Wyjątkowo trudne do usunięcia plamy potrafią uprzykrzyć życie. Zanim jednak sięgniecie po wybielacz, spróbujcie pozbyć się plam za pomocą starego, domowego sposobu. Wiedzieliście, że na takie zabrudzenia może pomóc zwykłe mleko? Sprawdźcie, jak się je stosuje. 

Mleko na plamy z atramentu

Dawniej, gdy stosowanie piór z atramentem było dużo bardziej powszechne, granatowe plamy na ubraniach były częstym problemem. Nasze babcie miały jednak na to swój sposób. Nawet dziś przyda się wam ta porada, np. w sytuacji, gdy z uszkodzonego długopisu wyleje wam się atrament lub gdy wasze dzieci przyjdą ze szkoły w ubraniach poplamionych atramentem.

Trik jest bardzo prosty - wystarczy, że na plamę wylejecie szklankę mleka i odstawicie na 30 minut. Możecie też zamoczyć po prostu ubranie w mleku. Po tym czasie lekko wypłuczcie i wypierzcie w pralce tak, jak zwykle. 

Zobacz także:

Usuwanie plam z pomocą mleka

Na bardziej uporczywe plamy możecie zastosować mieszankę mleka i wybielacza. Ten sposób można wykorzystywać tylko w przypadku jasnych ubrań!

Do butelki z atomizerem należy wlać jedną część mleka (krowiego, ponieważ roślinne się do tego nie nadaje), jedną część wybielacza i jedną część wody. Całość wymieszajcie i spryskajcie taką mieszanką plamę. Następnie potrzyjcie ją szczoteczką do zębów. Plama zniknie w mig!

Co ważne, wybielacza nie można pozostawiać na długo na tkaninie, ponieważ może się zniszczyć. Po takim wstępnym odplamianiu wypłukajcie ubranie, dajcie do pralki i wypierzcie. 

Domowe sposoby na plamy

Nie tylko mleko nadaje się do usuwania plam! Wykorzystajcie też poniższe sposoby:

  • tłuste plamy - pomoże mąka ziemniaczana, szczególnie w przypadku delikatnych tkanin. Posypcie plamę mąką, delikatnie potrzyjcie, zostawcie na kilka minut i wypierzcie.

  • plamy z czerwonego wina - w tym przypadku waszym sprzymierzeńcem będzie sól i sok z cytryny. Posypcie plamę solą, dodajcie kilka kropel soku i zostawcie na kilka godzin. Po tym czasie wypierzcie.

  • plamy od dezodorantu na ciemnych ubraniach - przyda się wam zwykły ocet wymieszany z wodą. Do pół litra wody wlejcie 4 łyżki octu, polejcie tym tkaninę i po 30 minutach wypierzcie w zimnej wodzie.

Źródło: kobieta.onet.pl