Czasem wybiegacie z domu bez śniadania, bo budzik nie zadzwonił i nie ma już czasu na posiłek. A czasem nie jecie go, bo o tej porze dnia nie jesteście jeszcze głodni. Niektórym też się wydaje, że jeśli nie zjedzą porannego posiłku, mogą w ten sposób „zaoszczędzone” kalorie zjeść na obiad lub kolację. Wyjaśniamy co wynika z takiego podejścia do śniadań.

Jedzenie śniadań może mieć duży wpływ na zdrowie

Śniadanie nie tylko pozwala się rozbudzić i zaspokoić poczucie głodu. Jest też zastrzykiem energii na pierwszą część dnia. Przeciwdziała skokom cukru we krwi, zmniejsza wzmożony apetyt i przyspiesza metabolizm. Jest niezbędnym posiłkiem do dobrego rozpoczęcia dnia, poprawy samopoczucia i koncentracji.

Ważne jest nie tylko czy jemy, ale też co jemy na śniadanie. Skoki cukru we krwi związane ze spożyciem pierwszego posiłku w ciągu dnia, mogą wpływać na ogólny stan zdrowia. Przyjrzyjmy się fenomenowi tzw. drugiego posiłku. Zasada dietetyków mówi:

- Co zjesz na pierwszy posiłek, będzie miało wpływ na to, jak zareagujesz na kolejny.

Chodzi tu o to, że prawidłowo skomponowane pierwsze śniadanie, złożone z produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG), z dużą ilością białka, tylko nieznacznie podniesie poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla organizmu.

Zobacz także:

Do tego przygotuje was do przyjęcia drugiego posiłku, który nawet jeśli będzie składał się z produktów o wyższym IG, pozwoli utrzymywać cukier na bezpiecznym, a nawet stabilnym i niskim poziomie. Zjedzenie śniadania będzie więc miało wpływ na to jak organizm zareaguje na przyjęcie spożytych składników.

I nie jest to ważne jedynie dla cukrzyków, którzy muszą dbać o brak skoków cukru we krwi. Wszystkim pozostałym pozwoli zachować dobre samopoczucie w ciągu dnia i szczupłą sylwetkę.

Skutek niejedzenia śniadań to przede wszystkim tycie

Nie jest prawda ani to, że niejedzenie śniadań pozwala schudnąć, ani to, że sprzyja przyjmowaniu mniejszej ilości kalorii w ciągu dnia. Jest wręcz odwrotnie. Oto jakie są skutki rezygnacji z pierwszego, najważniejszego posiłku zjadanego niedługo po obudzeniu:

  • Przyrost masy ciała. To paradoks powodujący, że rezygnacja ze śniadania wcale nie sprzyja odchudzaniu. Wiąże się to z umiejętnością organizmu do adaptowania się do zmiennych warunków. W rezultacie metabolizm zwalnia, a kolejne posiłki zamiast na energię zużywaną w ciągu dnia, zostaną zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej
  • Zwiększenie spożycia kalorii w ciągu dnia. Organizm, który nie otrzymał odpowiedniej ilości kalorii z rana będzie „nadrabiał” je co spowoduje wilczy głód i zjedzenie większej ilości pożywienia na kolejne posiłki
  • Złe wybory żywieniowe. Wspomniany już wilczy apetyt wpłynie na gorsze wybory żywieniowe. Jeśli jesteście bardzo głodni, chętniej zdecydujecie się na szybki, gotowy posiłek jak burgery czy frytki, a będąc w sklepie, przy kasie sięgniecie po batonik
  • Problemy z koncentracją. Ale najważniejszym skutkiem braku śniadania jest gorsza kondycja organizmu. Powoduje pogorszenie koncentracji, kłopoty z pamięcią i rozdrażnienie. Powodem jest to, że nie dostarczyliście mózgowi z rana paliwa do normalnego funkcjonowania.

Źródło: motywatordietetyczny.pl, sklep.bebio.pl