególnie nieproszonych gości są muszki owocówki, które potrafią być zmorą każdej osoby dbającej o czystość. Jak pozbyć się tych owadów z kuchni? Jest na to prosty sposób.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Często wydaje się, że małe muszki pojawiają się w kuchni znikąd. Jeszcze wieczorem panował porządek, a rano po blatach i ścianach spacerują ogromne ilości tych owadów. Gdzie tkwi przyczyna?

Najczęściej muszki owocówki przynosimy do domu sami. Żywią się one drożdżami, które znajdują w fermentujących warzywach, owocach i sokach. Owady składają jaja na tych produktach w sklepie, które następnie my przynosimy do domu.

Zobacz także:

Wystarczy kilka godzin, by w kuchni pojawiła się dosłownie chmara muszek! Owocówki nie gryzą ludzi, ponieważ są roślinożerne, jednak mogą przenosić niebezpieczne drobnoustroje. 

Kawa na muszki owocówki

Jednym z patentów na pozbycie się muszek owocówek jest zastosowanie kawy. A dokładniej fusów po kawie, dlatego ta porada najbardziej przyda się osobom preferującym kawę mieloną lub taką prosto z ekspresu. Wystarczy, że odstawicie filiżankę z fusami na dnie i resztką napoju w kuchni, a już po chwili zwabione zapachem muszki zainteresują się zawartością i zaczną się w niej topić.

Ważne, by kawa była zimna - w przeciwnym razie ten sposób nie zadziała. By taka pułapka była jeszcze skuteczniejsza, możecie założyć na filiżankę foliową torebkę tak, by jej powierzchnia była napięta i zrobić igłą lub wykałaczką kilka dziurek. Owady wejdą przez dziurki do środka, jednak nie będą potrafiły już wyjść. 

Jak chronić się przed muszkami owocówkami?

Jeżeli w waszej kuchni często pojawiają się owocówki, zastosujcie się do poniższych rad:

  • od razu wyrzucajcie nieświeże owoce i warzywa

  • bardzo dokładnie myjcie warzywa i owoce

  • zainwestujcie w zamykany kosz na śmieci i opróżniajcie go jak najczęściej, szczególnie w ciepłe dni

  • dbajcie o to, by butelki czy słoiki z sokami i przetworami były dokładnie zakręcone

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl, domowe-sposoby.pl