Idealnie przyprawiony, obtoczony w panierce i usmażony kotlet schabowy, to dla wielu Polaków punkt obowiązkowy podczas weekendowego obiadu. Podany w zestawie z tłuczonymi ziemniakami oraz surówką, smakuje wybornie. Jednak podczas przygotowywania należy pamiętać o kluczowej rzeczy, aby kotlety nie straciły na smaku.

Schabowy brat bliźniak sznycla wiedeńskiego

Część osób kojarzy tradycyjnego kotleta schabowego ze sznyclem wiedeńskim. Z pozoru wyglądają identycznie i niejedna osoba jest w stanie pomylić oba dania. Jednak wyróżnia je jeden kluczowych składnik, z którego są przygotowywane, a jest to rodzaj mięsa. Sznycel wiedeński przyrządza się z cielęciny, zaś schabowy z dobrego jakościowo schabu. To dla niektórych niewielka różnica, jednak jest bardzo wyczuwalna w smaku. Prawdziwi wielbiciele schabowego, od razu rozpoznają swojego ulubieńca!

Niedzielna tradycja

Kotlety schabowe są najczęściej serwowane na obiad podczas weekendu. Już przed południem często można usłyszeć sąsiadkę z góry, która klepie plastry schabu, a po wejściu na klatkę schodową bloku, najczęściej można wówczas wyczuć aromat smażonego mięsa. Dla wielu Polaków taki układ to wręcz tradycja i obowiązek. Nie wyobrażają sobie niedzielnego obiadu bez tej potrawy. 

Przygotowanie kotletów schabowych

Przyrządzenie schabowych, wbrew pozorom, nie należy do trudnych czynności. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, takich jak:

Zobacz także:

  • klepanie plastrów schabu pod folią spożywczą, by mięso nie straciło swojej struktury, a w konsekwencji nie rozpadło się na patelni,
  • przyprawianie tylko solą oraz pieprzem - przyprawy mają podkreślić smak mięsa a nie go zdominować,
  • odpowiednia kolejność w panierowaniu, czyli mąka, jajko i bułka tarta,
  • smażenie tylko na smalcu, dzięki czemu kotlety będą delikatne.

Poprawne zastosowanie do tych zasad, będzie skutkować idealnymi schabowymi, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. 

Tego błędu nie popełniajcie

Wiele osób podczas smażenia przykrywką patelnię z kotletami pokrywką. Według nich, to pomaga im w równomiernym usmażeniu. Nic bardziej mylnego! To poważny błąd, który niesie za sobą poważne konsekwencje. Schabowe w ten sposób nie będą się smażyć, a dusić. Wpłynie to niekorzystnie na smak potrawy, ale i także spowoduje, że panierka będzie odpadać z mięsa po zdjęciu z patelni. Kotlety będą niezbyt apetycznie oraz estetycznie wyglądać i na pewno nie zachwycą was swoim smakiem.