Makaron jest półproduktem, co oznacza, że przed spożyciem należy go odpowiednio przyrządzić. Poznajcie złote zasady gotowania makaronu. Niektóre z nich was zaskoczą.

Jak długo gotować makaron, żeby był al dente?

Makaron, w zależności od formy, gotuje się od 5 do 12 minut. Dobrze ugotowany makaron powinien być al dente, czyli nie rozpływać się od razu w ustach. Mamy czuć pod zębami jego strukturę. Ze względu na dużą zawartość skrobi, makarony są głównym źródłem węglowodanów w diecie.

Makaron stanowi podstawę niektórych dań lub bywa dodatkiem do zup. Może być podawany z sosami, serem żółtym, białym, także na słodko. To jeden z podstawowych przysmaków kuchni włoskiej. Polacy kochają makron równie mocno. W końcu to produkt o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Podstawowe zasady gotowania makaronu

Mogłoby się wydawać, że gotowanie makaronu to przysłowiowa bułka z masłem. Nic bardziej mylnego! Gotowanie makaronu wymaga skrupulatności i przestrzegania kilku zasad. Pozornie błahe błędy mogą pogorszyć smak potrawy z makaronem. Pierwsza zasada to odpowiednio dobrać kształt makaronu do sosu.

Zobacz także:

Długi makaron nadaje się wyłącznie do płynnych i kremowych sosów. W tym przypadku nie sprawdzą się gęste masy z dużą ilością całych warzyw. Taki makaron nie pasuje np. do brokułów i kalafiora. Klasycznym przykładem są zatem kluski spaghetti ze zwykłym sosem pomidorowym.

Prążkowany kształt sprawia zaś, że sos lepiej się wchłania. Krótkie kształty doskonale nadają się do mięsnego ragu. Do sosu można wtedy dorzucić większe porcje produktów, a sama propozycja mieszanki do makaronu może być gęstsza niż w przypadku pomidorowego spaghetti.

Innym ważnym elementem jest odpowiedni dobór garnka. Do spaghetti konieczny jest wysoki. Postępując po swojemu popełniamy kulinarny grzech. Makaron do spaghetti nie nadaje się również do łamania. Sama przykrywka przydaje się wyłącznie w czasie gotowania wody. Makaron powinien gotować się już bez jej udziału.

Ile soli dodać do gotowania makaronu?

Kolejnym istotnym elementem jest odmierzenie wody i soli. Na 100 gramów makaronu trzeba litra wody i 7 gramów soli (ok. 1 łyżeczka). Przyprawę dodajemy wyłącznie w chwili zagotowywania wody. Potem będzie już zbyteczna. Najlepiej kierować się czasem gotowania podanym na opakowaniu, nie kombinujmy.

Odrobina oliwy przyda się dopiero wtedy, gdy odcedzimy makaron. Poczekajmy na jego wystygnięcie i dodajmy ją do dania, na zimno. Makron dzięki temu będzie jędrny i nie poskleja się w gumową papkę. Dodawanie oliwy podczas gotowania jest błędem. Ten fragment można zwyczajnie ominąć.

Czy można zalewać gotowany makaron zimną wodą?

Znawcy kuchni opartej na makaronie twierdzą też, że koszmarnym nieporozumieniem w przygotowywaniu makaronu jest również polewanie go zimną wodą z kranu. Mówimy o momencie, kiedy ugotowany makaron chcemy odcedzić, a następnie delikatnie ostudzić. Zrobi to sam, bez naszego udziału!

Źródło: msn.com.pl