Faworki, czyli chruściki powinny być kruche, lekkie i rozpływające się w ustach. Po usmażeniu wyłówcie z oleju i odłóżcie na ręcznik papierowy, żeby usunąć z nich resztki tłuszczu, a jak przestygną, oprószcie cukrem pudrem. Czy okażą się kruche i lekkie? To zależy od przygotowania ciasta. Ważnym etapem jego przygotowania jest napowietrzenie. Oto jak to zrobić.

Napowietrzanie ciasta – metoda na zwiększenie objętości ciasta i…odstresowanie kucharza

Napowietrzanie, to inaczej spulchnianie ciasta. W czasie spulchniania ciasto zwiększa swoją objętość, ponieważ wypełnia się pęcherzykami gazu, tu powietrza. Dzieje się tak dlatego, że gaz pod wpływem ciepła rozszerza się, zwiększa objętość i nabiera porowatej struktury. Faworki usmażone z dobrze napowietrzonego ciasta będą delikatne, puszyste, naszpikowane pęcherzykami z powietrzem.

Istnieje kilka sposobów napowietrzana ciasta. Te najczęściej używane to metody chemiczne, czyli zwiększenie objętości poprzez dodanie do ciasta środków spulchniających jak proszek do pieczenia czy soda oczyszczona lub biologiczne, czyli dodanie do ciasta drożdży do zakwasu.

Przygotowując faworki dobrze jest użyć jeszcze innej metody, czyli tej fizycznej, polegającej na wprowadzeniu pęcherzyków powietrza podczas przygotowania mąki i wyrabiania. Napowietrzanie mąki polega na przesianiu jej przez sito.

Zobacz także:

Z kolei napowietrzanie podczas wyrabiania wymaga siły. Wyrabiajcie ciasto mocno jej ugniatając, ale nie unikajcie też tego dobrego sposobu, który poza napowietrzeniem mąki odstresuje także was. W celu napowietrzenia i odstresowania weźcie do ręki wałek i uderzajcie ciasto z różnych stron. Po kilku uderzeniem złóżcie ciasto na pół i dalej uderzajcie w nie wałkiem. Wystarczy wykonać kilka-kilkanaście uderzeń.

Inne ważne etapy przygotowania idealnych faworków

Żeby ciasto na faworki udało się, warto dopilnować kilku czynności, które zapewnią sukces: 

  • Składniki na ciasto muszą być zimne, wyjmijcie je z lodówki bezpośrednio przed przygotowaniem ciasta
  • Do ciasta należy dodać kieliszek spirytusu lub octu. Faworki wchłoną mniej tłuszczu podczas smażenia
  • Nie zapomnijcie napowietrzyć ciasta podczas wyrabiania
  • Po wyrobieniu ciasto musi odpocząć. Odłóżcie je na co najmniej godzinę
  • Rozwałkowujcie na cienkie placki, podczas wałkowania nie używajcie zbyt dużo dodatkowej mąki
  • Smażcie gdy tłuszcz mocno się nagrzeje
  • Po wyjęciu z oleju odłóżcie na ręcznik papierowy do odsączenia zbędnych ilości tłuszczu

Źródło: kobieceinspiracje.pl, dietkam.pl