Aloes jest jednym z sukulentów, który rośnie w naszych domach latami i nie wymaga szczególnego pielęgnowania. To łatwa w hodowli roślina, z której miazga stosowana jest na oparzenia słoneczne, trudno gojące się rany czy trądzik.

Pomaga też na wiele innych problemów, dzięki temu, że zawiera kwas salicylowy o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Sok wyciśnięty z jej pędów ma jeszcze inne zastosowania. Sprawdzamy jakie.

Jak używać soku z aloesu i dlaczego nie wolno go nadużywać?

Aloes, a dokładniej mówiąc aloe vera, ma właściwości oczyszczające, jest więc skutecznym wsparciem prowadzonej diety, w tym diety odchudzającej. Dodatkowo wspiera układ immunologiczny i pomaga radzić sobie z wirusami i bakteriami.

Sok z aloesu, w dawce nie większej niż 50 ml, rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1, żeby zmniejszyć odczuwalną goryczkę, regularnie pity przez cały sezon grypowy, pomoże wam uniknąć przeziębienia czy zarażenia, poprzez wzmocnienie odporności.

Zobacz także:

Nie należy stosować go jednak w nadmiarze, bo może wywołać biegunkę. Z tego też powodu, soku aloesowego powinny unikać dzieci, kobiety w ciąży czy osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Przekonaliśmy was do picia soku z aloesu? Poszukajcie więc w swojej roślinie przynajmniej dwuletnich liści, bo to z nich zrobicie najlepszy sok. Przepis znajdziecie poniżej. Jeżeli jednak nie macie właściwej rośliny do sporządzenia soku, kupicie go bez trudu w sklepach zielarskich.

Przepis na sok z aloesu

Składniki:

  • Liście aloesu – około 40 cm
  • Sok z cytryny – z 2 sztuk
  • Miód – 1 łyżka

Przygotowanie:

1. Liście dokładnie czyścimy, myjemy i wkładamy do lodówki na 12 godzin

2. Następnie zdejmujemy wierzchnią skórkę z kolcami i ze środka, małą łyżeczka wydłubujemy miąższ i przekładamy go do pojemnika blendera. Wyciskamy sok z 2-ch cytryn i dodajemy miód. Łączymy składniki na niskich obrotach blendera dzięki czemu pozbędziemy się galaretowatej konsystencji miazgi.

3. Przelewamy sok do ciemnego naczynia i przechowujemy w lodówce do 7 dni.

Na co jeszcze stosować aloes?

Miazga aloesu doskonale działa na oczyszczanie nerek i wątroby, reguluje ciśnienie krwi, normuje poziom złego cholesterolu, a także wspiera układ sercowo-naczyniowy.

Aloes stosowany zewnętrznie, nawilża i oczyszcza skórę, a także tonizuje ją. Łagodzi stany zapalne jamy ustnej i podrażnienia po ukąszeniu owadów. Bardzo ceniony jest wpływ aloesu na włosy. Przyczynia się do ich wzmocnienia i szybkiego wzrostu, przez co często jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów. 

Źródło: onet.pl, medonet.pl