Bulion z mięsa i jarzyn to zupa, którą przyrządza się w polskich domach chyba najczęściej. Rosół smakuje doskonale zarówno podany na obiad z makaronem, jak i w formie bazy do innych zup, na przykład jarzynowej, pomidorowej albo pieczarkowej. Bulionu używa się także do przyrządzania sosów albo gulaszu.

Jeżeli jesteście jednak miłośnikami klasycznego rosołu z makaronem, na pewno zależy wam na tym, by jego kolor był idealny, a sama zupa była odpowiednio klarowna. Niestety, nie zawsze się to udaje! Poznajcie sposoby na zrobienie dobrego rosołu, a już nigdy nie wyjdzie mętny.

Jak zrobić dobry rosół?

Każdy kucharz musi wiedzieć, jak zrobić rosół – króla wszystkich zup! Choć jego przygotowanie jest pozornie proste, wiele popełnianych często błędów sprawia, że zupa nie do końca wychodzi.

Bardzo ważny jest dobór składników. Rosół nigdy nie będzie smaczny, jeśli użyte mięso jest niskiej jakości lub jest go po prostu za mało! Najlepszy bulion to taki, który gotuje się na dużej ilości mięsa i warzyw. Do rosołu warto użyć korpusu i ćwiartek z kurczaka, szyi indyczej i żeberek wołowych. Warzywa, które muszą się w nim znaleźć to oczywiście marchew, pietruszka, opalona cebula i seler. Polecamy także dodanie do rosołu kilku liści kapusty – dzięki temu smakuje jeszcze lepiej!

Zobacz także:

Sposoby na klarowny rosół

Dodaliście wszystkie wymagane składniki, a jednak zupa wyszła mętna i nie zachęca do jedzenia? Dzieje się tak z kilku powodów. Sprawdźcie, jak gotować rosół, by wyszedł klarowny:

  • Mięso do rosołu do zimnej wody – jeśli zależy wam na smacznym wywarze z mięsa, zalewajcie je tylko i wyłącznie zimną wodą. To sprawi, że będzie ono powoli oddawało swój smak i aromat do zupy, a ta wyjdzie smaczniejsza.
  • Do rosołu tylko świeże mięso – najlepszy bulion to ten gotowany ze świeżego mięsa. Jeśli używacie do rosołu mięsa mrożonego, pamiętajcie o tym, że nigdy nie można go wrzucać do garnka wprost z zamrażalnika! Mięso musi się najpierw całkowicie rozmrozić, ponieważ w przeciwnym razie na powierzchni powstanie pełno szumowin, a zupa będzie mętna.
  • Cebula w całości – dodanie opalonej cebuli do rosołu sprawi, że będzie on znacznie bardziej klarowny, a do tego będzie miał przyjemny, żółty kolor.