Skąd bierze się brzydki zapach w zamrażarce? Prawdopodobnie popełniacie ten 1 błąd
Adobe Stock
Newsy

Skąd bierze się brzydki zapach w zamrażarce? Prawdopodobnie popełniacie ten 1 błąd

Z waszej zamrażarki wydobywa się nieprzyjemny zapach? Możliwe, że główna przyczyna wcale nie leży w rzadkim myciu tego urządzenia. Sprawdźcie, czy też popełniacie ten częsty błąd.

Dziś trudno nam jest wyobrazić sobie życie bez zamrażarki. Możliwość zamrożenia praktycznie każdego produktu spożywczego pozwala sporo zaoszczędzić i zrobić zapasy jedzenia na długo. 

Czasami jednak, pomimo pilnowania czystości w całej kuchni, wstyd się przyznać, że w zamrażarce po prostu śmierdzi. Skąd bierze się ten brzydki zapach i czy można mu jakoś zapobiec? Sprawdźcie, co jest jego powodem. 

Dlaczego w zamrażarce śmierdzi?

Czujecie nieprzyjemny zapach przy każdym otwarciu zamrażarki? To może oznaczać, że znajdujące się w niej produkty po prostu się… zepsuły. Zdziwieni? Nawet zamrożone jedzenie po jakimś czasie psuje się w zamrażarce i wydziela bardzo brzydki zapach. Co gorsza, może on przejść na inne produkty i sprawić, że cała zawartość zamrażarki jest do wyrzucenia.

Problem ten dotyczy najczęściej mięsa, które ma najkrótszy okres ważności po zamrożeniu - wynosi on około 3 miesiące, w zależności od gatunku. Nie warto więc robić bardzo dużych zapasów mięsa jeśli nie macie pewności, że zdążycie je szybko zjeść.

Kolejnym powodem jest nieodpowiednia temperatura. Poszczególne produkty spożywcze należy mrozić w odpowiedniej temperaturze. Jeśli jest za wysoka, mogą się one szybciej zepsuć i spowodować brzydki zapach w zamrażarce. Sprawdźcie, jaka temperatura jest odpowiednia:

  • mięso, ryby i owoce morza: od -20 do -35 stopni Celsjusza

  • warzywa i owoce: -18 stopni Celsjusza

  • ciasta: -25 stopni Celsjusza 

Ostatnią i najgroźniejszą dla zdrowia przyczyną są produkty zepsute na skutek ponownego zamrożenia. Jeśli coś zostało już rozmrożone, nie wolno tego ponownie zamrażać! W jedzeniu pojawiają się wówczas bakterie, które nie znikną przy kolejnym zamrożeniu i mogą stanowić zagrożenie dla waszego zdrowia, a przy okazji sprawić, że jedzenie w zamrażarce zacznie się psuć. 

Zobacz także
Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce? Folią, pokrywką czy talerzem?

Jak prawidłowo rozmrozić lodówkę? Pamiętajcie o tej podstawowej 1 rzeczy na końcu

Poszarzały okap i pożółkłe uchwyty od lodówki? Tak wybielicie plastikowe elementy w kuchni

Poszarzały okap i pożółkłe uchwyty od lodówki? W ten sposób wybielicie plastikowe elementy w kuchni 

Co zrobić, by pozbyć się brzydkiego zapachu z zamrażarki?

Jeśli w waszej zamrażarce śmierdzi, przede wszystkim zacznijcie od dokładnej sprawdzenia jej zawartości. Wyrzućcie wszystkie produkty, co do których macie wątpliwości lub wiecie, że są w zamrażarce stanowczo za długo. 

Następnie urządzenie należy bardzo dokładnie wyczyścić, a na koniec najlepiej spryskać środkiem antybakteryjnym. Nie zaszkodzi też, jeśli od czasu do czasu rozmrozicie zamrażarkę. 

Źródło: icdself.com 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Włóżcie rajstopy do zamrażarki i zobaczcie, co się stanie. Dzięki temu sporo zaoszczędzicie
AdobeStock
Newsy
Włóżcie rajstopy do zamrażarki i zobaczcie, co się stanie. Dzięki temu sporo zaoszczędzicie
Pomysł na włożenie rajstop do zamrażalnika brzmi dziwnie? Sprawdźcie, dlaczego warto to robić.

