Najczęściej wykorzystujemy go jako przyprawę i dodajemy do zup. Zupy, które najlepiej z nim smakują to rosół, kartoflanka i pomidorówka. Ale zioło to nadaje też smaku potrawom z mięs, warzyw, a nawet sałatkom. Ma liście podobne do naci selera, jednak wyrasta dużo wyższy. W naszym klimacie krzewy tego zioła mogą osiągać wysokość nawet 2 metrów. Domyślacie się już o jakiej roślinie mowa?

Jakie są właściwości lubczyku?

Jeśli dodamy, że dawniej przypisywano mu  wręcz magiczne właściwości i tworzono z niego eliksiry miłosne, to już nie ma wątpliwości, że chodzi o lubczyk. Legenda ludowa głosi, że lubczyk wykopany o 6 rano, w dniu 1 października pomaga nawet uratować rozpadające się małżeństwo.

Nie trzeba jednak czekać do 1 października, żeby skorzystać z dobroczynnych właściwości lubczyku. Przez cały rok można cieszyć się jego wartościami, tym bardziej, że zarówno smak, jak i wartości zdrowotne można czerpać zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści.

Lubczyk zawiera polifenole, kumaryny, estry, pinen, ftalidy i wiele innych substancji działających pozytywnie na zdrowie. Wykorzystujcie go na poprawę apetytu i trawienia, oraz redukcję nieprzyjemnych wzdęć. Z powodu tych właściwości warto go jako przyprawę dodawać do wzdymających potraw oraz tłustych dań mięsnych.

Zobacz także:

Lubczyk pomaga też na dolegliwości ze strony układu moczowego: wspiera leczenie infekcji pęcherza i nawracających stanów zapalnych. Korzystajcie z niego także jeśli chcecie łagodzić bóle mięśni.

Przepis na napar z lubczyku

Napar z tej rośliny przygotowuje się bardzo prosto:

  1. 1 łyżeczkę suszonych liści lubczyku zalejcie szklanka wrzątku.
  2. Parzcie pod przykryciem przez 20 minut.
  3. Przecedźcie przez sito i od razu pijcie.

Taki napar można pić dwa razy dziennie.

Poza naparem z suszu można przygotować także wywar z korzenia lubczyku. Korzeń możecie kupić w sklepach zielarskich, lub wykopać na wiosnę samemu. Wybierzcie podziemna część rośliny o żółtobrunatnej barwie, dokładnie umyjcie i wysuszcie.