Przepis na zdrowe nerki: nie trujcie ich tymi 2 rzeczami, lepiej wprowadźcie 1 prosty nawyk
Adobe Stock
Newsy

Przepis na zdrowe nerki: nie trujcie ich tymi 2 rzeczami, lepiej wprowadźcie 1 prosty nawyk

Oto 3 zasady, które pomogą wam utrzymać zdrowie nerek oraz uniknąć dolegliwości i uciążliwego bólu.

Dlaczego nerki są tak ważne dla całego organizmu? Ponieważ usuwają z waszego ciała toksyny, produkty przemiany materii oraz mają wpływ na prawidłowe działanie wielu układów w organizmie. Od tego czy są zdrowie zależy więc bardzo dużo. Warto o nie dbać, tym bardziej, że nie jest to specjalnie trudne.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zapomnijcie o nadużywaniu tych 2 rzeczy. Szkodzą nerkom

W nerkach odbywa się szereg ważnych procesów ustrojowych:

 • Usuwają produkty przemiany materii z organizmu
 • Filtrują krew z toksyn
 • Regulują poziom soli i płynów ustrojowych
 • Normalizują poziom pH w organizmie
 • Wpływają na ciśnienie tętnicze
 • Regulują ilość czerwonych krwinek we krwi
 • Wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci

Wytężona praca nerek staje się trudniejsza, gdy dostarczacie im więcej roboty w postaci niezdrowego pożywienia, zwiększającego ilość toksyn czy utrudniającego przemianę materii.

Szczególnie obciążające są dla nich 2 rzezy:

 1. Nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego. Białko z mięsa czy nabiału zakwasza organizm i wymaga od nerek bardzo wzmożonej pracy, żeby przywrócić odpowiednie, bezpieczne dla zdrowia pH. Do tego mięso zwykle spożywane jest w postaci np. smażonej, co dodatkowo obciąża inne narządy. Zalecenia mówią o jedzeniu mięsa nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. I tych zaleceń się trzymajcie.
 2. Nadmiar soli. Dopuszczalna dzienna dawka soli to 5 g, czyli tyle, ile mieści się na łyżeczce od herbaty. A ponieważ sól jest składnikiem wielu produktów i dań, które jadacie na co dzień, np. pieczywa, ciastek, wędlin, często zdarza się, że spożywana ilość znacząco przewyższa tę zalecaną i staje się szkodliwa dla nerek. Chcąc zachować zdrowe nerki, warto ograniczyć żywność przetworzoną, dania gotowe i fast foody, zawierające największe ilości soli. A przygotowując dania samodzielnie, sięgajcie po aromatyczne przyprawy, które ukryją zmniejszoną ilość soli w potrawie waszym kubkom smakowym.
Zobacz także
napar

Cudowny przepis na napój oczyszczający nerki i wątrobę. Szybko usuwa z organizmu toksyny, złogi i kamienie

 To jedzenie niszczy nerki. Lepiej wyrzućcie je z codziennego menu

To jedzenie niszczy nerki. Lepiej wyrzućcie je z codziennego menu

Ten prosty nawyk to podstawa dbania o nerki

To nawyk powinien być tak oczywisty, jak oddychanie. Nie wolno o nim zapominać. Chodzi o regularne, w ciągu dnia, picie wody i uzupełnianie płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody. Dr n. med. Krzysztof Wróblewski, dla portalu medycznego Medicover.pl, tak wyjaśnia ile wody powinniśmy wypijać każdego dnia:

- Zaleca się, aby spożycie płynów było o ok. 500 ml wyższe od ilości oddawanego moczu na dobę, co przeciętnie oznacza dzienne wypijanie ok. 2 litrów płynów.

Dlaczego to jest tak ważne? Woda jest potrzebna nerkom do sprawnego filtrowania. Im więcej jej krąży po organizmie, tym lepiej przebiega filtrowanie, oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji oraz kamieni, które mogą doprowadzać do bolesnej kamicy.

Zbyt małe nawodnienie od razu odbija się na wyglądzie: pojawiają się obrzęki kończyn i twarzy, pogarsza się wygląd skóry, pojawia się świąd, zaczerwienienia, suchość skóry i wypryski.

Wypijając 2 litry płynów dziennie, można je różnicować. Część może stanowić woda, a część soki owocowe, czy ziołowe napary.

Napary najkorzystniej działające na nerki to:

 • Mięta
 • Melisa
 • Ostropest plamisty
 • Pokrzywa

Źródło: interia.pl, medicover.pl

Czy można wypić za dużo wody? Uważajcie, konsekwencje mogą być poważne
Flickr
Newsy
Czy można wypić za dużo wody? Uważajcie, konsekwencje mogą być poważne
W czasie upałów zalecane jest picie dużej ilości wody. Jak się jednak okazuje, ekstremalne podejście do tego tematu nie jest wskazane, co więcej może być niebezpieczne dla waszego zdrowia. 