Czasy mało trwałych rajstop, które starano się ręcznie naprawić słusznie minęły, choć i dziś wiele kobiet narzeka na tę rwącą się część garderoby. Choć dziś rajstopy są znacznie wygodniejsze, to niestety nadal łatwo się niszczą - wystarczy przypadkowo zahaczyć o coś nogą i nieszczęście gotowe. Jeśli „oczka” w rajstopach to wasza zmora i na wielkie wyjścia bierzecie ze sobą drugą parę rajstop na wszelki wypadek, to koniecznie musicie poznać sztuczkę z zamrażarką. Zobaczcie, na czym to polega.  Trik z zamrażarką na rajstopy Wpadlibyście na to, że to właśnie zamrażarka może sprawić, że rajstopy będą dosłownie nie do zdarcia? Sztuczka wychodzi najlepiej na nowych rajstopach, które są trwalsze od tych, które już macie w szufladzie. Należy je najpierw wyprać - najlepiej ręcznie lub w pralce, na trybie dla delikatnych ubrań i bez wirowania. Następnie odciśnijcie rajstopy z wody i włóżcie je do plastikowego woreczka. To może być zwykła torebka foliowa lub woreczek strunowy. Tak zapakowane rajstopy włóżcie do zamrażarki na kilkanaście godzin. Po tym czasie wyjmijcie je, zostawcie w temperaturze pokojowej i poczekajcie, aż wyschną. I gotowe! Dzięki tej nietypowej sztuczce rajstopy będą trwalsze i mniej podatne na powstawanie „oczek”, czyli dziur. Inne nietypowe zastosowania zamrażalnika  Jeżeli rajstopy w zamrażarce brzmią dla was dziwnie, to poczekajcie, aż poznacie inne, dziwne zastosowania tego urządzenia. Okazuje się ono bardzo przydatne w ratowaniu garderoby! Sprawdźcie sami: guma do żucia na ubraniach - pewnie nie raz wam albo waszym dzieciom zdarzyło się usiąść na krześle, do którego ktoś przykleił gumę do żucia. Spokojnie - spodnie da się jeszcze uratować. Wystarczy, że włożycie je do zamrażarki na całą noc. Po tym czasie guma będzie się kruszyć i da się ją łatwo...

Jak długo można mrozić truskawki i inne owoce? Sprawdźcie koniecznie
AdobeStock
Newsy
Jak długo można mrozić truskawki i inne owoce? Sprawdźcie koniecznie
W trakcie sezonu na różne letnie owoce warto część z nich zamrozić, by cieszyć się ich smakiem podczas zimowych miesięcy. Jak zrobić to prawidłowo i jak długo można mrozić owoce?

Jednym z najlepszych sposobów przedłużania świeżości produktów spożywczych jest mrożenie. Przez wiele miesięcy można bezpiecznie przechowywać w zamrażarce warzywa, owoce, pieczywo, a nawet zioła ! Jednak nawet mrożone jedzenie kiedyś się psuje. Czy wiecie, jak długo można mrozić owoce, w tym truskawki i inne owoce sezonowe? Sprawdźcie! Jak długo można mrozić owoce? Większość owoców można bezpiecznie mrozić przez około 6 miesięcy. Zaliczają się do nich: Śliwki Morele Nektarynki Brzoskwinie Borówki Żurawina Jagody Wyjątek stanowią drobne i delikatne owoce sezonowe, takie jak truskawki, maliny oraz wiśnie. Te można mrozić jedynie przez 3-4 miesiące. Jakie są skutki zbyt długiego mrożenia żywności? Nie bez powodu podaje się pewną granicę mrożenia poszczególnych produktów spożywczych. Zbyt długo trzymane w zamrażarce staną się niesmaczne lub całkowicie niejadalne. Na przykład konsystencja przemrożonych owoców i warzyw staje się papkowata i bardzo nieprzyjemna. Z kolei wędliny robią się wodniste i bardzo miękkie. Należy też wystrzegać się ponownego zamrażania! Grozi to zatruciem wieloma bakteriami, które można znaleźć w jedzeniu. Podczas mrożenia są one uśpione, a po rozmrożeniu się „wybudzają”. Jeżeli ponownie zamrozicie jedzenie, to bakterie zaczną się już w nim rozwijać – zjedzenie takiej żywności poskutkuje silnym zatruciem pokarmowym. Jak zamrozić truskawki, by się nie sklejały? Mrożenie truskawek i innych drobnych owoców wymaga użycia pewnej techniki, dzięki której owoce nie będą posklejane po zamrożeniu. Jeżeli jej nie zastosujecie, to truskawki zamienią się w zamrażarce w nieapetyczną, zmrożoną owocową bryłę! Przed mrożeniem należy dokładnie wysuszyć owoce i ułożyć je w pojemniku lub...

