Jedni uwielbiają prasować. Mówią, że ta czynność ich uspokaja. Inni nienawidzą, gdy w domu zbierze się góra prania do wyprasowania. Obie grupy zachodzą jednak razem w głowę co zrobić, żeby trudne do uprasowania rzeczy łatwiej i szybciej okiełznać żelazkiem i usunąć z nich zagniecenia. Mamy na to rozwiązanie. Jest to środek, który na pewno macie w kuchni.

Skrobia kukurydziana ułatwia prasowanie

Nasze mamy i babcie uwielbiały krochmalenie tkanin. Krochmaliły nie tylko obrusy i pościel, ale także bieliznę czy chustki do nosa. Pod wpływem krochmalu tkanina nabiera sztywności, nie wchłania kurzu i wilgoci, dłużej zachowuje świeżość. Klasyczny krochmal przygotowuje się z maki ziemniaczanej i wody. Krochmal robi się tak jak kisiel: gotując w wodzie niedużą ilość skrobi ziemniaczanej.

Zamiast tradycyjnego krochmalu, który nie tylko konserwował pościel czy bieliznę, ale też ułatwiał jej uprasowanie, proponujemy inną wersję mikstury, która także pomaga w prasowaniu. Użyjcie mąki kukurydzianej i ciepłej wody.

Sposób przygotowania mikstury do prasowania:

  1. Do butelki ze spryskiwaczem wlejcie szklankę ciepłej wody.
  2. Dodajcie 1 łyżkę mąki kukurydzianej i wymieszajcie do rozpuszczenia się mąki.
  3. Spryskujcie miksturą pognieciona tkaninę i uprasujcie ją.

Inne zastosowanie skrobi kukurydzianej

Skrobię kukurydzianą niektórzy używają w kuchni tak jak mąkę ziemniaczaną. Przygotowuje się ją tak samo jak tę z ziemniaków i wykorzystuje w potrawach w podobny sposób. Używa się jej przede wszystkim w kuchniach, w których gospodynie unikają maki pszennej ze względu na uczulenia domowników na gluten.

Zobacz także:

Jednak mąka kukurydziana ma także inne zastosowania. Oto one:

  • Usuwa tłuste plamy. Należy nasypać skrobię na plamę, wetrzeć w tkaninę i zostawić na kilka minut. Po tym czasie strzepcie mąką, nalejcie na plamę odrobinę płynu do naczyń i upierzcie jak zwykle
  • Myje okna bez smug. Aby przygotować miksturę, wymieszajcie ciepłą wodę, pół szklanki octu spirytusowego i 2 łyżki mąki kukurydzianej. Zwilżcie w tym płynie ściereczkę z mikrofibry i morka umyjcie okno. Następnie wytrzyjcie ręcznikiem papierowym
  • Usuwa brzydki zapach. Skrobia kukurydziana pochłania nieprzyjemne zapachy podobnie jak kawa, sok z cytryny czy soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać jej trochę w pobliżu źródła brzydkiego zapachu. Można też wsypać skrobię do słoika, do którego dodacie odrobinę dowolnego olejku eterycznego i zakręcicie nakrętką, w której zrobicie dziurki. Ten domowy pochłaniacz zapachów wstawcie np. do szafki z butami czy ustawcie koło kosza na śmieci.

Źródło: mamadu.pl