rozsypana sól przesądy
AdobeStock
Newsy

Rozsypaliście sól? Oto, co was czeka według dawnych przesądów

Gdybyście w dawnych czasach rozsypali sól, bylibyście w niezłych tarapatach! Dowiedzcie się, w jakie przesądy dawniej wierzono.
Katarzyna Wyborska
grudzień 30, 2020

Gdyby wasi przodkowie przypadkiem rozsypali sól, na pewno nie mogliby sobie tego wybaczyć! Dawniej bowiem wiązały się z tym wierzenia i przesądy według których taki wypadek miałby zwiastować straszne nieszczęście. Ludzie kiedyś mieli naprawdę mnóstwo powodów do zmartwień! A czy wy wierzycie w przesądy i wróżby? Może niektóre się wam sprawdziły?

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Siła soli

W przeszłości niepozornym kryształkom soli przypisywano bardzo potężne właściwości. Niewykluczone, że wynika to z faktu iż wówczas sól była bardzo droga i zarezerwowana tylko dla najbogatszych ludzi. Do tego pozwalała praktycznie przeżyć zimą, ponieważ służyła do konserwowania mięsa. Przecież wtedy nie istniały lodówki, a podczas zimowych miesięcy trzeba było coś jeść! Nic dziwnego, że sól wzbudzała szacunek i być może lekki postrach.

Rozsypana sól - znaczenie

Z wymienionych wyżej powodów sól była niesamowicie cennym i trudno dostępnym towarem, dlatego lekkomyślne obchodzenie się z nią było surowo tępione. Do tego stopnia, że ludzie wierzyli, iż na tego, kto rozsypie sól spadnie wielkie nieszczęście! Podobno miała być ona zapowiedzą kłótni w rodzinie wywołanej przez złe duchy. Generalnie rozsypana sól zwiastowała wielkiego pecha, więc każdy obchodził się z nią ostrożnie. Z pewnością nasi przodkowie byliby przerażeni widząc, jak wiele soli się dziś marnuje na drogach i chodnikach, które się posypuje w trakcie zimy!

Podobno, gdy już zdarzyło się komuś (oczywiście nieumyślnie) rozsypać sól, trzeba było jak najszybciej przerzucić ją przez lewe ramię. To miało sprawić, że zły urok zostanie odczarowany, bowiem za lewym ramieniem czai się sam szatan, a rzucona mu w oczy sól miała odwieść go od niecnych zamiarów.

Wierzono także, że posypanie solą kątów domu miało oczyścić go z wszelkiej złej energii. O dziwo praktyka ta została zaadaptowana przez religię katolicką – poświęcona wcześniej przez księdza sól wysypana przed domem ma mieć dokładnie takie samo działanie chroniące przed złymi duchami.

A czy wy sypiecie w swoich domach sól?

Komentarze
niezdrowa żywność
Flickr
Newsy Zaskakujące, ale te produkty są mega niezdrowe, choć wszyscy myśleliśmy inaczej
Jecie te produkty ponieważ myślicie, że są zdrowe? Zdziwicie się, jak bardzo możecie być w błędzie!
Katarzyna Wyborska
grudzień 30, 2020

Trendy zmieniają się cały czas – również w kwestii żywienia! Stale przeprowadza się badania nad żywnością, dzięki czemu naukowcy wciąż dokonują nowych odkryć. Jeszcze przed wojną wierzono, że cukier jest bardzo zdrowy i powinny go jeść w dużych ilościach zwłaszcza dzieci. Być może niektórzy z was pamiętają hasło reklamowe z tamtych lat, które brzmiało „Cukier krzepi”! A jeszcze kilkanaście lat temu dietetycy przekonywali, że niezdrowe są… jajka i osoby cierpiące na problemy z wysokim poziomem cholesterolu powinny jeść maksymalnie dwa jajka w tygodniu, a najlepiej nie spożywać ich w ogóle. Jednak niedawno przeprowadzone badania dowiodły, że jajka wręcz obniżają cholesterol i powinno się ich jeść jak najwięcej. Poznajcie mity, którymi owiane są popularne produkty uważane powszechnie za zdrowe – wcale nie są takie dobre, jak się wszystkim wydawało! Zdrowe, czy nie? Moda na różne produkty pojawia się i znika, ale wiedza o ich rzekomym dobrym wpływie na zdrowie na długo zakotwicza się w świadomości wielu osób. Czasami dopiero po latach ze zdziwieniem pewnie odkryliście, że niektóre produkty są niezbyt zdrowe, a jedliście je w przekonaniu, że dobrze postępujecie. Poniżej przygotowaliśmy dla was spis produktów, które wcale nie są dobre dla waszego zdrowia! Syrop z agawy – to w ostatnim czasie bardzo popularny słodzik, zalecany jako zamiennik cukru. Okazuje się jednak, że wcale nie jest od niego zdrowszy. Co więcej, skład syropu jest gorszy od cukru! Choć jest nieco mniej przetworzony niż cukier, nie czyni go to zdrowszym. Pełnoziarniste produkty – pewnie wielu z was w trosce o zdrowie kupuje pełnoziarnisty makaron lub pieczywo. Niestety, producenci tych produktów nie są do końca szczerzy wobec swoich klientów! Produkty...

Przeczytaj