Pomidor do Europy dotarł dopiero w XV wieku, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Owoce pomidorów są spożywane pod różnymi postaciami. 

Znacie je na pewno w stanie surowym, jako składnik zup, sosów, sałatek, kanapek, potraw z kaszą i ryżem. Pomidory są też przetwarzane na soki, przeciery i koncentraty. Każdy rodzaj przetworzenia pomidora przysłuży się waszemu zdrowiu. Te warzywa to prawdziwa bomba witaminowa!

Właściwości zdrowotne soku pomidorowego

Napój z pomidorów, zrobiony w domu poprzez zblendowanie warzyw i połączenie ich z niewielką ilością wody, to szklanka szerokiej gamy witamin, minerałów i silnych przeciwutleniaczy. Równie dobre jest picie gotowego soku pomidorowego.

Takie rozwiązanie ma więcej plusów niż minusów. Szczególnie, jeśli nie znaliście do tej pory imponujących właściwości tych zdrowych warzyw. Pamiętajcie, że do soku z pomidorów pasuje też seler, marchew oraz buraki. 

Zobacz także:

Jedna szklanka 100% soku pomidorowego w liczbach to:

  • Kalorie: 41
  • Białko: 2 gramy
  • Witamina A: 22% dziennego zapotrzebowania
  • Witamina C: 74% dziennego zapotrzebowania
  • Witamina K: 7% dziennego zapotrzebowania
  • Kwas foliowy: 12% dziennego zapotrzebowania

Sok pomidorowy to także magnez, mangan i potas. Jak widać, sok pomidorowy jest bardzo pożywny i zawiera wiele ważnych witamin i minerałów. Picie 1 szklanki soku pomidorowego zaspokaja codzienne zapotrzebowanie na witaminę C, konieczną w okresie jesienno-zimowym.

Czym jest likopen?

Likopen to cenny przeciwutleniacz, który przeciwdziała zachorowaniom na nowotwory. Likopen jest szczególnie przyswajalny dla człowieka w formie poddanej termicznej obróbce. Mamy na myśli przetwory pomidorowe, koncentraty i przeciery. 

Spożywanie przetworów z pomidorów chroni komórki przed uszkodzeniami, obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty, płuc czy piersi. Wyższe stężenie likopenu we krwi stwierdzano właśnie u osób spożywających przetworzone pomidory. 

W ciężkiej postaci raka jest ono niższe nawet o 63%. Różne badania wskazują również, że spożywanie dużych ilości pomidorów zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. W grupie osób z dietą bogatą w likopen, obserwuje się wolniejsze odkładanie płytek miażdżycowych w naczyniach.

Kto powinien pić sok pomidorowy?

Pomidory to również doskonałe źródło witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego i witaminy B6, które są ważne dla metabolizmu i wielu innych funkcji. Co więcej, kobiety które doświadczyły znacznego wzrostu stężenia likopenu we krwi chwaliły się zdecydowanym obniżeniem stężenia cholesterolu.

Badania wykazały, że dieta bogata w produkty pomidorowe, takie jak sok pomidorowy, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych. Pomidory od dawna związane są z poprawą m.in. kondycji serca. 

Wiele osób starszych ma ograniczony dostęp do żywności. Niektórzy mają tendencję do jedzenia mniej pożywnych pokarmów. Sok pomidorowy może być wygodnym i smacznym sposobem na spełnienie wymagań dotyczących wielu składników odżywczych dla osób w starszym wieku.