Dlaczego nerki są tak ważne dla całego organizmu? Ponieważ usuwają z waszego ciała toksyny, produkty przemiany materii oraz mają wpływ na prawidłowe działanie wielu układów w organizmie. Od tego czy są zdrowie zależy więc bardzo dużo. Warto o nie dbać, tym bardziej, że nie jest to specjalnie trudne.

Zapomnijcie o nadużywaniu tych 2 rzeczy. Szkodzą nerkom

W nerkach odbywa się szereg ważnych procesów ustrojowych:

  • Usuwają produkty przemiany materii z organizmu
  • Filtrują krew z toksyn
  • Regulują poziom soli i płynów ustrojowych
  • Normalizują poziom pH w organizmie
  • Wpływają na ciśnienie tętnicze
  • Regulują ilość czerwonych krwinek we krwi
  • Wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci

Wytężona praca nerek staje się trudniejsza, gdy dostarczacie im więcej roboty w postaci niezdrowego pożywienia, zwiększającego ilość toksyn czy utrudniającego przemianę materii.

Szczególnie obciążające są dla nich 2 rzezy:

Zobacz także:

  1. Nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego. Białko z mięsa czy nabiału zakwasza organizm i wymaga od nerek bardzo wzmożonej pracy, żeby przywrócić odpowiednie, bezpieczne dla zdrowia pH. Do tego mięso zwykle spożywane jest w postaci np. smażonej, co dodatkowo obciąża inne narządy. Zalecenia mówią o jedzeniu mięsa nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. I tych zaleceń się trzymajcie.
  2. Nadmiar soli. Dopuszczalna dzienna dawka soli to 5 g, czyli tyle, ile mieści się na łyżeczce od herbaty. A ponieważ sól jest składnikiem wielu produktów i dań, które jadacie na co dzień, np. pieczywa, ciastek, wędlin, często zdarza się, że spożywana ilość znacząco przewyższa tę zalecaną i staje się szkodliwa dla nerek. Chcąc zachować zdrowe nerki, warto ograniczyć żywność przetworzoną, dania gotowe i fast foody, zawierające największe ilości soli. A przygotowując dania samodzielnie, sięgajcie po aromatyczne przyprawy, które ukryją zmniejszoną ilość soli w potrawie waszym kubkom smakowym.

Ten prosty nawyk to podstawa dbania o nerki

To nawyk powinien być tak oczywisty, jak oddychanie. Nie wolno o nim zapominać. Chodzi o regularne, w ciągu dnia, picie wody i uzupełnianie płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody. Dr n. med. Krzysztof Wróblewski, dla portalu medycznego Medicover.pl, tak wyjaśnia ile wody powinniśmy wypijać każdego dnia:

- Zaleca się, aby spożycie płynów było o ok. 500 ml wyższe od ilości oddawanego moczu na dobę, co przeciętnie oznacza dzienne wypijanie ok. 2 litrów płynów.

Dlaczego to jest tak ważne? Woda jest potrzebna nerkom do sprawnego filtrowania. Im więcej jej krąży po organizmie, tym lepiej przebiega filtrowanie, oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji oraz kamieni, które mogą doprowadzać do bolesnej kamicy.

Zbyt małe nawodnienie od razu odbija się na wyglądzie: pojawiają się obrzęki kończyn i twarzy, pogarsza się wygląd skóry, pojawia się świąd, zaczerwienienia, suchość skóry i wypryski.

Wypijając 2 litry płynów dziennie, można je różnicować. Część może stanowić woda, a część soki owocowe, czy ziołowe napary.

Napary najkorzystniej działające na nerki to:

  • Mięta
  • Melisa
  • Ostropest plamisty
  • Pokrzywa

Źródło: interia.pl, medicover.pl