Zacznijmy od przypomnienia, że patelni teflonowych, a najlepiej żadnych innych, nie należy myć zaraz po zdjęciu z ognia, gdy powierzchnia jest jeszcze gorąca. Patelnie pokryte teflonem czy emalią niszczą się, a wierzchnia warstwa może odpryskiwać. Wszystkie gorące patelnie zalane zimną wodą, do tego odkształcają się. Po kilku takich myciach, dno przestanie być płaskie i naczynie będzie się nadawało do wymiany.

Zamrażarka – pierwsza pomoc dla przypalonej patelni

Patelni teflonowych, emaliowanych czy ceramicznych, nie wolno też skrobać. Powód jest ten sam, co działanie zimnej wody na gorącą patelnię — szkliwo zacznie odpryskiwać.

Jak więc w łatwy sposób usunąć przypalone resztki z naczynia? Odpowiedź jest prosta – zamroźcie je.

Przywarte do patelni resztki pod wpływem minusowej temperatury, zmienią swoją objętość i zaczną same odchodzić od powierzchni. Patelnię po wystudzeniu należy włożyć na kilkanaście minut do zamrażarki, a po wyjęciu, umyć ściereczką nawilżoną płynem do mycia.

Zobacz także:

Jak inaczej szybko wyczyścić patelnię?

Są także inne domowe sposoby, które pomagają wyczyścić przypaloną patelnię bez potrzeby uciążliwego i czasochłonnego szorowania.

Użyjcie tych produktów, które macie w kuchni i cieszcie się lśniącą patelnią i tym, że wasze dłonie mogą pozostać zadbane:

  • Pasta z sody oczyszczonej. Przygotujcie pastę z wody i sody. Możecie dodać kilka kropel płynu do mycia, który rozpuści tłuszcz. Rozsmarujcie tę pastę na patelni i pozostawcie na kilka godzin. Po tym czasie, wymyjcie patelnię jak zwykle.
  • Woda z octem. Przygotujcie roztwór wody i octu, w proporcji: 2 łyżki octu na pół szklanki wody. Wymieszajcie, wlejcie na patelnię i pozostawcie na kilka minut. Po tym czasie przetrzyjcie patelnię szmatką. Octu używajcie do patelni bez powierzchni emaliowanych, bo może powodować ich matowienie. Ten sposób sprawdzić się doskonale do patelni aluminiowych i stalowych.
  • Woda gazowana. Gdy przypalona patelnia ostygnie, wlejcie do niej trochę gazowanej wody. Pod jej wpływem, przypalone resztki oddzielą się od powierzchni i patelnie będzie można łatwo umyć szmatką i detergentem.

Źródło: mamadu.pl