Przez ten 1 częsty błąd wołowina wychodzi gumowata i twarda jak podeszwa. Łatwo temu zapobiec
Adobe Stock
Newsy

Przez ten 1 częsty błąd wołowina wychodzi gumowata i twarda jak podeszwa. Łatwo temu zapobiec

Wołowina to drogie mięso, dlatego tym większym dramatem jest sytuacja, w której po mozolnym i długim gotowaniu mięso wołowe wychodzi twarde i do niczego. Sprawdźcie, co zrobić, żeby tego uniknąć.

Przyjęło się mówić, że wołowina jest „upartym” mięsem. Nie wzięło się to znikąd - rzeczywiście, niektóre części wołowiny trzeba bardzo długo dusić, ponieważ w przeciwnym razie wychodzi twarda i niesmaczna. Jednak czasami nawet pomimo tych zabiegów mięso wołowe wciąż jest twarde i do niczego się nie nadaje. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z prostego błędu, który popełnia wiele z nas. 

Dlaczego wołowina wychodzi twarda?

Część osób, zwykle z przyzwyczajenia, doprawia mięso już na początku, przed rozpoczęciem smażenia. O ile większość przypraw jest jak najbardziej wskazana na tym etapie, to zasada ta nie dotyczy soli. Wręcz przeciwnie - sól w przypadku wołowiny powinno się dodawać dopiero na samym końcu.

Jeśli posolicie wołowinę przed smażeniem, wówczas mięso wyschnie i „zamknie” się, przez co będzie praktycznie odporne na wielogodzinne duszenie na małym ogniu. 

Zobacz także
tatar wołowy przepis

Jak wybrać mięso na tatar? Do tego dania nadają się tylko te 2 części wołowiny

Przepis na „garnuszek górnika” Ewy Wachowicz. Treściwe wołowo-wieprzowe danie w sosie rumianym

Co zrobić, by wołowina była miękka?

By zagwarantować miękkość wołowiny, konieczne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. To bardzo ważne, ponieważ mięso wołowe, ze względu na swoją specyfikę, wymaga specjalnego traktowania - tylko dzięki temu będzie smaczne. 

  • Marynata - bez niej się nie obędzie, zwłaszcza w przypadku mniej szlachetnych części wołowego mięsa. Poza przyprawami (z pominięciem soli, którą dodajemy na końcu), powinien się w niej znaleźć ocet. To on sprawi, że mięso skruszeje i będzie miękkie oraz soczyste.

  • Krojenie - wołowinę zawsze kroi się w poprzek jej włókien. Dzięki temu mięso jest później mięciutkie. 

  • Smażenie - wołowiny nie wolno smażyć długo, ponieważ wtedy twardnieje. Wystarczy krótko ją podsmażyć przed duszeniem.

  • Duszenie - najważniejszy i najdłuższy etap. Mięso wołowe trzeba gotować na małym ogniu przez co najmniej 3 godziny. Czas duszenia zależy od części, jaką wybraliście. Na przykład polędwicę czy antrykot można dusić krócej, natomiast łopatka i szponder muszą się gotować długo. 

Natomiast jeżeli zdecydujecie się na pieczenie wołowiny w piekarniku, nie zapomnijcie o podstawowej zasadzie, która dotyczy każdego rodzaju mięsa. Przy temperaturze ustawionej na 180 stopni, na każdy kilogram mięsa przypada 1 godzina pieczenia. Jeśli zmniejszycie temperaturę, wówczas czas, jaki pieczeń spędzi w piekarniku, trzeba odpowiednio wydłużyć. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mięso na patelni
Pixabay/Aga Maszota
Newsy
Jak gotować mięso wołowe żeby było miękkie? Pod żadnym pozorem nie róbcie tych 2 rzeczy
Wszystko, co powinniście wiedzieć o wołowinie jeśli chcecie ją ugotować, upiec, udusić czy usmażyć. Koniecznie zachowajcie te porady.

