Robert Makłowicz podpowiada jek nie zepsuć dan z grilla: "To nie mięso jest wyzwaniem"
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy

Robert Makłowicz podpowiada jak nie zepsuć dań z grilla: „To nie mięso jest wyzwaniem"

Ekspert kulinarny zdradza także różne triki na udanego grilla. I zwraca uwagę na ten element grillowego rzemiosła, z którym Polacy wciąż mają nieco kłopotów.

Polacy uwielbiają grillować. Badanie przeprowadzone kilka lat temu przez instytut badawczy IQS potwierdziło, że aż 81% Polaków grilluje co najmniej raz w roku. 91% traktuje grilla jako pretekst do spotkania z bliskimi i przyjaciółmi. I choć na niczym Polacy tak dobrze się nie znają, jak na polityce i grillowaniu, przytaczamy kilka złotych, grillowych rad od kulinarnego guru - Roberta Makłowicza.

Jak przygotować ruszt i jakie wybrać paliwo do grilla?

Robert Makłowicz znany dziennikarz, krytyk kulinarny, autor programów podróżniczo-kulinarnych oraz autor książek, w jednym z programów „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" wyjaśnił swoim widzom podstawowe zasady grillowania.

Zwrócił uwagę na to jak przygotować grilla, żeby uzyskać dobrą temperaturę i odpowiednie warunki do upieczenia posiłku. Ekspert zauważył, że choć grillowanie kojarzy nam się z zapachem dymu z węgla drzewnego, to jednak najlepsze dania przyrządzimy używając paliwa o wyższej temperaturze palenia i dobrze przygotowując palenisko:

  • Wybierzcie węgiel zamiast drewna. Ten rodzaj paliwa nie tylko uzyskuje wyższą temperaturę, ale też jest bardziej wydajny. Odpowiednio przygotowane węgielki palą się długo i żarząc się, równomiernie podpiekają potrawę
  • Zacznijcie od stosu. Na początku usypcie z węgla stos, podpalcie i pozwólcie mu się w całości zająć płomieniem. Dopiera gdy mocny płomień się wypali, a węgielki rozżarzą się, rozrzućcie je po palenisku i na ruszcie układajcie jedzenie. Układanie jedzenia zbyt wcześniej, gdy węgiel pali się mocnym płomieniem spowoduje spalenie powierzchni podczas gdy środek nadal będzie surowy
Zobacz także
Biała kiełbasa z grilla. Oryginalny przepis na staropolską kiełbasę

Biała kiełbasa z grilla. Oryginalny przepis na staropolską kiełbasę

Przepis na grillowane roladki z bakłażana. Zajadają się nimi nawet mięsożercy

Przepis na grillowane roladki z bakłażana. Zajadają się nimi nawet mięsożercy

Jak grillować kiełbasę, mięso i warzywa?

Według Roberta Makłowicza nie ma nic trudnego w grillowaniu kiełbasy i mięsa. Należy jedynie pilnować, żeby drób i wieprzowina nie były w środku surowe, a kiełbasa uzyskała odpowiedni stopień wypieczenia, zgodnie z preferencjami biesiadników. Oprócz tego mięso na grilla warto jest wcześniej zamarynować, ale… nie za długo. Inaczej danie zanadto przesiąknie smakiem przypraw, a nie potrawy. 

Dużym wyzwaniem jest natomiast właściwe przyrządzenie warzyw tak, aby były dobrze podpieczone, miękkie, nie surowe, a na wierzchu się nie przypaliły.  Aby uzyskać takie warzywa, trzeba naprawdę dobrze przygotować palenisko i nie kłaść ich na palący się żywym ogniem ruszt.

Słynny smakosz dobrej kuchni podpowiada też, że wraz z warzywami warto na grillu podpiec czosnek. W tym celu należy go położyć na ruszcie w całości, nie obierając. Dzięki temu ząbki nie spalą się, bo będą chronione łupinami, a staną się kremowe, idealne do rozsmarowania na chlebie czy dodanie do innych dań.

Robert Makłowicz zdradził też trik, który stosuje grillując ryby. Jeśli owijacie je w folię aluminiową, zróbcie to delikatnie, nie zawijajcie ściśle, zostawcie przestrzeń, która pozwoli rybie swobodnie zwiększać objętość i wypełniać się soczystym sokiem. Dobrze do pieczenia ryb jest używać specjalnej kratki, dzięki której ryba zachowa kształt, nie rozpadnie się, a skórka przypiecze się na chrupiąco.

Źródło: mamadu.pl, raportrolny.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA