Myślicie, że to kolejny trik, który nie działa? Nic podobnego. Żeby uwierzyć, że ananasa naprawdę można zjeść bez użycia noża, talerz też nie będzie potrzebny, a po zjedzeniu owocu ociekającego sokiem, nawet nie będziecie musieli myć lepiących się rąk, wystarczy, że spojrzycie na zdjęcie i przyjrzycie się, jak wygląda skórka ananasa. Widzicie te żółto-brązowe łuski, które pokrywają owoc? To właśnie w nich tkwi tajemnica obrania go bez użycia noża.

Jak obrać ananasa bez noża?

Gdy wybierzecie już odpowiedni i dojrzały owoc, możecie przystąpić do przygotowywania go do jedzenia. Postępujcie zgodnie z instrukcją, którą podała na swoim koncie pewna tiktokerka:

@twincoast NO KNIFE PINEAPPLE HACK 🍍🤯 this was so cool! #pineapple #pineapplehack #twincoast #noknifesneeded #fyp #tiktokfood #foodtiktok ♬ original sound - twincoast
  • Wykręćcie z rośliny liście znajdujące się w górnej części. Wystarczy złapać całą „nać” i przekręcić jednocześnie oddalając od reszty owocu.
  • Uderzcie kilka razy spodem ananasa o stół.
  • Połóżcie owoc na boku i turlajcie po blacie stołu. Toczcie go jak wałek jednocześnie przyciskając skórkę. Tak spreparowany owoc, w którym dzięki wszystkim ruchom spulchniliście miąższ, nadaje się już do jedzenia.
  • Zwróćcie uwagę na łuski widoczne na skórce. Wybierzcie jedną, i podważcie palcami, a następnie spróbujcie ja wyciągnąć. Łuska da się wysunąć po odpowiednim „wymasowaniu” owocu, a wraz z nią wyciągniecie stożek miąższu. Jedzcie kawałki ananasa jak lody na patyku, nie brudząc rąk.

Jak wybrać dojrzałego ananasa?

Żeby ten tajemniczy sposób obierania ananasa „gołymi rękami” był skuteczny, najpierw musicie wybrać odpowiednio dojrzały owoc. Odrzućcie wszystkie te, które są zielone, bardzo twarde i lekkie. To niedojrzałe owoce. Zostawcie takie egzemplarze w cieple, żeby powoli dojrzały.

Nie należy też interesować się ananasami, które mają na skórce pleśń czy wyczuwacie nieprzyjemny zapach związany z fermentacją owocu w środku. Unikajcie także owoców obitych, chyba że znacie ich pochodzenie i od razu planujecie je zjeść. Takie owoce jednak w środku mogą już być nadpsute.

Zobacz także:

Sięgajcie po ciężkie owoce – waga zapowiada duże nasycenie sokiem, Skórka powinna być zielono-żółto-brązowa, Gdy weźmiecie owoc do rąk poczujecie, że jest mięsisty, a palce napotykają na opór i bardzo lekko wgniatają skórkę. Gdy popukacie od zewnątrz, usłyszycie tępy, głęboki odgłos. Świeży, dojrzały owoc ma słodkawy, lekko cierpki zapach.

Źródło: Tiktok/Twincoast, delikatesyznatury.pl