Jeśli wasze placki wciąż wychodzą gumiaste na 99 proc. popełniacie jeden, niewielki, ale kluczowy błąd. Nigdy więcej nie popełniajcie więc tego błędu, a bogatsi w wiedzę przygotujcie przepyszne placki ziemniaczane, a nie zaś szwajcarskie „rosti”. Przepis na danie zdradziła sama gwiazda „MasterChefa”, Ania Starmach. O co tutaj chodzi? Przeczytajcie.

Czym są placki ziemniaczane „rosti”?

Rosti to nic innego jak szwajcarskie placki ziemniaczane, szczególnie popularne w niemieckojęzycznej części kraju. Tradycyjnie, danie to przygotowujcie się tylko i wyłącznie z ziemniaków.

Masa nie zawiera więc ani jajek, ani mąki, ani cebuli, do których przywykli Polacy. Można więc powiedzieć, że jest to uproszczona i o wiele tańsza wersja znanych wam dotąd placków ziemniaczanych.

Rosti można przyrządzić zarówno z lekko podgotowanych, jak i zupełnie surowych ziemniaków. W przypadku pierwszego wariantu najlepiej jest sięgnąć po ziemniaki typu A, z kolei do przygotowania drugiej wersji wybierzcie bardziej mączysty rodzaj. 

Zobacz także:

Dlaczego do placków ziemniaczanych powinno dodawać się jajko i mąkę?

Jednak dla wielu Polaków smak placków rosti może być nie do przyjęcia. Ze względu na brak jajka wiążącego ziemniaczaną masę i mąki, nadającej naszym plackom nieco więcej miękkości, rosti wychodzą odrobinę gumiaste.

Ten sam błąd przydarza się też nagminnie i polskim gospodyniom, kiedy do dużej ilości startych ziemniaków dodadzą śladowe ilości mąki i na przykład jedno małe jajko. To prosta droga do tego, by placki nie smakowały tak jak powinny. I choć da się usmażyć placki ziemniaczane niemalże bez dodatków - patrz Szwajcarzy i przepis na rosti poniżej), to jednak Polacy nie gęsi i swoje wyroby mają!

Przepis na placki „rosti” według Ani Starmach

Będziecie potrzebować:

  • 500 gramów ziemniaków
  • 2 łyżek świeżego koperku
  • Kwaśnej śmietany 18 proc.
  • Oleju do smażenia
  • Przypraw: soli, pieprzu

Podane składniki powinny wystarczyć na dwie, duże porcje.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie i zetrzyjcie na tarce o grubych oczkach wprost do dużej miski. Koniecznie odciśnijcie warzywo z nadmiaru wody.
  2. Tak przygotowane ziemniaki doprawcie solą. Całość dokładnie wymieszajcie.
  3. Na patelni rozgrzejcie cienką warstwę oleju i przy pomocy dużej łyżki zacznijcie umieszczać na nim masę ziemniaczaną tworząc placki.
  4. Przysmak smażcie na średnim ogniu z obu stron, aż do ładnego przyrumienienia.
  5. Gotowe placki przełóżcie z patelni na ręcznik papierowy i odsączcie z nadmiaru tłuszczu. Serwujcie je z dodatkiem kwaśnej śmietany i posiekanego, świeżego koperku. Jeśli lubicie, możecie również podawać je w towarzystwie łososia lub sosu grzybowego.

Smacznego!