Pachnące skwarki to dodatek do wielu dań, który nigdy się nie znudzi. W polskiej kuchni najczęściej dodaje się je do pierogów, ale nie tylko. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie usmażyć skwarki - zróbcie je według porady samej Magdy Gessler, a przekonacie się, że bez trudu można zrobić najsmaczniejsze i najbardziej chrupiące skwarki na świecie. Zobaczcie, jak to zrobić. 

Jak zrobić chrupiące skwarki?

Najpierw należy zdecydować, z czego zrobimy nasze skwarki. Można wybrać słoninę lub boczek - oba te produkty świetnie się nadają do zrobienia skwarek, a wybór zależy tak naprawdę od tego, co wam bardziej smakuje (lub co akurat macie pod ręką).

Niezależnie od tego, jakie mięso wybierzecie, pamiętajcie - nie wolno dodawać do niego dodatkowego tłuszczu! Zarówno boczek (nawet ten stosunkowo chudy), jak i słonina są już bardzo tłuste, dlatego nie trzeba już nic do nich dodawać. 

Zobacz także:

A co zrobić, by skwarki wyszły chrupiące? Sekretem jest sposób ich smażenia. Część osób regularnie miesza mięso na patelni w obawie, że skwarki się przypalą i zmniejsza gaz na kuchence. A to błąd - przez ciągłe mieszanie na patelni pojawi się woda, a skwarki zaczną się gotować zamiast smażyć. Efekt? Gumowate, miękkie i niesmaczne skwarki.

By temu zapobiec, smażcie je na średnim ogniu i nie mieszajcie. Tłuszcz szybko się wytopi, a skwarki zaczną się w nim smażyć jak frytki, dzięki czemu wyjdą pyszne i chrupiące. Jeżeli obawiacie się przypalenia mięsa, możecie delikatnie potrząsnąć patelnią, jednak nie róbcie tego za często. 

Do czego można dodać skwarki? 

Skwarki doskonale pasują do wielu dań i sprawiają, że nabierają one wyjątkowego aromatu. Pasują do:

Nie zapominajmy też o najbardziej klasycznym wykorzystaniu skwarek, czyli jako dodatku do kanapek. Dawniej skwarków używano też do zrobienia… ciastek. Kiedyś w kuchni nic się nie marnowało i jeśli zabrakło masła, to w cieście zamiast niego lądowały skwarki. Efekt? Bardzo ciekawy smak i niezwykła kruchość ciasteczek. Odważycie się przygotować je z naszego przepisu?