Wołowina to rodzaj mięsa zawierający dużo białka mikro i makroelementów. Dostarcza organizmowi ważnych witamin, między innymi witaminy A, E oraz witamin z grupy B. Należy do mięs czerwonych, które są bogate w tłuszcze nasycone, a wołowina dodatkowo w tłuszcze trans. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego spożywanie tego rodzaju mięsa należy ograniczać ze względów zdrowotnych. Tak czy siak, wołowina to stosunkowo trudne mięso do przygotowania. Dobrze przyrządzona wołowina może zachwycić smakiem i kruchością. Łatwo jednak staje się żylasta, sucha i twarda. Warto poznać zasady gotowania wołowiny. Oto one. Jak sprawić, by wołowina była krucha i miękka po ugotowaniu? Aby mięso miało dobrą konsystencję i smak warto je przed obróbką cieplną odpowiednio przygotować. Poznajcie najważniejsze zasady utrzymania wilgoci w mięsie wołowym i nadanie jemu odpowiedniej sprężystości i miękkości: Marynowanie. Przygotowując marynatę połączcie olej z wodą i przyprawami, a także dodajcie do niej ocet lub alkohol: czerwone wino, brandy, a nawet piwo. Marynowanie powinno trwać od kilku do 12 godzin Peklowanie. To sposób nie tylko na przygotowanie mięsa do dalszej obróbki, ale także zakonserwowanie go. Peklowanie polega na marynowaniu mięsa w zalewie solankowej, trwające nawet do 2 tygodni Krojenie. Zasada krojenia w poprzek włókien dotyczy każdego rodzaju dań. Tak należy przygotowywać ją zarówno krojąc na steki jak i na gulasz czy sztukę mięsa do sosu Nie wolno rozbijać. Wołowiny nigdy nie należy rozbijać. Pokrójcie kawałek na 2-centymetrowe steki i taki, bez rozbijania tłuczkiem, smażcie lub gotujcie. Nie wolno solić. Nigdy nie sólcie wołowiny przed smażeniem czy duszeniem Jak gotować wołowinę, żeby była miękka? Jeśli gotujecie wywar lub rosół...

Wołowina twarda jak zelówka? Większość osób źle kroi mięso przed gotowaniem
Adobe Stock
Newsy
Wołowina twarda jak zelówka? Większość osób źle kroi mięso wołowe przed gotowaniem
Pieczeń wołowa, gulasz z warzywami czy stek, to wcale nie są proste dania. Trzeba wiedzieć, jak je przyrządzić, żeby mięso było miękkie, soczyste i pełne smaku. Krojenie także ma tu znaczenie.

Sekretem dobrej wołowiny jest oczywiście dobrej jakości mięso. Najdroższa wołowina na świecie to Kobe, mięso pochodzące z bydła japońskiej rasy czarnej, hodowanej zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. Jak zrobić dobry posiłek nie mając kawałka tego najlepszego na świecie mięsa? Jest kilka sekretów. Jak kroić wołowinę, żeby była krucha i miękka? Jednym z ważniejszych etapów przyrządzania dania z wołowiny, jest krojenie mięsa. Nie wolno tego robić w pośpiechu i „na oko”. Wołowinę zawsze należy kroić w poprzek włókien. Tylko tak pokrojona pozostanie soczysta i miękka. Krojenie wzdłuż włókien grozi zmarnowaniem mięsa. Nawet dobrej jakości kawałek, wyjdzie w daniu gumowaty i bez smaku. Do krojenia mięsa zawsze należy używać dobrze naostrzonego noża. Inne zasady przyrządzania wołowiny Żeby mięso nabrało smaku, a podczas obróbki cieplnej nie traciło go, stosujcie kilka zasad, które pozwalają przyrządzić niezapomniane danie:         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Sklep Mięsny Leberka (@leberkasklep) Marynujcie mięso. To dzięki marynowaniu mięso staje się kruche i pełnie smaku. Nie wierzcie jednak w porady, żeby włożyć je do marynaty na kilka minut, a w tym czasie obrać ziemniaki. Żeby mięso porządnie się zamarynowało potrzebuje na to 24, a nawet 48 godzin. Marynowanie to tez ważny etap nadania potrawie smaku. Nie oszczędzajcie przypraw. Smażcie krótko, a po usmażeniu dajcie mięsu odpocząć. Nie należy kłaść na patelnię zimnego mięsa wyjętego z lodówki. Wyjmijcie pojemnik z...

Przepis na gulasz wołowy, dzięki któremu mięso smakuje idealnie, a nie jak guma do żucia. Mocno rozgrzewa
Adobe Stock
Przepisy
Rozgrzewający gulasz wołowy. Zróbcie tak, a mięso będzie mięciutkie, a nie jak guma do żucia
Porządny gulasz wołowy to wbrew pozorom żadna bułka z masłem. Podpowiemy wam jak sprawić, żeby mięso smakowało idealnie, a nie jak guma do żucia!

