Nazwa tego grzyba jest wyjątkowo opisowa: sromotnik smrodliwy i doskonale oddaje to, jakie robi wrażenie, gdy go znajdziecie w lesie.

Dojrzały grzyb ma zapach padliny. Z tego powodu nie tylko był latami omijany przez grzybiarzy, ale także niszczony, co doprowadziło do zdziesiątkowania gatunku w lasach. W efekcie sromotnik był jednym z pierwszych grzybów objętych ochroną.

Wiele nazw sromotnika smrodliwego. Wszystkie obraźliwe

Z powodu swojego nieprzyjemnego zapachu, sromotnik zyskał bardzo wiele regionalnych przydomków jak śmierdziuch, smrodziuch czy po prostu śmierdziel. Pierwsza fraza nazwy sromotnik została zaczerpnięta od muchomora sromotnikowego, ponieważ z powodu gnilnego zapachu sądzono, że podobnie jak muchomor jest trujący.

Podczas swojego wzrostu grzyb przechodzi fazę niedojrzałą, gdy trzon jest smukły, a kapelusz podwinięty. Na tym etapie wzrostu przypomina falliczny kształt od którego, otrzymał łacińską nazwę „Phallus impudicus L.” W Polsce grzyb w niedojrzałej fazie wzrostu, nazywany jest czarcim jajem.  

Zobacz także:

Kiedy należy zbierać czarcie jaja?

O ile dojrzały przyciąga jedynie muchy i to z ich powodu wydziela swój obrzydliwy zapach, o tyle jego niedojrzała postać - czarcie jajo, jest prawdziwym przysmakiem.

Nie tylko nie jest wtedy trujący, ale nawet, po usunięciu galaretowatej powłoki, można go jeść na surowo. Surowe młode grzyby przypominają w smaku rzodkiewkę, z nieco bardziej wyczuwalnym ziemistym posmakiem.

Młode kapelusze sromotnika wyglądem przypominają jajko, a do tego podobnie zachowują się w trakcie gotowania. Tak samo jak jajka kurze, podczas gotowania nie miękną, tylko twardnieją. Ugotowane grzyby, inaczej niż jajka, stają się chrupiące.

Do czego wykorzystywać czarcie jaja?

Młode grzyby mogą być podsmażane na patelni i po połączeniu z pomidorami, tworzą smaczne sosy do mięs i makaronów. Można je marynować i podawać jako dodatek do dań, a także przygotowywać z nich nalewki, do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego.

Nalewka z czarcich jaj do picia, pomaga na:

Nalewka z czarcich jaj stosowana z kolei zewnętrznie, pomaga na:

  • Gojenie ran
  • Leczenie wrzodów i odleżyn
  • Reumatyzm
  • Bóle zębów

Źródło: Onet.pl