Żeby pomidory zachowały długo świeżość i walory odżywcze, trzeba je przechowywać w odpowiedni sposób. Nie wkładajcie ich do lodówki. Tak przechowywać można jedynie nadkrojone warzywa gdy chcecie, żeby pomidor w połowie zużyty na śniadanie, dotrwał do kolacji.

Całe pomidory należy trzymać w temperaturze pokojowej, osłonięte od słońca. Powinny leżeć szypułkami do góry.

Jednak świeża żywność nie może być przechowywana bez końca. Prędzej czy później pomidor przestanie nadawać się do jedzenia, bo na przykład spleśnieje. Co zrobić z takim pomidorem?

Co zrobić ze spleśniałym pomidorem?

Jeśli pomidor spleśniał, nie oznacza to, że trzeba go od razu wyrzucić do śmieci. Również takie warzywo możecie jeszcze wykorzystać. Oto sposoby na spleśniałego pomidora:

Zobacz także:

  • Zasadźcie w doniczce. Wyrośnie z niego nowa roślina. Ze spleśniałego pomidora można zrobić sadzonki. Pokrójcie go w plastry lub na kawałki i posadźcie w doniczce, w ziemi. Dopóki sadzonka nie urośnie do wysokości 20-25 cm, a jej łodyżka nie stanie się grubsza i sztywna, trzymajcie doniczkę w domu w cieple, najlepiej na słońcu. Gdy podrośnie, a na zewnątrz jest już ciepło, czyli minimum 15 st. Celsjusza, możecie przesadzić ją do ziemi lub do skrzynki na balkonie
  • Przygotujcie nawóz dla innych roślin. Z miąższu i skórki przygotujcie kompost, a zasadźcie w doniczce same nasiona. Kompost można przygotować w odstawionym w ciepłe miejsce pojemniku, do którego wrzucicie także inne resztki żywności i pozostawicie do sfermentowania. Zanim z nasion wyrośnie roślinka, nawóz z resztek pomidora będzie gotowy. Możecie go użyć, żeby zasilić rosnący krzak pomidora

Czy można jeść spleśniałe warzywa?

Zarówno pomidory, jak i inne warzywa, które mają na powierzchni pleść, nie nadają się już do jedzenia. Pleśń pojawia się na warzywach najczęściej wtedy, gdy są nieprawidłowo przechowywane: powstaje w środowisku ciepłym i wilgotnym. Jeśli przechowujecie warzywa w foliowych torebkach, prawie na pewno zepsują się, zanim po nie sięgniecie.

Gdy na warzywach pojawi się już pleśń, niestety nie można ich już jeść. Odkrojenie spleśniałego kawałka nie załatwia sprawy, ponieważ grzyby pleśniowe, które mogą być na zewnątrz widoczne punktowo, wydzielają trujące substancje, którymi zakażony jest cały środek. Zjedzenie warzywa pełnego grzybowych toksyn może powodować alergie i choroby układu pokarmowego.

Źródło: msn.com.pl, abczdrowie.pl