Przechowujecie w ten sposób warzywa? To powoduje wydzielanie szkodliwych dla zdrowia azotynów
Adobe Stock
Newsy

Przechowujecie w ten sposób warzywa? To powoduje wydzielanie szkodliwych dla zdrowia azotynów

Wiosną nie ma nic lepszego niż świeże warzywa prosto z targu. Jak się okazuje, nieodpowiednie przechowywanie może doprowadzić nie tylko do ich szybszego psucia się, ale także do wydzielania szkodliwych substancji. Aby ustrzec się przed tym problemem, koniecznie pamiętajcie o jednej rzeczy!
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 07, 2021

Wiele osób z utęsknieniem czeka na pierwsze dni wiosny, kiedy w sklepach i na targach można dostać młode warzywa. Mają one niepowtarzalny smak, a poza tym - są świetną odmianą oraz orzeźwieniem po długiej zimie. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Zdrowe nowalijki 

Młode warzywa są nazywane nowalijkami. Można dostać je w sprzedaży już na samym początku wiosny. Kojarzą się głównie ze zdrowiem oraz świeżością, a także są doskonałą odmianą po przetworach i innych warzywach spożywanych w porze zimowej. Do nowalijek zalicza się takie produkty jak:

  • sałata,
  • szczypiorek,
  • rzeżucha,
  • cebula dymka,
  • rzodkiewka,
  • ogórki, 
  • czy natka pietruszki.

Stanowią one świetny dodatek do wielu dań, gdyż są wielką bombą witaminową, która wzbogaci organizm po chłodniejszym okresie. 

Zobacz także

Uprawa młodych warzyw

Ten rodzaj warzyw można zakupić od marca do maja. Warunki zewnętrzne nie pozwalają na uprawę nowalijek bezpośrednio w ogródku, dlatego też hoduje się je w szklarniach. Mają one tam zapewnione odpowiednie warunki, które umożliwiają im właściwy rozwój. Należy zauważyć iż nie są mniej zdrowe od tych tradycyjnie uprawianych, a są świetną odskocznią od zimowych przetworów. Nowalijki jednakże są narażone na czynniki niezależne, jak przymrozki bądź szkodniki. Wówczas stosuje się różnego rodzaju preparaty w celu ich unieszkodliwienia.

Wybór nowalijek w sprzedaży

Decydując się na zakup młodych warzyw z targu, warto uwagę zwrócić na kilka szczegółów. Należy wybierać te zdrowe produkty bez jakichkolwiek oznak psucia się. Jeśli mają one pożółkłe liście bądź są niebanalnych rozmiarów, to może być oznaką przenawożenia tych składników. Warzywa powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie, dzięki czemu będziecie mieć pewność o ich wysokiej jakości.

Odpowiedni sposób przechowywania nowalijek

Warzywa są niezwykle cennym produktem w odpowiednio zbilansowanej diecie, dlatego też są obowiązkowym składnikiem w każdym posiłku. Aby dłużej cieszyć się ich smakiem, należy pamiętać o ich właściwym przechowywaniu. Przede wszystkim nie wolno ich trzymać w plastikowych torbach ze sklepu bądź targu, brak dostępu do tlenu powoduje przekształcenie azotanów w szkodliwe azotyny. Mogą być one przyczyną wielu schorzeń. Nowalijki najlepiej jest przechowywać luzem w chłodnym i zacienionym miejscu. Dzięki temu na długi czas zachowają świeżość. 

 

Czytaj także:

Komentarze