Przesadzić można ze wszystkim, również z piciem wody. A wtedy życiodajny napój staje się trucizną. Jeżeli jakimś zbiegiem okoliczności wypijecie jej zbyt dużo, możecie mieć poważne problemy. Zobaczcie, jak to może wyglądać.  Dlaczego trzeba pić wodę?  Woda jest niezbędna do życia. Pełni szereg ważnych i znaczących funkcji w waszych organizmach:  nawadnia komórki i tkanki  reguluje procesy metaboliczne   bierze udział w przyswajaniu substancji odżywczych  rozrzedza krew i tym samym zapobiega nadciśnieniu i zakrzepicy  pomaga usuwać toksyny   chroni przed powstawaniem piasku i kamieni w nerkach  chroni przed zawałami i udarami  pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała  poprawia elastyczność skóry   pomaga w odchudzaniu.  Co się stanie z ciałem, gdy wypijecie zbyt dużo wody?  Wasze nerki filtrują nadmiar wody z krwiobiegu. Mogą jednak przefiltrować tylko określoną ilość, jest to maksymalnie 1000 ml wody w ciągu godziny. Jeżeli zaczniecie pić więcej i szybciej niż pracują nerki, jej nadmiar zacznie gromadzić się w komórkach waszego organizmu.  Komórki te są otoczone starannie zbilansowanym roztworem sodu i wody, Gdy pijecie zbyt dużo wody, sód się rozcieńcza, a komórki zaczynają pęcznieć. Następuje tzw. przewodnienie hipotoniczne, które jest dużym problemem.   Większość komórek w ciele do pewnego stopnia radzi sobie z pęcznieniem, po prostu się rozciągając. Są to głównie miękkie, elastyczne tkanki, takie jak tłuszcz i mięśnie.  Inaczej jest w przypadku komórek mózgowych, ponieważ otaczająca je czaszka nie jest rozciągliwa. Gdy mózg zaczyna pęcznieć, rośnie...

Prosty i smaczny sposób na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Ten napój macie w domu
AdobeStock
Newsy
Prosty i smaczny sposób na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Ten napój macie w domu
Wiele osób dokładnie wie, kiedy nadmierna ilość wody gromadzi się w ich ciele. Mają opuchnięte palce i nie mogą zdjąć obrączki. Ale to tylko jeden z objawów.

Lekarze ostrzegają, żeby nie pić jej za dużo, bo łatwo można się odwodnić. Co jednak, jeśli wody w organizmie jest akurat za dużo? Gdy macie spuchnięte nogi i obrzęk kostek, opuchnięte palce dłoni, a nawet powieki, to może być objaw zatrzymania wody w organizmie. Jak się jej pozbyć? Kiedy woda w organizmie zatrzymuje się i dlaczego warto wtedy pić kawę? Organizm ludzki w 70% składa się z wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki, tkanki i organu. Jest ważnym składnikiem płynów ustrojowych, bierze udział w procesie trawienia, umożliwia transport wewnątrzustrojowy enzymów, hormonów czy substancji odżywczych. Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, zapewnia prawidłowy metabolizm i właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową. Istnieją jednak fizjologiczne i zewnętrzne sytuacje powodujących zatrzymanie wody w ciele, np. wahania hormonalne zatrzymujące wodę przed miesiączką u kobiet, brak ruchu, zła dieta czy przyjmowane leki. Bardzo ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia jest celowe odwadnianie organizmu, jednak jeśli zauważacie obrzęki i opuchnięcia spowodowane przewodnieniem, możecie w łagodny sposób pozbyć się nadmiaru płynu przy pomocy naturalnych środków. Najlepszą metodą jest wypicie kubka kawy. Kofeina zawarta w kawie jest łagodnym środkiem moczopędnym, zwiększa ilość oddawanego moczu i utratę wody. Efekt odwadniający będzie tym silniejszy im mniej napojów z kofeiną pijecie na co dzień. Inne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu Nie tylko kawa pomoże wam pozbyć się nadmiaru wody. Oto inne metody: Zwiększenie spożycia produktów wysokobiałkowych. Dzieje się tak dlatego, że rozpad białek podczas trawienia, wymaga dużej ilości wody Ograniczenie węglowodanów. Samo...

 To jedzenie niszczy nerki. Lepiej wyrzućcie je z codziennego menu
Newsy
To jedzenie niszczy nerki. Lepiej wyrzućcie je z codziennego menu
Odczuwacie dolegliwości ze strony nerek? Powinniście ograniczyć te produkty w swojej diecie.

