Jakie korzyści ma codzienne picie rano wody z cytryną? Wyjaśnia to lekarz, rozprawiając się z największym mitem powtarzanym od lat, że woda z cytryną odchudza. Zwraca przy okazji uwagę na to, że takiej wody nie powinny pić osoby z chorobą refluksową i czynnymi wrzodami żołądka.

Na co pomaga szklanka wody z cytryną?

Gdy czytelniczka portalu Medonet poprosiła o poradę w sprawie odchudzania i zapytała, czy picie na czczo wody z cytryną rzeczywiście pomaga zrzucić kilogramy, dr Paweł Żmuda-Trzebiatowski odpowiedział jej tak, jak mógł się spodziewać każdy, kto nie wierzy w cudowną moc wody z cytryną:

- Szanowna pani, szklanka wody z cytryną spożywana codziennie rano oczywiście nie sprawi, że pani schudnie. Nie jest to napój o wyjątkowych właściwościach, powodujący utratę wagi.

Gdyby zwykła woda z cytryną mogła pomóc na największą bolączkę dzisiejszego świata – nadwagę, niepotrzebne byłyby diety, odchudzające suplementy czy wysiłek fizyczny, który pozwala wydatkować więcej energii niż ta przyjęta z pożywieniem.

Jest jednak pewne działanie wody spożywanej na czczo, które wspiera odchudzanie. Wypicie małymi łykami szklanki wody, zaraz po obudzeniu, powoduje rozbudzenie się organizmu. Tak wypijana woda: z cytryną, listkiem mięty lub bez dodatków, nawadnia organizm i wszystkie jego organy, także jelita.

Zobacz także:

Na przemianę materii działa jak kawa – przyspiesza perystaltykę jelit i wydzielanie enzymów trawiennych, a dzięki temu może wspierać odchudzanie. Aby widocznie schudnąć, potrzebne jednak są także najważniejsze działania odchudzające: ograniczenie ilości spożywanych kalorii i ruch.

Woda z cytryną – dlaczego jednak warto ją pić?

Mimo to, poranną wodę z cytryną warto pić. Poza argumentem nawodnienia i rozbudzenia organizmu przedstawionym powyżej dr Żmuda-Trzebiatowski wskazuje inne korzyści z dodawania cytryny do porannego napoju:

  • Zawarte w cytrynie antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, chronią przed działaniem wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na zdrowie, bo ograniczają mutacje komórkowe, które są źródłem nowotworów.
  • Witamina C obecna w cytrynie, bierze udział w produkcji w komórkach kolagenu. To substancja, która nadaje elastyczność skórze i naczyniom krwionośnym, jest budulcem chrząstek stawowych zwiększając ich wytrzymałość.

Warto więc, zdaniem lekarza, nie odstawiać porannej wody z cytryną, ale nie ze względu na jej właściwości odchudzające, których nie ma, tylko na inne liczne korzyści.

Źródło: medonet.pl