Odchudzacie się, a rezultatów wciąż nie ma? Lub, co gorsza, dopadł was efekt jo-jo? Prawdopodobnie popełniacie wiele błędów które sprawiają, że wasze wysiłki spełzają na niczym. Poznajcie zasady skutecznej diety odchudzającej, która pomoże wam zgubić kilka kilogramów!

Co to jest efekt jo-jo i z czego wynika?

Osoby odchudzające się na pewno słyszały o efekcie jo-jo. Co to dokładnie jest? Efekt jo-jo pojawia się wtedy, gdy po diecie odchudzającej bardzo szybko wraca się do pierwotnej wagi lub nawet waży się więcej, niż przed rozpoczęciem odchudzania!

O tym, jaki jest najczęstszy powód występowania efektu jo-jo, mówi Katarzyna Lichosik, konsultant dietetyczny TU Zdrowie dla portalu strefabiznesu.pl:

Jednym z największych i najczęściej powtarzanych błędów jest przechodzenie na restrykcyjną dietę z dnia na dzień, a następnie nagłe jej przerwanie. To najlepsza droga do efektu jo-jo, ale jednocześnie wskazówka, aby następnym razem dobrze zaplanować walkę ze zbędnymi kilogramami.

Jak się odchudzać, by nie przytyć?

Zrzucanie wagi potrafi sprawić sporo kłopotu. Zwłaszcza tym, którzy robią to pierwszy raz w życiu! Nie wiadomo co jeść, kiedy i w jakich ilościach. Co, jeśli jecie za mało? Lub za dużo? Katarzyna Lichosik radzi, by skorzystać z porady specjalisty:

Zobacz także:

Aby prawidłowo rozpocząć proces odchudzania, trzeba go dokładnie i rozsądnie zaplanować. Najlepiej podzielić na etapy i ustalić ze sobą, albo z dietetykiem, na czym mają się kończyć poszczególne części planu. Może to być utrata określonej liczby kilogramów albo możliwość założenia spodni, które wcześniej były za ciasne. Na końcu każdego udanego etapu powinna czekać nagroda, ale raczej w postaci nowych butów do biegania, a nie czekoladek z karmelem.

Ekspert wymienia także zasady skutecznego odchudzania się. Ich zastosowanie zdecydowanie zwiększy wasze szanse w walce z nadprogramowymi kilogramami!

  • Jedzcie regularnie – starajcie się tak planować posiłki, by jeść co 3-4 godziny.
  • Uważnie komponujcie posiłki – połowę talerza powinny zajmować owoce i warzywa, ¼ pieczywo lub produkty zbożowe i ¼ nabiał lub produkty mleczne.
  • Nie żałujcie sobie białka – białko odpowiada za uczucie sytości, dlatego w każdym posiłku powinno się go znajdować co najmniej 20 g.
  • Zapisujcie wszystko, co jecie – zapisywanie sobie wszystkich posiłków (łącznie z podjadaniem!) pozwoli zachować kontrolę nad spożywanymi kaloriami.

Źródło: strefabiznesu.pl