W ciąży, podróży i w stresie – zaparcia to wstydliwa przypadłość, która dotyka naprawdę wiele osób w różnych sytuacjach. Ciągły ból brzucha i dyskomfort zdecydowanie wpływają na ogólne samopoczucie. Jak walczyć z zaparciami?

Zaparcia – co to jest?

Zaparcia są zaburzeniem rytmu wypróżnień. Zdrowy człowiek powinien wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. Jeżeli chodzimy do toalety rzadziej, boli nas brzuch i nie mamy apetytu to znaczy, że męczą nas zaparcia. Ich przyczyną może być stres, ciąża, choroba lub niewłaściwa dieta. Najczęściej to ten ostatni czynnik odpowiada za zaparcia, dlatego aby ich uniknąć, należy zacząć jeść odpowiednie produkty!

Dieta przy zaparciach

Bardzo często zaparcia spowodowane są niewłaściwą dietą. Jedzenie dużych ilości potraw mącznych bogatych w węglowodany powoduje, że układ pokarmowy jest „zablokowany” – gluten trawi się naprawdę długo. Podobnie sprawa się ma w przypadku ciastek i wypieków bogatych w margarynę i olej palmowy. Zawierają one ciężkostrawne tłuszcze trans, które mogą się przyczyniać do powstawania zaparć. Również przetworzona żywność źle wpływa na układ trawienny – zaliczamy do niej konserwy, gotowe dania w słoikach, sosy i zupki instant oraz pakowane dania garmażeryjne. Organizm źle znosi także produkty mocno słodzone, w tym jogurty owocowe, dżemy, słodycze i soki.

Najlepsze sposoby na zaparcia

Jeżeli chcecie pozbyć się zaparć, wprowadźcie do swojej diety zmiany według poniższych wskazówek:

Zobacz także:

  1. Pij więcej wody! Woda reguluje procesy trawienne i oczyszcza organizm. Nawadnia jelito grube, dzięki czemu treść pokarmowa łatwiej się przesuwa i jest wydalana z organizmu. Jeśli pijesz niewiele, to zalega ona w przewodzie pokarmowym i powoduje dyskomfort związany z zaparciami.  Pilnuj, abyś wypijała dziennie co najmniej 1,5 litra płynów. Zalicza się do tego woda, słaba herbata i zupy. Jeżeli pijesz kawę i alkohol, to musisz pić więcej wody – te napoje odwadniają organizm!
  2. Jedz dużo błonnika – znajdziesz go w warzywach, owocach i zbożach. Włącz do swojej diety płatki owsiane i suszone śliwki.
  3. Regularnie pij siemię lniane. Może nie wygląda zbyt zachęcająco, ale działa cuda na problemy z zaparciami! W dodatku picie siemienia wpływa korzystnie na cerę i włosy.
  4. Jedz więcej buraków! Znane są z dużych ilości żelaza, dlatego poleca się je osobom cierpiącym na niedokrwistość. Jednak skorzystają z nich także osoby cierpiące na zaparcia, ponieważ buraki doskonale wspomagają pracę układu pokarmowego. Zawierają bor, który świetnie działa na wątrobę, nerki i jelita, które oczyszczają nasz organizm z toksyn.

 

Źródło: www.azymut-na-zdrowie.pl