Kurki mają bardzo charakterystyczny wygląd, różniący je od pozostałych grzybów leśnych. Młode okazy posiadają wypukłe kapelusze, które z czasem stają się większe, lejkowate i pofalowane.

Można je znaleźć w lasach mieszanych, chętnie rosną w gęstym mchu, lub pod sosnami i świerkami na piaszczystych glebach pokrytych igliwiem. Właśnie trwa sezon na te grzyby. Przygotujmy je w wersji dla największych smakoszy czyli kurki z patelni.

Jak poprawnie smażyć kurki i inne grzyby?

Przede wszystkim przygotowując kurki do smażenia należy upewnić się, że są suche. Jeśli oczyszczając z ziemi i igliwia umyliście je i są wilgotne, odłóżcie na czystą ściereczkę do przeschnięcia. Gdy na patelnię wrzucicie mokre grzyby, a do tego jeszcze patelnia nie będzie wystarczająco gorąca, nic nie wyjdzie z fantastycznych smażonych kurek z patelni. Będą się dusić zamiast smażyć, a przełożone na talerz będą rozmiękłe i niesmaczne.

Smażąc grzyby pamiętajcie o 3 zasadach, których zawsze trzeba przestrzegać:

Zobacz także:

  • Na czym smażyć ? Najlepiej do smażenia użyć tłuszczu, który będzie połączeniem połowy masła i połowy oleju rzepakowego. I choć z pewnością lubicie potrawy smażone na samym maśle, pamiętajcie, że masło ma dość niski punkt dymienia. To oznacza, że szybko zaczyna ciemnieć i palić się. Dodanie do niego oleju podnosi temperaturę dymienia. Inna możliwością jest smażenie kurek na maśle klarowanym, jednak olej jest zdrowszym tłuszczem i warto go dodać. 
  • Czas smażenia. Wrzućcie kurki na bardzo mocno rozgrzany tłuszcz i przez chwilę utrzymujcie wysoką temperaturę. Pozwólcie grzybom przyrumienić się i dopiero gdy zobaczycie zbrązowiałą skórkę, zmniejszcie płomień. Czas smażenia kurek powinien wynosić około 15 minut. Trzeba je oczywiście od czasu do czasu zamieszać.
  • Solenie grzybów podczas smażenia. Ostatnia zasada mówi, że grzyby należy solić na patelni, ale dopiero pod koniec smażenia. Dlatego tuż przed końcem smażenia dodajcie sól i pieprz, zamieszajcie i dopiero zdejmijcie patelnię z ognia.

Z jakimi grzybami można pomylić kurki?

Zbierając kurki warto pamiętać, że posiadają one swój niejadalny odpowiednik. W podobnych miejscach można znaleźć grzyby, które mają gęstsze blaszki i są ciemniejsze od kurki. To lisówka pomarańczowa, zwana też fałszywą kurką.

Lisówka nie jest grzybem trującym, jest jedynie niejadalna. Po zjedzeniu porcji lisówek można mieć jednak problemy ze strony układu pokarmowego. 

Wybierając się na grzyby do lasu, pamiętajcie, że wśród smacznych okazów, z których przygotujecie bigos, grzybową zupę czy pierogi z grzybami, są takie, które należy omijać z daleka. Jeśli nie czujecie się znawcami grzybów, zapytajcie ekspertów lub chodźcie na grzyby z atlasem grzybów, jeśli macie wątpliwości czy znaleziony okaz jest jadalny, lepiej pozostawcie go na miejscu.

Źródło: radiozet.pl, medonet.pl