Choć dziś bez problemu można kupić cebulę i inne warzywa w sklepie, wciąż wiele osób decyduje się na przechowywanie jej w większych ilościach. Trudno się dziwić - jeśli zaopatrujecie się w warzywa u rolnika lub po prostu udało się wam natrafić na nie w atrakcyjnej cenie, to jak najbardziej opłaca się kupić więcej cebuli na zapas. W takiej sytuacji trzeba nauczyć się, jak ją przechowywać, by nie zgniła przed końcem zimy. Skorzystajcie z tych kilku prostych porad.

Gdzie powinno się przechowywać cebulę?

Cebula powinna być przechowywana w miejscu, które jest chłodne, ciemne i suche. Jeśli pierwszym, co wam przyszło do głowy jest lodówka, to ostrzegamy - to urządzenie zdecydowanie nie nadaje się do przechowywania cebuli (a w każdym razie nie na kilka miesięcy).

Cebula wymaga bowiem suchego powietrza. Wilgotność powietrza w lodówce jest zbyt wysoka, przez co cebula może szybko zacząć pleśnieć. 

Zobacz także:

Dlatego najlepiej jest trzymać to warzywo w spiżarni, sieni czy garażu. W tych miejscach najczęściej powietrze jest na tyle suche, że cebula nie spleśnieje. Piwnica może być nieco ryzykowna ze względu na wilgoć. Koniecznie włóżcie cebule do przewiewnych pojemników, na przykład drewnianych skrzynek - absolutnie nie plastikowych. 

Błędy w przechowywaniu cebuli

Przez kilka prostych błędów cebula może się niestety szybko zepsuć. By tego uniknąć, trzymajcie się poniższych zasad:

  • nigdy nie przechowujcie cebuli razem z ziemniakami, ponieważ to przyśpieszy psucie się cebuli

  • zadbajcie o dobrą wentylację w pomieszczeniu, w którym trzymacie cebulę

  • nie wkładajcie cebul do foliowych worków czy plastikowych pojemników. Szybko zbierze się w nich wilgoć, a warzywa zaczną się psuć

Dobrze przechowywana cebula wytrzyma od 1 do nawet 6 miesięcy! Im lepsze warunki w miejscu, w którym trzymacie cebulę, tym dłużej zachowa ona świeżość. Pamiętajcie, że cebule koniecznie muszą być nieobrane i niepokrojone. Krojoną cebulę trzeba trzymać w lodówce i zużyć w ciągu tygodnia.