Komary nie dają wam latem żyć? Te pospolite owady są zmorą każdego lata - szczególnie, jeśli pogoda nie dopisuje i jest bardzo deszczowo.

Ich charakterystyczne bzyczenie skutecznie uniemożliwiają zasypianie, a jeszcze gorzej jest, gdy komar w końcu użądli - wtedy nie można spać nie ze względu na odgłos owada, a ze względu na swędzenie wokół miejsca użądlenia.

Jeżeli nie chcecie korzystać z chemicznych środków na komary, mamy dobrą wiadomość - możecie zastosować w pełni ekologiczne sposoby na odstraszenie tych owadów!

Zobacz także:

Domowy i naturalny płyn na komary

Niektórzy obserwują podczas leśnych wędrówek, że gdy zmęczeni spacerem zaczynają się pocić, to nagle wokół pojawia się więcej komarów. I rzeczywiście tak jest. Wraz z potem z organizmu uwalniany jest kwas mlekowy, którego zapach jest dla komarów niezwykle zachęcający.

Podobnie jest z dwutlenkiem węgla, który wydychamy, dlatego tak naprawdę jeśli w danym miejscu pojawi się człowiek, to za chwilę towarzyszyć mu będzie chmara komarów.

Można się bronić przed komarami poprzez stosowanie chemicznych środków w sprayu na skórę. Jeśli jednak preferujecie bardziej ekologiczne i tańsze metody, to możecie sami zrobić taki płyn.

Będziecie potrzebować 100 ml dowolnego oleju (to może być nawet zwykły olej rzepakowy do smażenia, olej z pestek winogron albo słonecznikowy) oraz kilka kropel olejku eterycznego, który działa odstraszająco na komary. Wszystko należy wymieszać i smarować taką mieszanką nadgarstki, zgięcia łokci i kolan oraz skórę na karku, za uszami oraz dekolt (najlepiej miejsce pomiędzy obojczykami). Ponawiajcie aplikację co 2 godziny.

Olejki eteryczne, które działają odstraszająco na komary, to m.in.:

  • olejek cedrowy

  • olejek lawendowy

  • olejek tymiankowy

  • olejek rozmarynowy

  • olejek eukaliptusowy 

Rośliny odstraszające komary

Jeżeli chcecie ograniczyć ilość komarów w domu i ogrodzie, dobrym pomysłem jest również zasadzenie roślin, które działają odstraszająco na te owady. Doskonały jest plektrantus koleusowaty, zwany potocznie komarzycą ze względu na swój zapach, którego te owady wprost nie znoszą. Komary bardzo nie lubią też zapachu lawendy wąskolistnej, kocimiętki i kopru włoskiego.

Źródło: kobieta.gazeta.pl