Raczej każdy lubi jeść, ale mało kto chyba przepada za zmywaniem. Niestety, tę mozolną czynność większość z nas musi wykonywać codziennie (chyba, że jesteście szczęśliwymi posiadaczami zmywarki).

Zwykle naczynia, garnki i sztućce da się umyć z pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń, jednak czasami nawet to nie wystarczy. Przypalone mięso, mleko czy mąka są naprawdę trudne do usunięcia i wymagają silnego szorowania (oraz kilku zniszczonych gąbek), by się ich pozbyć. W tej czynności pomocna może być zwykła folia aluminiowa - sprawdźcie, jak ją wykorzystać. 

Co daje folia aluminiowa przy zlewie?

Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków zwykła gąbka do naczyń spisuje się całkiem nieźle. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy zabrudzenia są naprawdę silne - dotyczy to przede wszystkim przypalonych resztek jedzenia.

Zobacz także:

W takim przypadku gąbka nie wystarczy i sięgamy po zmywak typu druciak, który jest wykonany z metalu lub plastiku. Jest on skuteczny, ale niestety niezbyt higieniczny. Jedzenie wchodzi między gęsto splątane druty i trudno jest je stamtąd usunąć. Następnie psuje się, wydziela brzydki zapach i przy sporym pechu może nawet być przyczyną zatrucia pokarmowego, jeśli niedokładnie umyjecie ręce po kontakcie z takim brudnym zmywakiem.

Można go jednak zastąpić w prosty sposób - za pomocą folii aluminiowej. Po prostu zwińcie ją w kulkę i za jej pomocą wyszorujcie brudną patelnię czy garnek. Sprawdza się równie dobrze jak druciak, a przy tym jest znacznie bardziej higieniczna. Po wszystkim folię można po prostu wyrzucić. 

Sprytne zastosowania folii aluminiowej w domu 

Folia spisze się jako zmywak w kuchni, ale nie tylko. Ma ona jeszcze kilka ciekawych zastosowań:

  • Pranie - wrzućcie kulkę folii do bębna pralki, a ubrania nie będą naelektryzowane.

  • Prasowanie - należy owinąć folią deskę do prasowania, a następnie prasować ubrania jak zwykle. Folia odbije ciepło i w rezultacie prasowanie pójdzie znacznie szybciej i sprawniej.

  • Ostrzenie nożyczek - złóżcie folię kilka razy w prostokąt, a następnie ponacinajcie ją nożyczkami. Ten zabieg pozwoli je łatwo je naostrzyć.