Chyba każdy, kto brał kiedyś antybiotyk, zetknął się z probiotykami. Być może niektórzy z was słyszeli też o prebiotykach. Ale czy ktokolwiek wie czym są psychoprobiotyki? Otóż, mają one związek z jelitami i samopoczuciem. Wyjaśniamy czym są i gdzie można je znaleźć.

Psychoprobiotyki – co to jest?

To nowy termin medyczny, którego po raz pierwszy użyto dopiero w 2013 r. Badania nad przyjaznymi bakteriami jelitowymi, które mają szczególny wpływ na psychikę ludzką, prowadzili w tym czasie psychiatra kliniczny, profesor Ted Dinan oraz neurolog, profesor John Cryan. Ich definicja została wzbogacona w 2016 r. i rozszerzona z probiotyków na dwie substancje: probiotyki i prebiotyki. Obie mogą działać podobnie, wpływając na emocje.

Dzięki badaniom i odkrytym zależnościom m.in. wzajemnego wpływu na siebie jelit i mózgu, dziś coraz częściej stosuje się psychoprobiotyki do leczenia depresji i innych dolegliwości psychicznych. Jednak działanie psychoprobiotyków jest takie samo zarówno,  gdy chodzi o poważne choroby, jak i codzienne, lepsze lub gorsze samopoczucie. Powiązania jelita – mózg można wykorzystywać i odpowiednio układając sobie jadłospis wpływać na lepszą kondycję, większy optymizm czy wigor.

W czym znajdują się psychoprobiotyki?

Drobnoustroje żyjące w jelitach nazywane są mikrobiotą. Czym jest mikrobiota wyjaśnia w „Dzień Dobry TVN" dietetyczka kliniczna, Małgorzata różańska:

Zobacz także:

- To wszelkie drobnoustroje, które zamieszkują obszary ciała. Są to bakterie, grzyby, wirusy. Mamy ich aż tyle, że z genetycznego punktu widzenia człowiek tylko w 1 proc. jest człowiekiem.

Do niedawna sądzono, że mikroflora jelit wpływa na naszą odporność. Dziś wiadomo, że ma też wpływ na samopoczucie, emocje, zdolność do radzenia sobie ze stresem:

- Od nich zależy, jak się czujemy, czy jesteśmy szczęśliwi, czy mamy stany lękowe – dodaje dietetyczka.

Na florę bakteryjną jelit wpływają m.in psychobiotyki, które pobieramy wraz z pożywieniem. Oto, w czym są:

  • W fermentowanych produktach mlecznych takich jak kefir i jogurt
  • W kiszonkach
  • W warzywach, które zawierają w składzie m.in. fruktooligosacharydy. To szparagi, cykoria, czosnek oraz cebula

Źródło: DDTVN.pl, Izielnik.pl