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – oczyszczanie to tylko jedno z ich zadań! Prawidłowe funkcjonowanie nerek jest konieczne do tego, by organizm był zdrowy. Sprawdźcie, czego nie powinno się jeść jeśli macie chore nerki i co powinno się znaleźć w waszej diecie. Funkcja nerek w organizmie By zrozumieć, jak ważne są zdrowe nerki, warto dowiedzieć się na czym polega ich praca. Głównym zadaniem jest filtrowanie krwi z produktów przemiany materii i wydalanie tych, które są szkodliwe wraz z moczem. Czy wiecie, że w ciągu doby wasze nerki filtrują od 100 do nawet 180 litrów moczu? Jeśli zastanawiacie się gdzie podziewa się taka ilość płynu odpowiadamy – aż 99% wraca do waszego krwiobiegu, a całą reszta (czyli około 1,5 litra na całą dobę) jest wydala w postaci moczu ostatecznego. Funkcje, jakie pełnią nerki w organizmie, to: Oczyszczanie i wydalanie produktów przemiany materii, Katabolizm aminokwasów i produkcja kolagenu, Wytwarzanie witaminy D3, Wytwarzanie reniny, która reguluje ciśnienie krwi, Resynteza glukozy. Produkty, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie nerek Eksperci podkreślają, że do zaburzeń pracy nerek najczęściej dochodzi z dwóch powodów. Pierwszy to picie zbyt małej ilości wody. Jeżeli organizm jest stale odwodniony, to nerki nie mogą pracować prawidłowo! Powinno się przyjmować co najmniej dwa litry płynów każdego dnia pamiętając o tym, że do płynów nie zalicza się tylko wody, ale wszystkie produkty, które ją zawierają – mowa o zupach, owocach czy warzywach. Dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz w wywiadzie dla portalu internetowego doradziła jakich produktów powinno się unikać w przypadku, gdy nerki nie pracują prawidłowo. Zwróciła uwagę na to, że aż u 80% ludzi cierpiących...

Pijecie koktajl oczyszczający? Zrezygnujcie w tym czasie z tych 4 produktów, mniejsza efekty oczyszczania
Adobe Stock
Newsy
Pijecie koktajl oczyszczający? Obowiązkowo zrezygnujcie w tym czasie z tych 4 produktów
Stosując detoks nie skupiajcie się tylko na koktajlach ułatwiających usuwanie toksyn. Pozostałe posiłki komponujcie z wykorzystaniem kasz, strączków i orzechów. Zdrowa dieta musi być różnorodna.

Oczyszczanie organizmu, czyli tak zwany detoks, to usuwanie zanieczyszczeń z krwi w wątrobie. Właśnie tam gromadzą się toksyny, które chcemy usunąć. Przy okazji organizm eliminuje toksyny z nerek, jelit, płuc, układu limfatycznego i skóry. Chcąc skutecznie pozbyć się toksyn, poza spożywaniem produktów czy koktajli mających właściwości usuwające złogi, czasowo wyeliminujcie z jadłospisu także inne produkty. Podpowiadamy jakie. Jeśli oczyszczacie organizm, odstawcie te 4 produkty Jeśli zależy wam na pozbyciu się toksyn, nie dostarczajcie sobie w tym czasie innych produktów, których trawienie wymaga od organizmu dużego wysiłku, a w rezultacie ich przetwarzania gromadzą się kolejne toksyny, które trzeba usuwać. Dlatego przechodząc na tzw. detoks zawsze zadbajcie o to, żeby podstawowe posiłki, które w tym czasie spożywacie, były oparte na lekkostrawnych warzywach i owocach, szczególnie wysokobłonnikowych jak marchew, brukselka, brokuły, szpinak, gruszki, banany, które dodatkowo wspierają perystaltykę jelit i przyspieszają przemianę materii. Włączcie do jadłospisu kasze i rośliny strączkowe. Ale przede wszystkim czasowo wyeliminujcie te 4  produkty: Alkohol Mięso Kawę i herbatę Cukier Jak przygotować idealny koktajl oczyszczający i ile czasu go pić? Żeby dieta oczyszczająca działała, powinna trwać minimalnie 3-5 dni, a optymalnie 10-12 dni. W tym czasie możecie włączyć do diety produkty, które mają działanie oczyszczające, lub z wymienionych składników przygotowywać koktajle i pić je 1-2 razy dziennie: Awokado. Wspomaga wątrobę w detoksykacji z syntetycznych substancji chemicznych. Ułatwia przemianę materii wpływając na rozkład i trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów Bazylia. Działa ochronnie na wątrobę, wspomaga...