To bardzo frustrujące, gdy dbacie o zdrowie, starannie dobieracie jadłospis, a tu okazuje się, że zaczynają wam… wypadać włosy. A przecież wiadomo, że zdrowa włosy, skóra i paznokcie w dużej mierze zależą od trybu życia i diety.

Na domiar złego może okazać się, że to właśnie zdrowa dieta, którą sobie z niemałym trudem zapewniacie, czyli na przykład jedzenie ryb zamiast mięsa, może przyczyniać się do wypadania włosów. Co warto wiedzieć o rybnych dietach i co jeść, żeby włosy były zdrowe i lśniące?

Te 3 ryby są zdrowe, o ile nie jedzie ich za dużo

Dietetyczka Courtney D'Angelo, w wywiadzie dla serwisu „Eat this” zdradziła, które ryby są niebezpieczne dla włosów:

- Jednymi z najgorszych pokarmów, jeśli chodzi o wypadanie włosów, są tuńczyk, miecznik, rekin i makrela królewska.

I choć ryby zawierają wiele składników odżywczych, w tym bardzo cenne kwasy omega-3, to ich nadmierne spożywanie może szkodliwie działać na niektóre funkcje organizmu. Dzieje się tak dlatego, że wymienione duże ryby są drapieżnikami, które ze swoich pokarmów pobierają duże ilości rtęci. Ta rtęć kumuluje się w ich organizmach i tym sposobem spożywamy ją także i my, jedząc tuńczyka czy makrelę.

Zobacz także:

Ilość rtęci, jaka może dostać się do żywności nie jest duża i groźna, ale jej kumulacja może stać się niebezpieczna. Nie myślcie więc, że skoro ryby są zdrowe to możecie zjeść na śniadanie kanapkę z makrelą, na obiad stek z miecznika, a na kolację sałatkę z tuńczykiem. Nic podobnego. Mięsa, w tym ryb nie należy jadać więcej niż 3-4 razy w tygodniu.

Jaka dieta najlepsza na włosy?

Jeśli przygotowując posiłki myślicie o tym, żeby tym, co jecie poprawiać swój wygląd, w tym skórę, włosy i paznokcie, pamiętajcie o włączeniu różnorodnych produktów. Zdrowa dieta, to dieta zróżnicowana i dobrze zbilansowana. Powinna zawierać następujące składniki:

  • Białko – możecie je czerpać nie tylko z mięsa czy ryb. Białko mają także produkty mleczne i strączkowe.
  • Zdrowe tłuszcze – poza rybami „dobre tłuszcze” zawierające kwasy omega 3 mają też orzechy
  • Biotynę – czyli witaminę B8 albo H. Znajduje się w wątróbce, jajkach, orzechach, szpinaku, mące pełnoziarnistej
  • Witaminę A – zawiera ją np. masło, mleko, marchewka, bataty, dynia
  • Witaminę D – najlepszym jej źródłem jest synteza pod wpływem słońca. Zawierają ją też ryby, masło, jajka, ser żółty i bardzo wiele warzyw
  • Żelazo – zawierają je: mięso, jajka, ryby, płatki owsiane, buraki, szpinak
  • Witaminę C – jedzcie warzywa i owoce, np. paprykę, brukselkę, pomidory, pomarańcze
  • Cynk – zawierają go np. pestki dyni, kakao, sery, pieczarki
  • Miedź – czerpcie go z  orzechów laskowych, migdałów, kaszy gryczanej, białej fasoli

Źródło: Radiozet.pl