Jaką temperaturę ustawić w lodówce latem? Lepiej to sprawdźcie
AdobeStock
Newsy
Jaką temperaturę ustawić w lodówce latem? Lepiej to sprawdźcie i nie popełniajcie błędu
Czy w trakcie upałów temperatura w lodówce powinna być niższa? To może przynieść nieoczekiwany skutek.

Gdy temperatury na zewnątrz są tak wysokie, produkty spożywcze psują się znacznie szybciej. Te z nich, które normalnie można by było przechowywać w temperaturze pokojowej, trzeba chować w tym czasie do lodówki, żeby zapobiec ich zepsuciu. Czy wobec tego w trakcie upałów powinno się zmienić temperaturę w lodówce na niższą? Sprawdźcie, co najlepiej zrobić.  Ile stopni powinno być w lodówce? Najważniejsze, byście zapamiętali jedną zasadę - lodówka to nie zamrażarka. Jedzenie powinno być schłodzone, a nie zamrożone, wobec czego najlepiej ustawić w lodówce temperaturę wynoszącą między 3 a 7 stopni Celsjusza. W całym urządzeniu temperatura rozkłada się nieco inaczej i od tego zależy układanie produktów na półkach. Na przykład w dolnej szufladzie najlepiej jest trzymać warzywa i owoce, a także mięso. Jeśli nie macie szuflady z osobnymi przegródkami, wówczas mięso i ryby umieszczajcie na półce znajdującej się nad szufladą. Z kolei najwyższa półka w lodówce to najlepsze miejsce na resztki z obiadu czy kanapki przygotowane na następny dzień do pracy. Na ile stopni ustawić lodówkę w upały? W upały pewnie kusi was, by zmienić ustawienia lodówki i ustawić niższą temperaturę. Ale czy takie działanie ma w ogóle sens? Niezależnie od tego, ile stopni jest na dworze, temperatura w środku urządzenia pozostaje taka sama. Wobec tego znajdujące się w niej produkty są bezpieczne i nie ma potrzeby zmniejszania temperatury. Jedyny skutek takiego działania to wyższe rachunki za prąd. Co więcej, paradoksalnie w waszej kuchni może się przez to zrobić jeszcze cieplej - lodówka będzie intensywniej pracować i emitować więcej ciepła.  Produkty, które powinny się znaleźć w lodówce w upał  Jeśli nie posiadacie klimatyzatora, w trakcie upałów temperatura w waszym mieszkaniu lub domu także wzrasta. To oznacza, że...

Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie
Pixabay
Newsy
Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie
Mrożenie mięsa to sprawdzona metoda na bezpieczne przechowanie resztek lub zapasów. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób oraz jak długo można bezpiecznie mrozić mięso.

Mrożenie to świetny sposób na przedłużenie świeżości potraw i półproduktów. Zalecane jest zwłaszcza w stosunku do mięsa, które nie powinno być długo przechowywane w lodówce, zwłaszcza w surowej formie. Warto jednak wiedzieć, jak długo można mrozić mięso. Jak właściwie mrozić mięso? Zamiast mrozić gotowe dania mięsne, lepiej jest zamrozić surowe porcje mięsa, z których można szybko przygotować obiad. Jeśli macie większy zapas mięsa, warto podzielić je na mniejsze kawałki, które na pewno zużyjecie – raz rozmrożonego mięsa nie należy ponownie mrozić! Temperatura w zamrażarce nie powinna być wyższa niż -18 stopni Celsjusza.  Mięso najlepiej mrozić w foliowych woreczkach lub w pudełkach ze szczelnym zamknięciem (o ile zadbacie o to, aby później bardzo dokładnie je umyć). Na każdej porcji należy umieścić etykietę z datą zamrożenia oraz rodzajem mięsa.  Ponowne mrożenie nie wchodzi w grę nie tylko w przypadku mięsa, ale wszystkich rodzajów żywności – to prosta droga do zatrucia pokarmowego lub wykształcenia się bakterii. Jak długo można przechowywać mięso w zamrażalniku? Ogólna zasada głosi, że tłuste rodzaje mięsa mogą być mrożone krócej niż te chudsze. Ile więc można mrozić mięso, aby nadal nadawało się do spożycia? Dziczyzna i wołowina : do 12 miesięcy Baranina: do 9 miesięcy Królik i cielęcina: do 8 miesięcy Wieprzowina , gęsina, mięso na gulasz: do 6 miesięcy Kiełbasy i szynki: do 5 miesięcy Drób i ryby: do 3 miesięcy Mięso mielone (niezależnie jakiego rodzaju): do 2 miesięcy. Warto również pamiętać, że zamrażarka zachowuje swoje właściwości, jeśli jest regularnie rozmrażana , opróżniana z nagromadzonego lodu oraz myta. Dotyczy to...