Lekarze ostrzegają, żeby nie pić jej za dużo, bo łatwo można się odwodnić. Co jednak, jeśli wody w organizmie jest akurat za dużo? Gdy macie spuchnięte nogi i obrzęk kostek, opuchnięte palce dłoni, a nawet powieki, to może być objaw zatrzymania wody w organizmie. Jak się jej pozbyć?

Kiedy woda w organizmie zatrzymuje się i dlaczego warto wtedy pić kawę?

Organizm ludzki w 70% składa się z wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki, tkanki i organu. Jest ważnym składnikiem płynów ustrojowych, bierze udział w procesie trawienia, umożliwia transport wewnątrzustrojowy enzymów, hormonów czy substancji odżywczych. Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, zapewnia prawidłowy metabolizm i właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową.

Istnieją jednak fizjologiczne i zewnętrzne sytuacje powodujących zatrzymanie wody w ciele, np. wahania hormonalne zatrzymujące wodę przed miesiączką u kobiet, brak ruchu, zła dieta czy przyjmowane leki.

Bardzo ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia jest celowe odwadnianie organizmu, jednak jeśli zauważacie obrzęki i opuchnięcia spowodowane przewodnieniem, możecie w łagodny sposób pozbyć się nadmiaru płynu przy pomocy naturalnych środków. Najlepszą metodą jest wypicie kubka kawy. Kofeina zawarta w kawie jest łagodnym środkiem moczopędnym, zwiększa ilość oddawanego moczu i utratę wody. Efekt odwadniający będzie tym silniejszy im mniej napojów z kofeiną pijecie na co dzień.

Zobacz także:

Inne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Nie tylko kawa pomoże wam pozbyć się nadmiaru wody. Oto inne metody:

  • Zwiększenie spożycia produktów wysokobiałkowych. Dzieje się tak dlatego, że rozpad białek podczas trawienia, wymaga dużej ilości wody
  • Ograniczenie węglowodanów. Samo ograniczenie jedzenia białego pieczywa, makaronu, ciastek, powinno pomóc zmniejszyć ilość zatrzymywanej wody
  • Ograniczenie soli. Dania zawierające duża ilość soli powodują, że czujemy się wzdęci i opuchnięci. Dzieje się tak dlatego, że dla prawidłowej pracy nerek potrzebna jest określona ilość soli w organizmie, nadmiar, uszkadza ten narząd. W celach ochronnych nerki zatrzymują więc wodę chcąc utrzymać odpowiednie stężenie soli

Jednak najprostszym sposobem uniknięcia zatrzymania wody, jest lekkostrawna dieta i systematyczna aktywność fizyczna. Wysiłek powoduje pocenie się i usuwanie w ten sposób nadmiaru wody.

Źródło: wprost.pl, wyleczto.pl