Problem z twardością mięsa wołowego w przeróżnych sosach i gulaszach jest stary jak świat. Zwykle scenariusz jest następujący. Chcemy zachwycić domowników nietuzinkowym daniem i wybieramy się do sklepu po kawałek wieprzowiny. Z radością przystępujemy do gotowania wykwintnego dania, a komplikacje zaczynają się już podczas gotowania. Mięso po prostu nie chce zmięknąć! Jak to zmienić? Dlaczego mięso wołowe jest twarde? Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem jest wybór mięsa. Niestety w przeważającej większości wołowe mięso polskiego pochodzenia będzie po ugotowaniu twarde i gumowate. Dlaczego? W Polsce w powszechnej sprzedaży są raczej tańsze części tuszy wołowej. Warto zainwestować w lepsze mięso u zaufanego rzeźnika albo w dobrym sklepie mięsnym. Jak gotować mięso wołowe, żeby nie było twarde? Ponadto gotowanie wołowiny to zabawa tylko dla cierpliwych osób. Zwykle nawet godzina duszenia mięsa na wolnym ogniu to zdecydowanie za mało. Dobry gulasz z mięsa średniej jakości to przynajmniej 2-2,5 godziny obróbki termicznej. Warto jednak spróbować, bo efekty mogą być fantastyczne. Nie zapominajcie jeszcze o jednej ważnej rzeczy. W przeciwieństwie do gotowania drobiu czy wieprzowiny, moment solenia wołowiny jest niezwykle istotny. Krótko mówiąc - zostawcie tę czynność na sam koniec gotowania. W przeciwnym razie wasza wołowina wyjdzie wam twarda jak podeszwa! Przepis na gulasz wołowy Składniki: 30 dag mięsa wołowego – najlepiej rozbratel albo karkówka (pręga, łopatka czy szynka będą wymagały znacznie dłuższego czasu gotowania!) Papryka wędzona i słodka w proszku Kilka ząbków czosnku i cebula Bulion – ok. szklanka Suszony majeranek Sól i pieprz Łyżka mąki pszennej Przygotowanie: Wołowinę kroimy w kostkę....

Mięso w gulaszu wołowym znów wyszło wam twarde jak podeszwa? Na bank zapomnieliście o tej rzeczy
Flickr
Newsy
Mięso w gulaszu wołowym znów wyszło wam twarde jak podeszwa? Na bank zapomnieliście o tej rzeczy
Wołowina, z której najczęściej przyrządzany jest gulasz, to niełatwy przeciwnik. Niewłaściwie potraktowane mięso może bowiem okazać się twarde i niedobre. Na szczęście wiemy, jak z nim postępować.

Właściwa obróbka mięsa to podstawa udanego obiadu, szczególnie jeśli chodzi o gulasz. Umieszczona w nim wołowina powinna wprost rozpływać się w ustach, być smaczna i aromatyczna. Jeśli wam na tym zależy, koniecznie zastosujcie się do 3 bardzo ważnych i kluczowych zasad. Jak kroić wołowinę do gulaszu, żeby nie była twarda? Mimo że w sklepach można kupić już pokrojone mięso na gulasz, zachęcamy was, byście tego nie robili. Lepiej kupcie ładny kawałek wołowiny i sami zajmijcie się krojeniem. Bowiem sposób, w jaki to zrobicie, odgrywa tutaj bardzo istotną rolę. Do tej czynności powinniście użyć bardzo ostrego noża. Mięso krójcie wzdłuż włókien, pod lekkim skosem. Jak zamarynować mięso do gulaszu wołowego? Drugą bardzo ważną kwestią jest marynata. Właściwie dobrana może znacznie skrócić czas duszenia wołowiny. Polecamy więc umieścić mięso na całą noc w solance (na każde 40 gramów soli przypada 1 litr przegotowanej wody). Możecie do niej również dodać swoje ulubione przyprawy, bulion lub odrobinę mleka. Kiedy powinno się przyprawiać gulasz? Ostatnia zasada dotyczy przyprawiania potrawy. Zawsze róbcie to na sam koniec, kiedy gulasz jest już gotowy. Przyprawianie w trakcie gotowania sprawia, że mięso staje się łykowate i twarde. Pamiętajcie również, że gulasz zawsze powinno się podlewać gorącą wodą lub bulionem, nigdy zimną. Stosując się do wszystkich reguł, możecie przygotować naprawdę przepyszny gulasz. Przepis na tradycyjny gulasz wołowy Składniki: 700 gramów wołowiny (karkówka, goleń, pręga lub łopatka) 300 ml bulionu 1 puszka pomidorów Warzywa: 2 czerwone papryki, 2 cebule, 4 ząbki czosnku Olej do smażenia Przyprawy: soli, pieprzu, kminku, ostrej i wędzonej papryki Przygotowanie Mięso umyjcie, osuszcie, pokrójcie i zamarynujcie według wcześniej...