Tradycyjnie ryba powinna gościć na każdym polskim stole przynajmniej raz w ciągu tygodnia, a mianowicie w piątek. Jednak z biegiem lat zwyczaj ten nieco osłabł. Dzisiaj coraz trudniej o tego typu obiad przyrządzany w domowym zaciszu. 

Delikatny smak ryby rozkochał w sobie niejednego smakosza. Dlaczego więc najczęściej sięgamy po ten przysmak w restauracjach? No cóż, być może powodem tej sytuacji jest fakt, że ryba to w rzeczywistości trudne do przyrządzenia danie. Nie każdy chce się więc podejmować tego wyzwania. To jednak duży błąd.

Ryba ma wiele cennych wartości odżywczych

Ryba to przede wszystkim bardzo zdrowy, ale również bardzo wdzięczny produkt. Bowiem osoby, których diety są bogate w ryby zdecydowanie rzadziej dotykają choroby układu krążenia, miażdżyca, alergie, a nawet nowotwory. Eksperci zalecają więc jej spożywanie co najmniej 2, a nawet 3 razy w tygodniu. 

W jedzeniu ryb przodują Japończycy, zjadając aż 65 kilogramów tego przysmaku rocznie. Dzięki temu dożywają nawet bardzo sędziwego wieku. Z kolei statystyczny Polak zjada tylko 13 kilogramów ryb rocznie. To naprawdę zbyt mało… Czas więc to zmienić i dowiedzieć się, jak sprawić, by wasza ryba smakowała jak w 5-gwiazdkowej restauracji.

Zobacz także:

Jak smażyć rybę w profesjonalny sposób?

Sposób na idealną rybę jest dziecinnie prosty! Wystarczy, że przed włożeniem jej do piekarnika lub na patelnię, zrobicie kilka nacięć na skórze. Taki zabieg przede wszystkim sprawi, że przyprawy będą miały szansę przeniknąć do wnętrza mięsa, a tym samym wzbogacić jego smak. 

Nacięcia pozytywnie wpłyną również na zawarte w rybie ości. Te bezpośrednio wystawione na działanie wysokiej temperatury staną się o wiele bardziej miękkie. W praktyce oznacza to, że z łatwością oddzielicie je od mięsa. Jeśli nie smażycie ryby w całości, a jedynie jej filety, także powinniście spróbować tej sztuczki. Nacięcia pomogą bowiem zapobiec deformowaniu przysmaku.

Jeśli zastanawiacie się, gdzie w Polsce podają najlepiej przyrządzoną rybę, której smakiem i wyglądem można śmiało się inspirować, Magda Gessler zdradza ten sekret.