To warzywo, które jest tak krótko dostępne, że jego entuzjaści wiedzą, że trzeba się go najeść na wiosnę, bo potem szansy na to już nie będzie. Botwina jest wczesną formą buraka ćwikłowego. Zbiera się ją gdy buraki są jeszcze bardzo młode i mają drobne korzenie i świeże, soczyste liście.

Botwina jest etapem botanicznym, przez który przechodzi burak podczas wzrostu. Potem rozrastają się korzenie – czyli właściwie buraki, a ich naziemna część właściwie przestaje być zdatna do jedzenia. Dlaczego warto jadać te młody formy buraków?

Wartości zdrowotne botwiny

W tym młodym warzywie znajduje się wiele witamin: A, C, K i witaminy z grupy B. Znajdziecie w nim także luteinę – silny antyoksydant, ważny dla utrzymania zdrowia oczu i dobrego wzroku. Botwina zawiera wiele minerałów, w tym, podobnie jak buraki – żelazo. Ten pierwiastek wzmocniony witaminą C jest stosowany w profilaktyce niedokrwistości oraz w leczeniu anemii.

W botwinie znajduje się także dużo wapnia, ważnego dla utrzymania zdrowego kośćca oraz potasu, dzięki któremu serce działa sprawnie. Z kolei zielony barwnik – chlorofil, ma silne działanie antyoksydacyjne i rutynę o udowodnionym działaniu antyalergicznym, antywirusowym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym.

Zobacz także:

Jak należy poprawnie mówić botwina czy botwinka?

Botwina to roślina we wczesnym stadium uprawy buraka. Z kolei botwinka to nazwa potrawy – zupy, którą przyrządza się z botwiny. Do gotowania botwinki warto jest dodać marchewkę i dojrzały korzeń buraka. Dzięki marchewce smak bulionu będzie pełniejszy, a dzięki dodatkowi buraka, zupa będzie miała głęboki buraczany kolor.

Poza wspomnianymi dwoma dodatkami, gwiazdą i głównym składnikiem zupy jest botwina. Drobne korzonki należy je dokładnie opłukać z ziemi i oskrobać. Do tego naziemną część, czyli liście także opłuczcie, drobno posiekajcie i dodajcie do zupy. Liści w zupie może być bardzo dużo. One stanowią największa wartość tej potrawy. Botwinkę można na koniec zabielić kwaśną śmietaną i podawać z jajkiem ugotowanym na twardo i młodymi ziemniaczkami.

Sposoby podawania botwinki:

  1. Na dno głębokiego talerza włóżcie młode ziemniaki w całości i zalejcie je zupą. Na wierzchu ułóżcie 2 połówki jajka na twardo.
  2. Podczas gotowania botwinki do warzyw dorzućcie kawałki ziemniaków i ugotujcie w zupie od miękkości. Podawajcie zupę z ziemniakami i łyżką śmietany.
  3. Zupę wlejcie do miseczki, a na osobnym talerzy podajcie młode ziemniaczki z koprem lub bułka tartą podsmażona na maśle.

Źródło: Interia.pl